פעיל השלום והח"כ לשעבר אורי אבנרי הלך לעולמו בגיל 94

אבנרי, שנולד בגרמניה ב-1923 ועלה עשור לאחר מכן לישראל, שינה את פני העיתונות כמו"ל ועורך עיתון. מותו נקבע לאחר שאושפז בביה"ח איכילוב במצב קשה מאוד

  • פורסם ב:
  • 11/02/2018 02:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/08/2018 07:41
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

פעיל השלום וחבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי הלך לעולמו הלילה (שני), והוא בן 94. מוקדם יותר החודש, נמסר מבית החולים איכילוב בתל אביב כי הוא מאושפז במצב קשה מאוד, כשהוא מורדם ומונשם.

אבנרי היה נשוי לרחל במשך 58 שנים עד שמתה ב-2011. לשניים לא היו ילדים. הוא נולד בשנת 1923 בגרמניה ונקרא הלמוט אוסטרמן. בגיל 10 עלה עם משפחתו לישראל, מספר חודשים לאחר שאדולף היטלר תפס את השלטון בברלין. הוא נקלט למספר חודשים בקיבוץ נהלל ולאחר מכן עבר לתל אביב שם גר כל חייו.

בגיל 14 התנדב אבנרי לאצ"ל אך פרש ממנו לאחר שלוש שנים לאחר שלא הסכים עם דרכו. כבר מגיל צעיר פרסם מאמרים וחוברות במגוון תחומים פוליטיים ועסק רבות ברעיון המדינה הציונית והיהודית במרחב השמי.

עם תחילת מלחמת העצמאות הצטרף להגנה ושירת ב"שועלי שמשון" - הסיירת של חטיבת גבעתי. לקראת סיום המלחמה נפצע קשה בעודו מ"כ אך חייליו חילצו אותו. גרשום שוקן, מו"ל עיתון הארץ, הציע לו להצטרף לצוות הכותבים אך לאחר שנה בלבד וחיכוכים רבים בינהם אבנרי סיים את עבודתו במקום.

בשנת 1950 רכש אבנרי יחד עם שותפים את השבועון "העולם הזה". במשך 40 שנה היה עורכו הראשי של המגזין שססמתו היתה "בלי מורא ובלי משוא פנים". העיתון בעל הקו הביקורתי שינה את תחום העיתונות בארץ. לצד כתבות בנושא שירותי הביטחון, אפליית המזרחים וקיפוח הערבים עסק העיתון גם ברכילות ופרסם תמונות על סף האירוטיות.

השבועון עסק רבות במאבק בשחיתות שלטונית וצבר פופולריות רבה בקרב הקוראים ואף תמך בביטול הממשל הצבאי על ערביי ישראל. בשלב מסוים ממן השב"כ הוצאת עיתון מתחרה בשם "רימון" על מנת להפחית מהפופולריות של עיתונו של אבנרי אך המהלך כשל והעיתון נסגר לאחר שנתיים.

בשנת 1965, עת חוקק החוק לאיסור לשון הרע, החליט אבנרי להתמודד על מושב בכנסת ובכך להבטיח לעצמו חסינות פרלמנטרית וכן חופש ביטוי מלא. לרשימה שהקים -"העולם הזה - הכח החדש" - חברו גם עורך המשנה שלום כהן ועו"ד הדין והפעיל הפוליטי אמנון זיכרוני, אך אבנרי נבחר לבדו לכנסת. 

בפרלמנט המשיך להאבק בחוק איסור לשון הרע וכן השתתף במאבק נגד השחיתות. אבנרי תמך ביציאה למלחמת ששת הימים ומיד לאחריה הציע להקים בשטחי הגדה ורצועת עזה מדינה פלסטינית עצמאית. לאחר מלחמת יום הכיפורים תבע אבנרי את פיטורי שר הביטחון משה דיין וקרא להקים ועדת חקירה למלחמה. בבחירות שנערכו אחרי המלחמה לכנסת השמינית לא נבחר לכהונה נוספת. בכנסת התשיעית כיהן שוב כחבר כנסת לאחר שנכנס עקב הסכם רוטציה במפלגת של"י. הוא נחשב כחבר כנסת נמרץ ופעיל, נכח רבות במליאות ובדיונים ונשא נאומים רבים.

במארס 1974 הותקף ונפצע אבנרי על ידי אליהו גלילי, אדם כבן 21 בעל הפרעה נפשית, שתקף אותו באגרופים כשבוע קודם לכן ברחוב, אך לא פצע אותו. לאחר שנתפס בניסיונו השני, לא הועמד לדין והועבר לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי. בדצמבר 1975 ניסה גלילי להתנקש בו שוב, כשדקר אותו באמצעות סכין.

אבנרי התנגד למלחמת לבנון הראשונה מתחילתה וכחודש לאחר תחילתה נפגש עם מנהיג אש"ף יאסר ערפאת בביירות. על אף קריאות לנקוט בהליכים משפטיים נגדו החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז יצחק זמיר שאין להעמיד את אבנרי לדין. 

 אורי אבנרי ויאסר ערפאת

אורי אבנרי ויאסר ערפאת( רויטרס)

 

בבחירות 1992 אבנרי תמך ביצחק רבין אולם מחה נגד החלטתו לגרש 415 פעילים פלסטינים מחוץ לגבולות ישראל. לאחר חזרת המגורשים הקים את "גוש שלום" - תנועה התומכת בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל על בסיס הקו הירוק, עם תיקונים מוסכמים והפיכת ירושלים לבירת שתי המדינות.

אבנרי התנגד לתכנית ההתנתקות של אריאל שרון וראה בה תכנית שמטרתה להקפיא את המשא ומתן לשלום. הוא מחה נגד הקמת חומת ההפרדה שטען כי מספחת שטחים לישראל באופן חד צדדי. בשנת 2006 התנגד למלחמת לבנון השנייה. אבנרי זכה בפרסים רבים על פועלו וכן בתואר יקיר העיר תל אביב בשנת 2016.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נפרד מאבנרי: "בימי המאבק לחירות ישראל לחם אורי אבנרי בשורות האצ״ל ואימץ לעצמו את קריאת התגר במעמדו המיוחד כאופוזיציונר נצחי. אבנרי דגל במילותיו של ז׳בוטינסקי ׳שקט הוא רפש׳ ומאבקו להכרה ממלכתית בלוחמי האצ"ל ומלחמותיו למען חופש הביטוי סללו את דרכה של ישראל כמדינה צעירה. היו לנו חילוקי דעות חריפים אך הם התגמדו מול השאיפה לבנות כאן חברה חופשית ואיתנה. יהי זכרו ברוך".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, ספדה לאבנרי: "אורי אבנרי ז״ל היה עיתונאי אמיץ ואדם נדיר ופורץ דרך. עמד על עמדותיו למרות המתקפות ונטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות גם כשלא היו בלקסיקון, עם מבט צלול וחד ששמר עד יום מותו. ישראל תחסר אותו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מסר: "‏כואבים את מותו של אורי אבנרי, איש יקר שהקדיש את חייו לשלום, לעתיד טוב יותר לשני העמים ולהקמתה של מדינה פלסטינית. הקול שלו, רעיונותיו והשקפת עולמו ימשיכו להדהד גם אחרי לכתו".