פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה, רויטרס

רוסיה דוחה טענות ישראל: "לא מכירים בסיס איראני ליד תדמור"

סגן שר החוץ הרוסי אמר כי למשרדו אין כל מידע על נוכחות של חיילי הרפובליקה האסלאמית בבסיס T4, שממנו נשלט המל"ט שחדר לשטח ישראל. "יש למנוע הסלמה מסוכנת באזור"

סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, התייחס היום (שני) לתקיפות חיל האוויר בסוריה, שבוצעו בתגובה לחדירת המל"ט האיראני לשטח ישראל שלשום, ודחה את טענות ישראל על כך שכוחות איראנים פועלים בשדה התעופה T4 בסוריה, אחד ממטרות התקיפה שממנו המריא ונשלט כלי הטיס שהופל בשבת.

"אין למשרד החוץ הרוסי כל מידע על בסיס צבאי איראני ליד העיר תדמור", אמר סגן השר והוסיף: "אנו מפצירים בכל הצדדים לשמור על איפוק ולמנוע הסלמה מסוכנת באזור". 

אמירה זו של בוגדנוב ממשיכה את הקו שנוקטת רוסיה, התומכת במשטר אסד, לאורך ההסלמה האחרונה: קריאות לשני הצדדים לרסן את תגובותיהם וביקורת על התקיפות הישראליות. תגובת משרד החוץ הרוסי לאחר התקרית בשבת הייתה: "אנו רואים צורך לכבד ללא תנאי את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושל מדינות אחרות באזור. אין זה מקובל לחלוטין ליצור איומים על חייהם ועל ביטחונם של חיילים רוסים בסוריה שנמצאים שם בהזמנת הממשלה הלגיטימית שלה כדי לסייע במאבק נגד טרוריסטים". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח עם נתניהו לאחר התקיפה ואמר: "אנחנו צריכים להימנע מכל צעד שיכול להוביל לעימות חדש באזור".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אישום: ניהלו ארגון פשע מספרד שגנב סכומי עתק מהמדינה

ארבע תקריות אנטישמיות ביום: עלייה בשנאת היהודים בגרמניה

ראש מועצה אזורית עוכב לחקירה בחשד לעבירות איומים

נתניהו ופוטין
 

נתניהו ופוטין(קובי גדעון, לע"מ )

 

בתוך כך, מפקד חיל האוויר, אלוף עמירם נורקין, ביקר אתמול בביה"ח רמב"ם שבחיפה את הטייס שנפצע קשה בהתרסקות מטוס F-16 בצפון הארץ, ושמצבו השתפר מאז והוא מוגדר כעת בינוני. נורקין שיבח את פעולות הטייס באירוע. "מהרגע שבו הבנת שאתה צריך לנטוש את המטוס קיבלת את ההחלטה הנכונה", אמר נורקין לרב סרן ע', שעזב הבוקר את מחלקת הטיפול נמרץ ועבר למחלקה כירורגית במצב טוב. "בכך הצלת את חיי הנווט, רב-סרן א׳, ואת חייך שלך". דבריו של נורקין נאמרו על רקע הערכות שהשמיעו אתמול גורמים בישראל, לפיהן תפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלתו של המטוס.

אותם גורמים אמרו אתמול כי תחקיר חיל האוויר על הפלת המטוס הקרב יסתיים היום, כך שהוא צפוי להתפרסם בהמשך היום. כמו כן, הגורמים שללו את האפשרות כי הסורים והאיראנים הכינו מארב מתוכנן למטוסי חיל האוויר, והזהירו כי בפעם הבאה שהסורים ירו על מטוסי החיל הם "יחטפו מכה קשה יותר מספגו אתמול". העיתון "ידיעות האחרונות" דיווח הבוקר כי מהתחקיר עולה בין היתר שמטוס ישראלי נוסף שהשתתף בתקיפה זיהה ירי לעברו בזמן והצליח לחמוק. עוד עולה בדיווח כי בתקיפה הושמד מחצית ממערך ההגנה האווירית הסורי.

כזכור, ביום שבת לפנות בוקר נכנס מל"ט איראני לשטח ישראל, באזור בקעת בית שאן, והופל על ידי מסוק של חיל האוויר. בתגובה תקפו מטוסי צה"ל מטרות איראניות בשטח סוריה, והשמידו את קרון ההפעלה של המל"ט. במהלך התקיפה נורה טיל נגד מטוסים, שפגע במטוס F-16 ישראלי (סופה). הצוות נטש את המטוס, שהתרסק בסמוך לקיבוץ הרדוף שבגליל. כתוצאה מהפגיעה, הטייס נפצע קשה והנווט נפצע קל. לאחר מכן יצאו מטוסי צה"ל לתקיפה מאסיבית נגד מטרות בשטח סוריה, בהן סוללות הנ"מ שירו לעבר המטוס שהופל ומטרות איראניות נוספות.