איראן מגיבה לפרסום חדשות עשר: אין זכות למנוע נוכחותנו בסוריה

יועצו של המנהיג העליון חמינאי התייחס לדיווח לפיו הועברו לטהראן מסרי אזהרה מישראל באמצעות בכירים באירופה. "לא מייחסים חשיבות למה שמדינות אלה אומרות"

  • פורסם ב:
  • 12/02/2018 15:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/02/2018 15:39
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

עלי אכבר ולאיתי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הגיב היום (שני) לפרסום בחדשות עשר על מסרי אזהרה שהועברו לאיראן מישראל באמצעות מדינות אירופה בנוגע להתבססות איראנית בסוריה.

"מדובר באזור שלנו", אמר וליאטי לעיתונאים בטהראן, "למדינות אלה אין זכות למנוע את נוכחות איראן באזור, המתבצעת בהתאם לבקשת ממשלת סוריה. אנחנו חלק מההתנגדות ואם החברים שלנו בציר ההתנגדות מבקשים להתייעץ איתנו או זקוקים לסיוע שלנו אנחנו מספקים את הסיוע הזה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

עזרו לחמאס מטורקיה: 2 עצורים שפכו אור על הקשר בין אנקרה לעזה

רכב צבאי נכנס בשוגג לג'נין; שני חיילים הותקפו, נשק נחטף

רוצח הוריו דניאל מעוז הורשע שבדה ראיות: ניסה להפליל את אחיו

עוד הוסיף וליאטי כי "גרמניה, בריטניה וצרפת מרשות לעצמן לפעול בסוריה למרות שאינן חלק מהאזור ולא שייכות למזרח התיכון. הן מנסות לבלום את איראן ואנחנו לא מייחסים חשיבות למה שהמדינות האלה אומרות. אין להן שום זכות לטעון שאיראן גורמת לאי יציבות באזור".

שברים של המלט האיראני
 

"יש לנו זכות להיות בסוריה". שברים של המלט האיראני (דובר צה"ל)

 

בתוך כך, אמר שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון כי "בריטניה מודאגת מאירועי סוף השבוע בגבול בין ישראל לסוריה. אנחנו תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני כל חדירה לשטחה ואנחנו מודאגים מהפעילות האיראנית שחותרת תחת כל נסיון להתחיל בתהליך שלום באזור. אנו קוראים לרוסיה להפעיל את השפעתה על המשטר הסורי ועל הגורמים שתומכים בו כדי שאלו יימנעו מפרובוקציות ויבלמו את ההסלמה". ממשרד החוץ הצרפתי נמסר: "צרפת קשובה לביטחונה של ישראל ומודאגת מהאירועים הצבאיים האחרונים בסוריה".

בחדשות עשר פורסם אתמול לראשונה כי לבקשת ישראל, העבירו צרפת, גרמניה ובריטניה בשבועות ובימים האחרונים לרוחאני וליועציו מסרי אזהרה חריפים מירושלים, בכל הנוגע לניסיונות האיראנים להתבסס צבאית בסוריה ולהקים מפעלי טילים מדויקים עבור חיזבאללה בלבנון. כך אמרו לחדשות עשר ארבעה דיפלומטים מערביים שמעורים בפרטי המגעים המדיניים שהתרחשו מאחורי הקלעים.

בשבועות האחרונים שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטלפון עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. את מקרון ומרקל אף פגש נתניהו בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס לפני שבועיים. בכל השיחות והפגישות הבהיר נתניהו כי ישראל לא תשלים עם התבססות צבאית של איראן בסוריה ועם הקמת מפעלי הטילים עבור חיזבאללה בלבנון. רה"מ אף הבהיר כי אם המהלכים האיראנים לא יעצרו בדרכים דיפלומטיות, ישראל תפעל נגדם צבאית.

ארבעת הדיפלומטים האירופים ציינו כי בעקבות אותן שיחות פעלו שלוש המעצמות האירופיות מול איראן בערוצים דיפלומטיים, גם בדרג הבכיר ביותר, כדי להעביר את המסר הישראלי ולהזהיר מההשלכות של הצעדים האיראניים בסוריה ובלבנון. המנכ"לית המדינית במשרד החוץ הבריטי העבירה לפני כשבועיים את המסר למקביליה האיראנים. שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, העלה את הנושא בפגישות עם רוחאני ועם שר החוץ זריף במהלך ביקורו בטהראן בדצמבר.

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי
 

"חלק מציר ההתנגדות". המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי (ללא קרדיט)

 

המנכ"ל המדיני של משרד החוץ הצרפתי, ניקולה דה-ריבייה, זימן לפני כשבועיים את שגריר איראן בפריז והעביר לו את המסר, וביום רביעי האחרון נפגש בפריז עם סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ'י, והעביר לו את המסר פעם נוספת. שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה-דריאן, יגיע לטהראן ב-5 במארס וצפוי להעלות זאת גם כן. בכירים במשרד החוץ הגרמני העבירו גם כן את המסר לבכירים איראנים שמקורבים לנשיא רוחאני בשבועיים האחרונים. עוזר שר החוץ האמריקאי דיוויד סאטרפילד העביר גם הוא בשבוע שעבר מסרי אזהרה לבכירי ממשלת לבנון במהלך ביקורו בביירות בכל הנוגע להעברת מפעלי הטילים המדויקים מסוריה לשטח לבנון.