"היועמ"ש הנחה את המשטרה להמתין עם הגשת ההמלצות בתיקי נתניהו"

פרסום ראשון: גורמים במערכת אכיפת החוק טוענים כי בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ, מנדלבליט הורה לחכות עם הגשת ההמלצות בחקירות רה"מ. הדחייה הצפויה היא של ימים ספורים

פרסום ראשון: גורמים במערכת אכיפת החוק טוענים הערב (ראשון) כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה להם לדחות את הגשת ההמלצות בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זאת בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ.

העתירה, שהגיש עו"ד יוסי פוקס כבר בתחילת חודש ינואר, מבקשת צו ביניים שימנע את הגשת ההמלצות. משרד המשפטים עוד לא הגיב לה, וצפוי להגיש את תגובתו מחר. גורמים במשרד מציינים כי לא סביר להעביר בינתיים את ההמלצות, במה שעשוי להיתפס כ"מחטף" מול בג"ץ, ולכן יש לדחות את ההגשה בכמה ימים. בשנת 2008 עו"ד פוקס פנה ליועמ"ש בדרישה שימנע מראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לקבל החלטות מדיניות משמעותיות בשל העובדה שהוא נמצא תחת חקירה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הערכה: תפעול נכון של המערכות היה מונע את הפלת המטוס

תיעוד: מטוס הקרב נופל בשטח ישראל - ומתפוצץ על הקרקע

מאנצ'יז: חניכה בצופים מכרה מאות עוגיות - מחוץ לחנות קנאביס

מטעמו של רה״מ נמסר בתגובה: "איננו מכירים את העתירה הזאת, שמסתבר שהוגשה לפני זמן רב. כמובן שהיא לא מטעמנו ואינה בידיעתנו. ממילא איננו מייחסים חשיבות להמלצות שכולם מבינים היום מה ערכן".

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך
 

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך(חיים צח, לע"מ )

 

נתניהו עצמו התייחס לנושא בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "אני לא מכיר את העתירה שהוגשה בעניין ההמלצות ואין לי שום קשר אליה. ממילא כולכם כבר מבינים מה ערכן של ההמלצות, שהודלפו כבר לפני שנה ומאז שודרו ומוחזרו בתקשורת אינספור פעמים". במקביל, הוא התייחס לטענות לפיהן הפעיל את איש העסקים הבריטי וולטר סוריאנו נגד חוקרי המשטרה, ואמר: "ביממה האחרונה פורסמו בתקשורת רמיזות הזויות כאילו הפעלתי אדם בשם וולטר סוריאנו, שהוגדר ״מקורבי״, למעקב אחרי חוקרי משטרה. מה לעשות שלא נפגשתי או דיברתי עם סוריאנו כבר שמונה שנים?"

"זה אומר הכול על המשך הניסיון המגוחך לקשור אותי למעקבים לכאורה אחרי חוקרי משטרה. לא הפעלתי איש", הוסיף נתניהו. "כל זה מדגיש שוב מדוע ביקשתי לחקור זאת באופן מידי, בלתי תלוי ואובייקטיבי. השאלה החשובה ביותר נותרה בעינה: האם הייתם סומכים על המלצות שגיבשו חוקרים שחושבים ש'תפרתם' להם תיק?".

בשבוע שעבר פורסם כי מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, עדכן בזמן אמת את מנדלבליט, על כך שחוקרי המשטרה בתיקי 1000 ו-2000 שבהם חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו חשים שמתנהלים אחריהם מעקבים. זאת לאחר שאמר זאת בראיון לתוכנית "עובדה". אלשיך העביר את המידע, הכולל תחושות בלבד של החוקרים, ללא מידע מודיעיני מעבר לכך. בתגובה ביקש מנדלבליט: "תביא לי מידע קונקרטי״, אך מידע כזה אף פעם לא הועבר.

בעקבות זאת תקף נתניהו את אלשיך, בשני פוסטים שפירסם בדף הפייסבוק שלו, שבהם קרא לחקירת הטענות על מעקבים אחרי חוקרים בכירים במשטרה. 

בתוך כך, גורם בכיר במשטרה אמר לחדשות עשר כי דמות אירופית, המקורבת לנתניהו, היא שפעלה לאיסוף מידע על קציני משטרה שהובילו את החקירות נגד נתניהו. "המידע היה על דמות אירופית המקורבת לרה"מ, שפעלה כביכול כדי לאסוף מידע", אמר אותו גורם, "לפי המידע המודיעיני שהגיע אלינו, היעד המרכזי לעבודת החוקרים היה מפקד יאח"ה כורש בר נור ועוד כמה חוקרים זוטרים הקשורים לתיקי נתניהו". 

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(ארן דולב )

 

עוד הוא הוסיף כי "העבודה המשמעותית לא נעשתה ע"י מעקב של חוקר בשטח אלא באמצעים טכנולוגיים מכמה ממדינות אירופה". הוא טען כי לא ברור אם המידע מעיד על עבירות פליליות, משום שהסוגיה המשפטית מורכבת. "הפעולות, לפי המידע שהיה בידינו, פסקו לאחר שהמפכ"ל דיבר על כך באופן פומבי בינואר 2017", הוסיף.

גורמים בפרקליטות אמרו לפני שבועיים לחדשות עשר כי יש להאשים את נתניהו בסעיף שוחד בתיק 1000. בתיק זה העידה לאחרונה במשך מספר שעות, הדס קליין, העוזרת האישית של איש העסקים ארנון מילצ'ן, שחשוד במתן שוחד לנתניהו. קליין סיפרה בעבר על האופן השיטתי בו הועברו מתנות לבית ראש הממשלה, ולמספר הבקשות הרב שהגיעו למיליארדר לקבלת סיגרים ושמפניות. 

בנוגע לתיק 2000, לפי הערכות, המשטרה תמליץ על כתב אישום, אך היועמ"ש ככל הנראה לא יקבל את ההמלצה. ההקלטות שהובילו לחקירת נתניהו בתיק זה נמצאו אצל ארי הרו, שהיה ראש הסגל בלשכת נתניהו וחתם על הסכם עד מדינה בפרשה.