אוניברסיטת אריאל, עמוד הפייסבוק של אוניברסיטת אריאל

סיפוח אקדמי: אוניברסיטת אריאל תוכפף למל"ג; "ריבונות בפועל"

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית כי המוסדות האקדמיים שמעבר לקו הירוק יוכפפו למועצה להשכלה גבוהה. החוק עבר ברוב של 56 תומכים מול 35 מתנגדים

הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את החלת החוק הישראלי על מוסדות אקדמיים ישראלים הנמצאים מעבר לקו הירוק. הדבר יוביל לביטול המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון והמוסדות שמעבר לקו הירוק יוכפפו למועצה להשכלה גבוהה. אוניברסיטת אריאל תוכל אף לפתוח פקולטה לרפואה. החוק אושר ברוב של 56 תומכים מול 35 מתנגדים.

ח"כ זאב אלקין (הליכוד) כתב בטוויטר: "תוך כדי הדיון הער הערב על החלת הריבונות במקביל עושים את זה בפועל - חוק המסיים את המאבק שהובלנו להפיכת אוניברסיטת אריאל לאוניברסיטה ישראלית רגילה אושר סופית במליאת הכנסת. מהחלת ריבונות ישראלית על אוניברסיטת אריאל להחלת ריבונות על ישובים ישראלים ביהודה ושומרון!".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הרפורמה - והאכזבה: כך בתי הספר מתמרנים את ציוני הבגרות

בשליחות חיזבאללה: מעורער בנפשו חצה את הגדר מלבנון לישראל

שאלת המס בחקירת דרעי: מה מקור המזומנים הרבים של השר ואחיו?

מנגד, ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) גינה את אישור החוק: ״מדיניות הסיפוח עוברת היום מזחילה לריצה, ובדרך היא מכרסמת בכל סיכוי להסדר מדיני באזור. פגיעתו של החוק משולשת. החוק פוגע במעמד האקדמיה בישראל על-ידי חיבורה לכיבוש צבאי, עושה פוליטיזציה פסולה של מוסדות ההשכלה הגבוהה, ופוגע בפתרון השלום בין שני העמים המבוסס על גבולות 1967״. עוד אמר:  ״אקדמיה מטבעה מקדמת ערכים של שלום, דמוקרטיה וסובלנות. ערכים אלה לא יכולים להתקיים בצל מציאות של כיבוש צבאי השולל חירויות בסיסיות ממיליוני אנשים״.

 השר זאב אלקין
 

"ריבונות בפועל". השר זאב אלקין(חדשות עשר )

 

לפני שלושה חודשים עלתה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק של חברי הכנסת מסיעת הבית היהודי, שולי מועלם ויעקב מרגי, אשר קראה לביטול המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון.

בדברי ההסבר של ההצעה, הבהירו חברי הכנסת: "המועצה להשכלה גבוהה אינה רשאית להפעיל את סמכויותיה הסטטוטוריות באזורים שבהם לא הוחל המשפט והמנהל של מדינת ישראל, ובכלל זה באזור יהודה והשומרון (להלן - האזור). הדבר הוביל ליצירת מערכות דינים מקבילות העוסקות באסדרתו של תחום ההשכלה הגבוהה. הכפילות הנובעת מקיומן של שתי המועצות להשכלה גבוהה, שכל אחת מהן פועלת במרחב נורמטיבי ובגזרה גאוגרפית משלה, יוצרת קשיים לא מבוטלים הפוגמים ביעילות אסדרת תחום ההשכלה הגבוהה של אזרחי המדינה והשוללים יכולת להסדיר את התחום באמצעות הוראות הנסמכות על מדיניות אחידה וראייה משותפת".