בנימין נתניהו וחסן רוחאני, קובי גדעון, לע"מ; חדשות עשר

דרך בכירים אירופים: ישראל העבירה מסרי אזהרה חריפים לאיראן

פרסום ראשון: לבקשת ירושלים - גרמניה, בריטניה וצרפת העבירו אל הנשיא רוחאני ויועציו אזהרות לבל יקימו מפעל לטילים מדויקים בלבנון ויתבססו צבאית בסוריה

  • פורסם ב:
  • 11/02/2018 19:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/02/2018 20:00
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פרסום ראשון: לבקשת ישראל, העבירו צרפת, גרמניה ובריטניה בשבועות ובימים האחרונים לנשיא איראן, חסן רוחאני, וליועציו מסרי אזהרה חריפים מירושלים, בכל הנוגע לניסיונות האיראנים להתבסס צבאית בסוריה ולהקים מפעלי טילים מדויקים עבור חיזבאללה בלבנון. כך אמרו לחדשות עשר ארבעה דיפלומטים מערביים שמעורים בפרטי המגעים המדיניים שהתרחשו מאחורי הקלעים.

בשבועות האחרונים שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטלפון עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. את מקרון ומרקל אף פגש נתניהו בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס לפני שבועיים. בכל השיחות והפגישות הבהיר נתניהו כי ישראל לא תשלים עם התבססות צבאית של איראן בסוריה ועם הקמת מפעלי הטילים עבור חיזבאללה בלבנון ואם המהלכים האיראנים לא יעצרו בדרכים דיפלומטיות, ישראל תפעל נגדם צבאית.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אפליקציית מצוקה ופריסת מצלמות: כך יילחמו באלימות בבתי החולים

הערכה: תפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלת המטוס

תיעוד: מטוס הקרב נופל בשטח ישראל - ומתפוצץ על הקרקע

 אנגלה מרקל ובנימין נתניהו
 

אנגלה מרקל ובנימין נתניהו( רויטרס)

 

ארבעת הדיפלומטים האירופים ציינו כי בעקבות אותן שיחות פעלו שלוש המעצמות האירופיות מול איראן בערוצים דיפלומטיים, גם בדרג הבכיר ביותר, כדי להעביר את המסר הישראלי ולהזהיר מההשלכות של הצעדים האיראניים בסוריה ובלבנון. המנכ"לית המדינית במשרד החוץ הבריטי העבירה לפני כשבועיים את המסר למקביליה האיראנים. שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, העלה את הנושא בפגישות עם רוחאני ועם שר החוץ זריף במהלך ביקורו בטהראן בדצמבר.

המנכ"ל המדיני של משרד החוץ הצרפתי, ניקולה דה-ריבייה, זימן לפני כשבועיים את שגריר איראן בפריז והעביר לו את המסר, וביום רביעי האחרון נפגש בפריז עם סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ'י, והעביר לו את המסר פעם נוספת. שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה-דריאן, יגיע לטהראן ב-5 במארס וצפוי להעלות זאת גם כן. בכירים במשרד החוץ הגרמני העבירו גם כן את המסר לבכירים איראנים שמקורבים לנשיא רוחאני בשבועיים האחרונים. עוזר שר החוץ האמריקאי דיוויד סאטרפילד העביר גם הוא בשבוע שעבר מסרי אזהרה לבכירי ממשלת לבנון במהלך ביקורו בביירות בכל הנוגע להעברת מפעלי הטילים המדויקים מסוריה לשטח לבנון.

"העלינו את זה בפני אנשי רוחאני ואמרנו להם שהיה לנו חשוב להעביר את המידע כי אולי הנשיא רוחאני אינו מודע לכל מה שמשמרות המהפכה עושים בסוריה ובלבנון. הבכירים האיראנים רשמו לפניהם את הדברים ולא הגיבו", אמר דיפלומט אירופי בכיר.

 נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני(ללא קרדיט )

 

לפני העברת המסר לאיראנים הבריטים, הצרפתים והגרמנים ביקשו וקיבלו מידע מודיעיני מישראל - הן לגבי ההתבססות האיראנית בסוריה והן לגבי מפעלי הטילים המדויקים בלבנון. שני דיפלומטים אירופים אמרו לחדשות עשר כי צרפת וגרמניה סברו כי המידע הישראלי לגבי מפעלי הטילים לא היה חד משמעי ולא תאם את המידע שבידיהן – אך החליטו להעביר את מסר האזהרה בכל זאת.

מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה לאירועי השבת וההסלמה בצפון. "נתנו אתמול מכות קשות לכוחות איראן וסוריה והבהרנו בצורה חד משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה" אמר נתניהו והוסיף: "נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו".

עוד אמר ראש הממשלה כי שוחח היום עם הנווט הפצוע. "שמחתי לשמוע שהוא עומד על רגליו ושחל שיפור במצבו של הטייס. מאחל לשניהם החלמה שלמה ומהירה" אמר נתניהו. מוקדם יותר, בישיבת שרי הליכוד טען רה"מ כי "הצבנו קווים אדומים ברורים - פעלנו ונמשיך לפעול לפיהם".