ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה, רויטרס

נתניהו על ההסלמה: "נתנו מכות קשות לכוחות איראן וסוריה"

בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר רה"מ כי ישראל "תמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בה". קודם לכן טען כי ישראל הציבה קווים אדומים. בד בבד, שוחח נתניהו עם הנווט שנפצע קל

בווידאו: ההסלמה בצפון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לאירועי השבת. "נתנו אתמול מכות קשות לכוחות איראן וסוריה והבהרנו בצורה חד משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה" אמר נתניהו והוסיף: "נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו".

עוד אמר ראש הממשלה כי שוחח היום עם הנווט הפצוע. "שמחתי לשמוע שהוא עומד על רגליו ושחל שיפור במצבו של הטייס. מאחל לשניהם החלמה שלמה ומהירה" אמר נתניהו. מוקדם יותר, בישיבת שרי הליכוד טען רה"מ כי "הצבנו קווים אדומים ברורים - פעלנו ונמשיך לפעול לפיהם". בהמשך היום צפויים שרי הקבינט להתכנס ולקבל סקירה ביטחונית על אירועי סוף השבוע. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

גבר בן 27 שם קץ לחייו לאחר שנאסר עליו להמשיך לשתות בירה

בייג'ינג: הרוגה ו-12 פצועים במתקפת דקירות בקניון - חשוד נעצר

חמישה פצועים בתאונת דרכים בדרום, בהם נער בן 16 במצב קשה

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

שר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, יואב גלנט, אמר בפתח הישיבה: "מרכז הבעיה במזרח התיכון זו איראן. היא יצרה משולש רשע – איראן, חיזבאללה, סוריה. אנחנו נשבור את המשולש הזה. אתמול הצבנו קווים אדומים מאוד ברורים בעניין ולכל אחד שמסתכל על הדברים ידוע שאנחנו לא רק מדברים אלא גם עושים. לא תהיה חדירה של מטוס לשטח ישראל ללא תגובה. מי ששולח אותו מסתכן. הסורים מבינים היטב עכשיו שזה שהם מארחים את האיראנים על אדמה סורית מביא להם נזק גדול".

השר זאב אלקין התייחס אף הוא להסלמה בצפון ואמר: "מדינת ישראל הוכיחה פעם נוספת שהיא לא תסבול הפרה של הריבונות שלה. נעמוד על הקווים האדומים שאנחנו קובעים. אם מישהו באזור לא הבין את זה עד אתמול – עכשיו הוא מבין את זה".

אלוף פיקוד צפון, יואל סטריק, אמר בטקס החלפת מפקד עוצבת "בשן" כי ישראל לא תאפשר לאיראן לערער את יציבות האזור וכי טהראן מבקשת לייצר בסוריה מוצב קדמי. "אירועי השבת מהווים משנה תוקף לחשיבות המעמד הזה. לא נסכן את אזרחי ישראל בניסיון איראן לערער את האיזור כולו. פנינו אינן להסלמה, אך היכולת גבוהה, ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול, וכך נוסיף כל אימת שנצטרךהימים האחרונים מוכיחים את נפיצותו של המצב הביטחוני בגזרת סוריה. מי שיחצה את הגבול יזכה לתגובה הולמת ראינו זאת אתמול ונראה זאת גם בעתיד".

 יואב גלנט
 

יואב גלנט (דוברות האוצר)

 

כאמור, הבוקר חל שיפור משמעותי במצבו של הטייס שנפצע קשה אתמול בנפילת מטוס חיל האוויר באזור הרדוף שבצפון. בבית החולים רמב"ם שבחיפה גמלו לפני זמן קצר את הטייס ממכונות ההנשמה והוא שב להכרה. מצבו מוגדר עתה בינוני. הטייס השני, שנפצע קל ונשאר בבית החולים בלילה לצורך השגחה, שוחרר לביתו.

