ראה את התרסקות המטוס מביתו: "שמענו פיצוץ, כל המשפחה התעוררה"

מוסא כעבייה סיפר לחדשות עשר על רגעי הפיצוץ בעמק יזרעאל, שתועדו במצלמות האבטחה של ביתו. "היה המון עשן ולא ניתן היה להבין מה קרה", אמר, "כולנו נבהלנו"

בווידאו: תושב הרדוף, המושב בו התרסק המטוס.

חובש מד"א מוסא כעבייה, שמצלמות האבטחה של ביתו תיעדו אתמול (שבת) את רגע התרסקות מטוס ה-F16 בהרדוף שבעמק יזרעאל, סיפר לחדשות עשר על תחושותיו באותם רגעים. "אני והורי שמענו פיצוץ מוקדם בבוקר ואז ראיתי את מה שמתרחש. כל הבית התעורר וכולנו נבהלנו".

בהמשך סיפר כי "היה המון עשן ולא ניתן היה לזהות מה קרה בדיוק. לבשתי את המדים שלי ונסעתי לכיוון הפיצוץ במטרה לתת מענה לאירוע. אחרי זה חזרתי הביתה במטרה להרגיע את המשפחה שהכול בסדר. ישבתי איתם קצת ואז חזרתי לזירה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הערכה: תפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלת המטוס

מטוס עם כ-70 נוסעים התרסק לאחר המראה במוסקבה; אין ניצולים

מאנצ'יז: חניכה בצופים מכרה מאות עוגיות - מחוץ לחנות קנאביס

בתיעוד ניתן לראות ניתן לראות את מטוס ה-F-16 לאחר שנפגע, בוער באוויר, מתרסק ומתפוצץ. מצבו של הטייס, שנטש את המטוס טרם נפילתו, השתפר הבוקר משמעותית. בבית החולים רמב"ם שבחיפה גמלו לפני זמן קצר את הטייס ממכונות ההנשמה והוא שב להכרה. מצבו מוגדר עתה בינוני. הטייס השני, שנפצע קל ונשאר בבית החולים בלילה לצורך השגחה, השתחרר לביתו.

בווידאו: התיעוד של מצלמות האבטחה של מוסא כעבייה

בתוך כך, דב מטליס, תושב היישוב שבו נפל המטוס, סיפר ב"חמש עם רפי רשף" כי "לקראת 17:00 בערב חיכינו שחיל האוויר יבוא עם גרר לאסוף את הטיל. עזרנו להעמיס אותו על הגרר. לא חלמתי בחיים שלי על דבר כזה. היה לנו מזל שזה לא פגע באף בית. הדבר היחידי שניזוק זה ענף של עץ אשכוליות".

כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס
 

"מזל שהטיל לא פגע בבית". כיסא הטייס שנמצא לאחר התרסקות המטוס( אלון לויטה, צילום חוצה גבולות)

 

בביה"ח היו אופטימיים בשעות האחרונות לגבי החלמתו של הטייס שנפצע קשה והבוקר כפי שצוין, הערכותיהם החיוביות התממשו. אתמול, עם הגעתו לבית החולים, ערכו אנשי הצוות לאיש צוות האוויר בדיקת CT בה זיהו פציעה חודרת בבטנו ובחזהו. הוא הובהל לחדר הניתוח ומצבו יוצב, ולאחר מכן אושפז ביחידה לטיפול נמרץ. הבוקר כאמור, התעורר הטייס מההרדמה.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הגיע לבקר את הטייסים המאושפזים. "העובדה שדיברתי עם הטייס מעודדת, הוא בהכרה מלאה, כאוב, אבל הוא מדבר בצורה ברורה", אמר נשיא המדינה."אנחנו לא מדברים רק על סכנה גרעינית אלא על מדינה תומכת טרור. יש לנו את חיזבאללה בצפון ואת חמאס בדרום ויש היום את איראן, וכולם צריכים להבין שישראל לא תוכל לעמוד מנגד כשאיראן מבקשת את נפשנו ואומרת זאת בפה מלא. צדק ראש הממשלה כשהזהיר מפני כך. יודעים כולם בכל המעצמות ובכל המדינות שאנחנו לא נוכל להשלים עם מעורבותה של איראן בגבולנו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למתיחות בצפון בישיבת שרי הליכוד ואמר: "הצבנו קווים אדומים ברורים - פעלנו ונמשיך לפעול לפיהם". בהמשך היום צפויים שרי הקבינט להתכנס ולקבל סקירה ביטחונית על אירועי סוף השבוע. ראש הממשלה נתניהו, כזכור, ביקש מהשרים השונים שלא להתבטא בנושא במהלך השבת. נתניהו הגיב אמש לראשונה לאירועים הביטחוניים החריגים בצפון הארץ. הוא הגן על זכותה של ישראל לתקוף מטרות איראניות בסוריה, ואף הציג זאת כחובה, כתגובה להפרת הריבונות הישראלית על ידי איראן.