בית חולים, חדשות עשר

אפליקציית מצוקה ופריסת מצלמות: כך יילחמו באלימות בבתי החולים

ועדת השר למיגור אלימות כלפי צוותים רפואיים במערכת הבריאות הגישה את מסקנותיה. בין ההמלצות: הרחבת סמכות המאבטחים והקמת חוליות אבטחה ארציות ממונעות על אופנועים

מסקנות הוועדה למיגור אלימות כלפיי צוותים רפואיים ומנהליים במערכת הבריאות.

ועדת שר הבריאות הגישה את המלצותיה על מנת למגר את התופעות האלימות שמתרחשות בבתי החולים. ההמלצות נוגעות להתנהלות משרד הבריאות וארגוני בריאות בישראל, לקשר שקיים עם גורמי אכיפה, לרמת האבטחה בבתי החולים ומוסדות רפואיים ועוד.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

עם ארון קבורה לישראל: איראן חוגגת 39 שנה למהפכה האסלאמית

גבר בן 27 שם קץ לחייו לאחר שנאסר עליו להמשיך לשתות בירה

בייג'ינג: הרוגה ו-12 פצועים במתקפת דקירות בקניון - חשוד נעצר

בהמלצות להתנהלות משרד הבריאות נכתב כי יש צורך ליצור חוזר המנהל הכללי העוסק בהתערבות למניעה וטיפול באלימות הכולל את ההמלצות המפורטות בדוח זה. ביצוע בקרת יישום החוזר בזמן בקרת רישוי, כתנאי לרישוי, הטמעת תוכנית לאומית למניעה וטיפול באלימות, והפקת קמפיין תקשורתי לאומי. כמו כן הקמת צוות ייעודי במשרד הבריאות להתמודדות עם האלימות במרפאות לטיפול בכאב, אשר נובעת מדרישת המטופלים לטיפול בקנאביס, ועוד.

בכל ארגון בריאות הוועדה ממליצה כי ימונה ממונה על מניעה וטיפול באלימות, יוקם חיבור למערכת דיווח ממוחשבת מרכזית ותבוצע בקרה ביחידות המוסד על הטמעת הפעולות.

הוועדה ממליצה גם על שינויים בקשר עם המשטרה. השינויים יכללו הצבת שוטר בכל חדר מיון. הקמת ממשק עבודה משותף בין המוסד הרפואי/ מרפאה עם תחנת המשטרה הקרובה, מינוי איש קשר מהמוסד הרפואי ואיש קשר מהמשטרה קביעת זמן הגעה מקסימלי להגעת המשטרה - בתיאום בין המשטרה ומשרד הבריאות, ומתן אפשרות להגיש תלונה למשטרה במוסד בו התרחש האירוע ללא צורך להגיע לתחנת המשטרה עצמה.

 ניידת משטרה
 

יחולו שינויים בקשר עם גורמי האכיפה. ניידת משטרה( בוצ'צ'ו)

 

בכל הנוגע לאבטחה, הוועדה ממליצה להרחיב את סמכות המאבטחים בבתי החולים, בדגש על הקמת יחידות של רוכב אופנוע שיוכלו לנוע ממקום למקום. כמו כן להפעיל אפליקציית מצוקה לכל עובדה בסמארטפון שלו, כתחליף ללחצן מצוקה בכל חדר. מלבד זאת, הומלץ גם להציב מאבטחים בעלי הכשרה מתאימה במחלקות הפסיכיאטריות ובמרפאות בסיכון גבוה. בנוסף לכך הוועדה ממליצה ליצור חציצה פיזית במרפאות הקהילה בין מקבלי הקהל לבין המטופלים.

על פי ההמלצות, יש צורך להחמיר בענישה ובאלימות ולקדם מסלול מהיר לדיון בבתי המשפט בתיקי האלימות. להגיש כתבי אישום ע"י הפרקליטות בלו"ז קצר המקרים המתאימים, לתת הד תקשורתי ולפרסם פס"ד בנושא, ולסגור תיקי אלימות אך ורק בסמכות של קצין בכיר.

בפן החינוכי יש צורך להכליל את נושא האלימות בכל תכניות הלימוד בבתי הספר לרפואה, סיעוד ומקצועות הבריאות. הכללת נושא האלימות בכל שלב בהדרכת העובדים, קיום סדנאות לתקשורת שירותית וניהול אירוע אלימות לכל הצוותים. כמו כן קיום הדרכות תקופתיות בסימולציות וחיוב העובדים להשתתף בהן.

אלימות בבתי החולים
 

אלימות בבתי החולים(חדשות עשר)

 

הוועדה ממליצה לפתח ולהשתמש בטכנולוגיות המעניקות מידע בכל שלבי הטיפול וההמתנה, וליצור תקנון לתפקיד של "מקשר"/"מגשר"/"מנהלן" אשר אינו חלק מהצוות המטפל, ונותן מענה למטופלים ומלוויהם במוקדי לחץ והמתנה, כמו במיון ומרפאות גדולות.

סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, הגיב על ההמלצות ואמר כי הוא מברך את עבודת הוועדה: "משרד הבריאות רואה בהמלצות אלה יסוד לשיקום מערך השירות הרפואי ללא אלימות וללא סכנה לציבור החולים. נפעל ליישום ההמלצות כדי שמערכת הבריאות תהיה חסינה יותר ובריאה יותר".

פרופ' שלמה מור יוסף יו"ר הוועדה הוסיף ואמר כי הוועדה שמה לה למטרה לגבש תכנית שתוביל לירידה במספר מקרי האלימות: "אלפי אזרחים אשר לרוב, שרויים בחרדה, דאגה ומצוקה נפשית וגופנית נזקקים לשירותי הצוותים מדי יום. אין ספק כי העבודה בתנאי לחץ והמחסור הכרוני בכוח אדם, בעיקר ברופאים/ות, אחיות/ים ועובדי מינהל משפיעים על אווירה מתוחה בבתי החולים ובמרפאות. בעבודת הוועדה ניסינו לכוון לפתרונות הניתנים ליישום גם בצד המעשי וגם בצד התקציבי במהלך השנתיים הקרובות".