מטוס F-16 בשמי עזה (ארכיון), רויטרס

צה"ל יצטרך לחשב מחדש את דרך פעולתו בסוריה - ואין לו הרבה זמן

היום יוצגו מסקנות ראשוניות של התחקיר על נפילת מטוס הקרב, אולם כבר כעת יש מי שמתייחסים לאירוע כנפילה שלא הייתה אמורה לקרות • פרשנות

כבר היום (שני) יציג חיל האוויר מסקנות ראשוניות של תחקיר אירוע נפילת מטוס הקרב. יש כאן קרב על התודעה בין הצדדים, אבל אם מנקים את הניסיון של כל צד להציג את זה כהצלחה, הרי שמדובר באירוע לא טוב מבחינת ישראל.

אם מסתכלים על הצד החיובי, מדובר באירוע שטילטל את חיל האוויר, חייל שלא חווה הפלת מטוס כבר 35 שנה, ויצטרך עכשיו לחשוב מחדש על דרך הפעולה שלו בסוריה. אין לו הרבה זמן, כי תוך ימים או שבועות ישראל תדרש לעוד פעולה, ובפעם הבאה, אומרים בישראל, אם ירו הסורים לעבר המטוסים  -התגובה תהיה קשה הרבה יותר מזו שהיתה אתמול.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרקליט המדינה יודיע: לא אכריע אם באום אל-חיראן היה פיגוע

אזרחית ישראלית נרצחה בעת שנסעה ברכבה בדרום מקסיקו

דרך בכירים אירופים: ישראל העבירה מסרי אזהרה חריפים לאיראן

אין עוררין על העליונות האווירית של ישראל מול סוריה וגם לא על העליונות המודיעינית, אבל השורה התחתונה היא שהפעולה הישירה הראשונה של איראן מול ישראל מסתיימת בהפלת מטוס. זו בהחלט לא תוצאה טובה.

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס
 

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס( אלון לויטה, צילום חוצה גבולות)

 

כאמור, גורמים בישראל אמרו מוקדם יותר כי תחקיר חיל האוויר על הפלת מטוס הקרב יסתיים מחר, אולם כבר עכשיו נראה שתפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלתו.

עוד שללו את האפשרות כי הסורים והאיראנים הכינו מארב מתוכנן למטוסי חיל האוויר, והזהירו כי בפעם הבאה שהסורים ירו על מטוסי החיל הם "יחטפו מכה קשה יותר מספגו אתמול". לדבריהם, ישראל תמשיך ביתר שאת במדיניות התקיפות שלה בסוריה: "חבל שהופל המטוס, אולם בסך הכל הייתה לישראל הצלחה מבצעית מרשימה אתמול", אמר הגורם.

בווידאו: תיעוד - מטוס הקרב נופל בשטח ישראל ומתפוצץ על הקרקע

אתמול, אלוף פיקוד צפון יואל סטריק התייחס לאירועי היממה החולפת. בטקס החלפת מפקד עוצבת הבשן, החולשת על רמת הגולן, אמר אלוף סטריק כי ישראל לא תאפשר לאיראן לערער את יציבות האזור וכי טהראן מבקשת לייצר בסוריה מוצב קדמי.

"אירועי השבת מהווים משנה תוקף לחשיבות המעמד הזה" סיפר אלוף הפיקוד בנאומו בטקס, "לא נסכן את אזרחי ישראל בניסיון איראן לערער את האזור כולו. פנינו אינן להסלמה, אך היכולת גבוהה, ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול, וכך נוסיף כל אימת שנצטרך". סטריק הוסיף כי "הימים האחרונים מוכיחים את נפיצותו של המצב הביטחוני בגזרת סוריה. מי שיחצה את הגבול יזכה לתגובה הולמת. ראינו זאת אתמול ונראה זאת גם בעתיד".

אלוף פיקוד צפון התייחס בדבריו לכך שאיראן פועלת באזור כבר זמן מה: "בשנים האחרונות שולחת איראן את ידיה הארוכות על מנת לבסס את כוחה באזור. אנחנו רואים את מאמציה הגדולים ליצור סהר שיעי במזרח התיכון". בטקס בעוצבת הבשן, בנוכחותו ובפיקודו של אלוף סטריק, נכנס תת אלוף עמית פישר לתפקיד המפקד. הוא החליף בתפקידו את תת אלוף יניב אשור.