דוקטור מיכאל זיס, הורשע בסחר באיברים ונשלח ל-5 שנות מאסר, חדשות עשר

"570 אלף ש"ח תמורת השתלת כליה": 5 שנות מאסר בגין סחר באיברים

עונשי מאסר של 5 שנים נגזרו על שני מורשעים, בהם רופא, במעורבות ברשת שפעלה להשתלה לא חוקית של איברים. "במקרה אחד קנו כליה ממכור להימורים במטרה להשתיל אותה בחולה"

  • פורסם ב:
  • 13/02/2018 18:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/02/2018 18:54
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שלישי) חמש שנות מאסר על דוקטור מיכאל זיס וארבע שנות מאסר על שלומי ביטון בגין עבירות של סחר באיברים ועבירות נלוות, זאת במסגרת רשת שפעלה להשתלה בלתי חוקית של איברים.

העונש ניתן לאחר שהורשעו לפי הודעתם בסדר טיעון. על הפרשה פורסם לראשונה בחדשות עשר. ביטון אף ירצה בנוסף עונש מאסר מותנה של שנה, כך שבפועל הוא ירצה חמש שנות מאסר בפועל.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הערכות: ייתכן שההמלצות בתיקי נתניהו יפורסמו בשעות הקרובות

שלוש עובדות סוציאליות חשודות בקשרים אסורים עם אסירים

מתקפת הכלבים באופקים: בעל חווה סמוכה נעצר

 דוקטור מיכאל זיס, הורשע בסחר באיברים ונשלח ל-5 שנות מאסר
 

דוקטור מיכאל זיס, הורשע בסחר באיברים ונשלח ל-5 שנות מאסר (חדשות עשר)

 

על פי כתב האישום שהוגש נגדם, קשרו זיס וביטון קשר לצורך סחר באיברים בכך שארגנו השתלות כליה בלתי חוקיות בחו"ל, במסגרתן ניטלו איברים מתורמים חיים שקיבלו תשלום תמורת קצירת כלייתם. את הכליות דאגו הנאשמים להשתיל בגופם של חולים, אשר שילמו תמורתה תשלום כספי ממנו גזרו הנאשמים נתח נכבד.

ביטון נהג לאתר מודעות ופרסומים בהם הציעו אנשים אשר נקלעו למצוקה כלכלית את כליותיהם למכירה תמורת תשלום כספי, ובהמשך יצר עמם קשר, הציג עצמו בשם בדוי ומסר שהוא מחפש תורם כליה לבן משפחתו תמורת תשלום כספי. לאחר יצירת הקשר פגש ביטון בתורם הפוטנציאלי, ניהל אתו משא ומתן כספי בנוגע לגובה התשלום הכספי ומועדו, תוך שהוא מציג בפניו מצג שווא באשר ל"סיכונים המינוריים" בנטילת הכליה.

שלומי ביטון, הורשע בסחר באיברים ונשלח ל-4 שנות מאסר
 

שלומי ביטון, הורשע בסחר באיברים ונשלח ל-4 שנות מאסר ( חדשות עשר)

 

במקביל פעל זיס, רופא בהכשרתו, לאתר חולים הזקוקים להשתלת כליה, והציע להם השתלה מתורם חי תמורת תשלום כספי בגובה מאות אלפי שקלים, אשר תבוצע בטורקיה. זיס אף דאג להנחיית מלווים לחולים ולתורמים.  

מגזר הדין עולה כי באחד המקרים, שארע ב-2013, מכר א.ה, שנקלע לחובות בגין הימורים, את הכליה שלו תמורת 100 אלף שקלים. הכליה הושתלה באדם החולה במחלת כליות תמורת תשלום של 570 אף שקלים במהלך ניתוח שבוצע בצורה לא חוקית.

מהפרקליטות נמסר בתגובה לגזר הדין: "בית המשפט העביר מסר חד וברור ולפיו עבירות סחר באיברי בני אדם הן עבירות חמורות שעל החוטאים בהן לשאת במלוא חומרת הדין. מדובר בעבירות בהן נעשה ניצול כפול של מצוקה רפואית של החולים מחד, ומצוקה כלכלית של התורמים מאידך בשל בצע כסף. במקרה זה דובר על נאשמים שהיו מעורבים באינספור מקרים של סחר באיברים ושתוך כדי ניהול ההליך נגדם, שבו וביצעו עבירות דומות נוספות".