פעילי מאבק הנכים בדיון בוועדה בכנסת, פורום נכים בליכוד

פחות ממה שהובטח: קצבת הנכות תעמוד על 3,700 שקלים

למרות סיכומים קודמים עם פעילי הנכים, הסכום הסופי של הקצבה יהיה נמוך בכמה מאות שקלים. הפעילים: "זה לא צודק, המאבק יימשך - לא נעצור". ההצבעה בכנסת: הלילה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה היום (שני) את הצעת החוק להעלאת קצבאות הנכים, שככל הנראה תאושר במליאת הכנסת הלילה. הסכום הסופי שיועבר הוא פחות ממה שהובטח לנכים לפני מספר חודשים, והקצבה תעמוד על 3,700 שקלים.

"זה לא צודק ולא הגיוני, נמשיך עם כל המחאות שתכננו ועצרנו", אמר יהודה דורון, מפעילי מאבק הנכים. "לא העליתי בדעתי שממשלת ישראל תעשה לנו חצי היריון. אני מעריכה את המאמץ, אבל לא לתוצר הזה התכוונו", אמרה נעמי מורביה. "המאבק יעבור לבתים. אנחנו, אלפי נכים, לא נעצור", אמר אייל כהן.

פעילי מאבק הנכים בדיון בוועדה בכנסת
 

פעילי מאבק הנכים בדיון בוועדה בכנסת( פורום נכים בליכוד)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תחקיר ג'נין: הווייז לא תופעל כראוי, המשטרה הפלס' נאבקה בהמון

המדינה: לדחות העתירה נגד פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו

איראן מגיבה לפרסום חדשות עשר: אין זכות למנוע נוכחותנו בסוריה

קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב-470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה. בנוסף, יכלל בחישוב זה הקח"ן – קצבה חודשית נוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר. בעבר ניתן הקח"ן רק רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה. כעת, ככל שאדם קיבל קח"ן נמוך יותר, או לא קיבל כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו: 240 מיליון שקלים.

בעבר הבטיחה הממשלה כי הקצבה תגיע לגובה של 4,050 שקלים, אך כעת נקבע כי היא בתום כל הפעימות, היא לא תפחת מ-3,700 שקלים, ועל פי הערכות תגיע לסכום של כ-4,000 שקלים. הקצבה תעלה בפעימה אחת, ולא שתיים כפי שנאמר בתחילה, במרץ 2018.

עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, בהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות. בחוק נקבע כי העלות הכוללת תעמוד על 4.34 מיליארד שקלים בשנה.

 חסימת כביש של הנכים ליד חיפה
 

חסימת כביש של הנכים ליד חיפה(הנכים הופכים לפנתרים )

 

ח"כ דוד ביטן הודה כי לא עמדו בהסכמות עם ארגוני הנכים: "בהסכם עם ההסתדרות הסכומים לא היו מדויקים, חישוב מסודר של האוצר הראה זאת".

ח"כ אילן גילאון, שלא השתתף בהצבעה הסופית בוועדה על הצעת החוק התנצל בפני הפעילים: "אני מבקש סליחה ומחילה מכל מי שיושב כאן. מילה היא לא מילה והסכמה היא לא הסכמה. ההחלטה הנוכחית גבוהה מאוד לעומת מה שהיה, אבל זה היה משא ומתן של עורמה. אנחנו לא מגיעים לסכומים שקבענו אפילו בפשרה השלישית שלנו. כל מיני פרופסורים נשכרו כדי לבלבל את כולם ולעשות הסחת דעת".

ביוזמת ח"כ מיקי רוזנטל, נקבע בהצעת החוק כי גופים המייצגים מבקשי קצבת נכות יוגבלו בגביית שכר טרחה נוסף מהנכים, עקב העלאת קצבאותיהם. במהלך ויכוח עם נציגת לשכת עורכי הדין, ענת קאופמן, אמר לה ח"כ רוזנטל: "חצופים, אתם לא עושים עבודה נוספת. לא תגזרו על זה עוד קופון".

בחודשים האחרונים הפגינו פעילי הנכים וחסמו כבישים בכל רחבי הארץ, במטרה להביא לשיפור תנאיהם ולהעלאת קצבאותיהם.