בכיר אמריקני: לא קיבלנו שום הצעה מישראל לגבי סיפוח יו"ש

רה"מ התייחס לסוגיה בישיבת סיעת הליכוד אך לאחר מכן גורם מדיני הבהיר שלא הוצגה הצעת סיפוח ספציפית. אבו מאזן: "יביא מתיחות נוספת וחוסר יציבות לאזור"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד לסוגיית החלת חוק הריבונות ביהודה ושומרון ואמר "אני יכול לומר לכם שמזה זמן אני מנהל שיח בנושא מול האמריקנים. הנושא מצריך תיאום מול האמריקנים, שהקשר איתם הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל וגם להתיישבות". עוד הוסיף כי "היוזמה צריכה להיות ממשלתית ולא פרטית כיוון שמדובר במהלך היסטורי". בכיר אמריקני מסר לחדשות עשר כי "לא קיבלנו שום הצעה מממשלת ישראל לגבי סיפוח ההתנחלויות ובוודאי שלא הסכמנו למהלך כזה".

לאחר מכן, הבהיר גורם מדיני כי רה"מ משוחח זמן רב עם הממשל האמריקני על האינטרסים הלאומיים של ישראל במסגרת כל הסדר שלום עתידי. לדברי הגורם, "רה"מ לא הציג בפני ארה"ב הצעות סיפוח ספציפיות, וממילא ארה"ב לא הביעה את הסכמתה להצעות. ישראל עדכנה את ארה"ב בנושא ההצעות השונות המועלות בכנסת, וארה"ב הביעה את עמדתה הברורה שהיא מבקשת לקדם את תכנית השלום של הנשיא טראמפ. עמדתו של רה"מ נתניהו היא שאם הפלסטינים יתמידו בסירובם למו"מ לשלום - ישראל תציג אלטרנטיבות משלה".

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, התייחס לשמועות על שיחות ישראליות-אמריקניות בנוגע לסיפוח של יהודה ושומרון וציין כי כל צעד חד צדדי שיביא לשליטה ישראלית עם ההתנחלויות לא ישנה דבר משום שההתנחלות כולה אינה חוקית. בנוסף ציין כי "כל צעד שכזה לא יביא אלא מתיחות נוספת וחוסר יציבות לאזור".

מחזיק תיק המשא ומתן ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת: "סיפוח ההתנחלויות הוא גניבה בצל קנוניה אמריקנית"

אתמול נדחה החוק להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון במהלך ישיבת ראשי הקואליציה, והוחלט כי הוא לא יעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה. לפני כחודשיים, חברי מרכז הליכוד הצביעו פה אחד בעד אישור הצעת המחייבת את המפלגה להחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. בהמשך, יזם ח"כ יואב קיש (ליכוד) את הצעת החוק הנידונה.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

המדינה: לדחות העתירה נגד פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו

איראן מגיבה לפרסום חדשות עשר: אין זכות למנוע נוכחותנו בסוריה

עזרו לחמאס מטורקיה: 2 עצורים שפכו אור על הקשר בין אנקרה לעזה

 בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

בנימין נתניהו בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, הגיבה לדברי נתניהו באמירה חיובית: "התיאום עם האמריקנים עליו דיווח ראש הממשלה בסיעת הליכוד הוא צעד משמעותי וחשוב בדרך לריבונות. אני מברכת את ראש הממשלה על המהלך החשוב הזה שיכול להביא לשינוי הסטורי".

ח"כ ציפי לבני מסרה: "הדיל המופקר של שחיתות תמורת סיפוח מוביל אותנו לאסון. מיעוט קיצוני וראש מממשלה חלש מובילים אותנו למדינה אחת בה נהיה שלובים לעד, ישראלים ופלסטינים, בסכסוך דמים נמשך. בין אם מדובר בתירוצים הרגילים של נתניהו שמבין את האסון ומנסה למשוך זמן או בדיון אמיתי עם ארה"ב - הסיפוח על השולחן. בשביל שלום צריך החלטת מממשלה, רוב בכנסת ואח״כ משאל עם אבל בשביל למנוע אותו - מספיק מיעוט קיצוני וראש מממשלה חלש".

מנכ"לית תנועת "דרכנו" פולי ברונשטיין מנכ"לית "דרכנו" בתגובה לאמירתו של נתניהו: " עדיף שראש ממשלה תחת חקירות ולחיץ  לא יקדם מדיניות היסטרית שכל תכליתה להחניף לימין הקיצוני ואין בינה לבין טובת ישראל דבר. הגיע הזמן שראש הממשלה יפסיק לשטות בכולנו ויאמר בצורה חד משמעית מה היא עמדתו לגבי עתיד יהודה ושומרון. הסיפוח של שטחי יהודה ושומרון ישרטט את גבולה של המדינה סביב למעלה מ-2.5 מיליון פלסטינים ויביא לאובדן הרוב היהודי המובהק בישראל. הגיע הזמן להפסיק עם הספינים והמשחקים".

ח"כ תמר זנדברג, מהמתמודדים לראשות מרצ, התייחסה אף היא לנתניהו ואמרה: "כדי להעלים את עשן הסיגרים בכתבי האישום נתניהו מנסה להבעיר את האזור כולו. הכרזתו של נתניהו היא הכרזת ממשלת הימין הקיצוני על מדינה דו לאומית שתתנהל תחת משטר אפרטהייד, בלי סיכוי להיפרדות או למשא ומתן מדיני בניגוד לרצון הציבור הישראלי והפלסטיני. עם כל הכבוד לטראמפ, שום מו"מ איתו לא יסדיר את החיים שלנו כאן לצד הפלסטינים.

עוד הוסיפה זנדברג כי "נראה כי המתנחלים מנהלים לבדם את מדינת ישראל ובדרך מצפצפים על רובם המוחלט של האזרחים שרוצים לראות פה דמוקרטיה ולא אפרטהייד, מדינת יהודית ולא דו לאומית, שלום ולא מלחמה. החוק הזה הוא חוק רע, מטופש ובעיקר הרסני בכל כך הרבה בחינות. נתניהו משחק עם גפרורים במטרה לשרוף את כתב האישום וסופו שיבעיר את האזור כולו״.

 תמר זנדברג
 

תמר זנדברג, המתמודדת לראשות מרצ (ינאי יחיאל)

 

ח"כ עיסאווי פריג', עמיתה של זנברג במרצ, אמר: "אם האמריקנים שמעו את הבלי הסיפוח של נתניהו ולא העיפו אותו מכל המדרגות, הרי שבכך לא רק שהם איבדו כל יכולת לשמש כמתווכים, אלא שגם סימנו את מקומם כמי שהפכו להיות חלק מהבעיה, במקום לסייע בפתרונה. סיפוח שווה אפרטהייד וסופה המוצהר של ישראל כמדינה דמוקרטית. אם טראמפ רוצה להיות סמוטריץ' בלי זקן הוא מוזמן, אבל אז צריך שנתייחס אליו כמו אל סמוטריץ' וחבורת הגזעניים והמציתים סביבו".

אתמול התייחס אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, לדחיית הצעת החוק: "טוב שהצעת החוק לסיפוח יהודה ושומרון ירדה מסדר היום של הממשלה. הסיפוח יהיה אסון לישראל ומוטב שלא יחזור לעולם שוב לשולחן הממשלה. לצערי, אני בספק רב אם הדיל בו נתניהו קונה שקט תעשייתי מחבריו בקואליציה וסלחנות לשחיתות תמורת סיפוח - ירד מהשולחן".