בביה"ח היו אופטימיים מאז אתמול לגבי החלמתו של הטייס שנפצע קשה והבוקר כאמור, הערכותיהם החיוביות התממשו. אתמול, עם הגעתו לבית החולים, ערכו אנשי הצוות לאיש צוות האוויר בדיקת CT בה זיהו פציעה חודרת בבטנו ובחזהו. הוא הובהל לחדר הניתוח ומצבו יוצב, ולאחר מכן אושפז ביחידה לטיפול נמרץ. הבוקר כאמור, התעורר הטייס מההרדמה. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הגיע לבקר את הטייסים המאושפזים. "העובדה שדיברתי עם הטייס מעודדת, הוא בהכרה מלאה, כאוב, אבל הוא מדבר בצורה ברורה", אמר נשיא המדינה.


"אנחנו לא מדברים רק על סכנה גרעינית אלא על מדינה תומכת טרור. יש לנו את חיזבאללה בצפון ואת חמאס בדרום ויש היום את איראן, וכולם צריכים להבין שישראל לא תוכל לעמוד מנגד כשאיראן מבקשת את נפשנו ואומרת זאת בפה מלא. צדק ראש הממשלה כשהזהיר מפני כך. יודעים כולם בכל המעצמות ובכל המדינות שאנחנו לא נוכל להשלים עם מעורבותה של איראן בגבולנו".

 פינוי הטייסים הפצועים מנפילת המטוס לביה"ח רמב"ם שבחיפה
 

פינוי הטייסים הפצועים מנפילת המטוס לביה"ח רמב"ם שבחיפה( ביה"ח רמב"ם)

 

שר התקשורת איוב קרא אמר אתמול לכתבנו אלי לוי באירוע "שבתרבות" ברמת ישי: "אין ספק, מדובר בהתקפה מאוד חמורה על חיל האוויר. רה"מ התריע על הנושא האיראני במשך הרבה מאוד זמן. אני חושב שצריך לעשות מעשה, אין ספק שלאיראן יש שאיפות להפוך את סוריה לאחיזה שיעית. לא ניתן שאיראן תשב בגבול הצפון. מישהו ישלם את המחיר, לא נעבור לסדר היום. כל מי ששותף למהלך כזה - דמו בראשו".

ח"כ יאיר לפיד כתב אתמול בעמוד הטוויטר שלו: "חדירת המל״ט האיראני זו עליית מדרגה מסוכנת במעורבות האיראנית בצפון. ישראל צריכה להבהיר שלא תהסס לפעול כדי להרחיק את איראן מהגבול. איראן וסוריה צריכות לדעת שכל פגיעה בריבונותה של ישראל תעלה במחיר כבד. רוסיה היא ידידתנו אולם גם היא צריכה לדעת שאנו לא זקוקים לאישור כדי להגן על עצמנו".

 עימות בין ח"כ יואב קיש לח"כ אילן גילאון
 

עימות בין ח"כ יואב קיש לח"כ אילן גילאון ( ערוץ עשר - צילום מסך)

 

מוקדם יותר הבוקר התעמתו ח"כ אילן גילאון (מרצ) וח"כ יואב קיש (הליכוד) בתכנית "אורלי וגיא". גילאון הכיש כי קשר באופן ישיר את חדירת המל"ט האיראני לחקירות נתניהו אך טען שבגישה הכללית יש קשר וכי היו דברים מעולם.

"לא הייתי קונה מביבי או ליברמן קולנועית משומשת" אמר חבר הכנסת ממרצ וטען כי "אני מוטרד מקבלת ההחלטות כאן - פרזנטורים ואנשי מכירות מובילים את המדינה". בתגובה השיב לו קיש שדבריו הם "אבסורד". גילאון לא נשאר חייב ואמר לאיש הליכוד: "תרגיע את עצמך".

"ההתנהלות של ראש הממשלה שקולה זהירה ותכליתית" הוסיף חבר הכנסת קיש תוך שהוא גורס כי דבריו של גילאון הם "האשמות פרועות". עוד אמר קיש: "שמח שהמפתחות לביטחון מדינת ישראל בידיים של ראש הממשלה. סומך עליו בעיניים עצומות. גם מהתנהלות העבר שלו – שקול וזהיר".