סגן-אלוף ל, מפקד טייסת 113, הטייס שיירט את המלט האיראני, דובר צה"ל

הטייס שיירט את המל"ט האיראני: "מוכנים לכל מה שיוטל עלינו"

סא"ל ל', מפקד טייסת 113, הסביר: "כשהוא חצה את הגבול הפלנו אותו". הבית הלבן: על איראן ובנות בריתה להפסיק הפעולות המתגרות, דיווח בסוריה: ששה נהרגו בתקיפת צה"ל

  • פורסם ב:
  • 11/02/2018 00:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/02/2018 06:00
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

הסלמה בצפון: סגן-אלוף ל׳, מפקד טייסת 113 (״הצרעה״), הטייס שיירט את המל"ט האיראני, התייחס היום (ראשון) לאירועים ואמר: "הטייסת הוזנקה למשימת הגנת שמי המדינה. זיהינו שמדובר במל״ט איראני וכשהוא חצה את הגבול הפלנו אותו בשטח מדינת ישראל. הטייסת ערוכה ומוכנה לכל מה שיוטל עליה".

מהבית הלבן נמסר כי ישראל היא בת ברית נאמנה של ארה"ב וכי ארה"ב תומכת בזכותה להגן על עצמה מסוריה שנתמכת על ידי איראן ומהכוחות שפועלים בדרום סוריה. "אנו קוראים לאיראן ובנות בריתה להפסיק הפעולות המתגרות ולעבוד למען שלום איזורי".

מוקדם יותר הזהיר מזכ"ל האום אנטוניו גוטרש כי זליגת הסכסוך אל מחוץ לסוריה מהווה הסלמה מסוכנת. בתוך כך, מקורות בלבנון אמרו לכלי תקשורת במדינה כי הם קושרים בין ביקורו של שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, באזור לאירועים האחרונים. "איראן שלחה מסר כי היא יכולה לפוצץ את המצב באמצעות שליחת מזל"ט לגולן" אמרו הגורמים. נוסף לכך, מקורות ממשלתיים בלבנון אמרו לעיתון "אל-חיאת" כי עוזרו של שר החוץ האמריקני, דיוויד סאטרפילד, אמר לבכירים הלבנונים איתם נפגש בביקורו בלבנון שהסתיים אתמול בבוקר, כי קיים חשש בקרב מהעברת בסיסי הטילים האיראניים ומפעלי הטילים מסוריה לדרום לבנון. סאטרפילד הוסיף כי ישראל אינה מעוניינת בהסלמה בענייני הגבול או הגז. כמו כן, דווח ב"אל-חיאת" כי לפי מקורות ביטחוניים לבנוניים  לא נראו כל גילויי כוננות בקרב צבא לבנון או חיזבאללה לאורך גבול ישראל-לבנון.

בהמשך היום צפויים שרי הקבינט להתכנס ולקבל סקירה ביטחונית על אירועי סוף השבוע. נתניהו, כזכור, ביקש מהשרים השונים שלא להתבטא בנושא במהלך השבת.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

כללי המשחק השתנו: מעתה כל תקיפה תלווה בסכנה להסלמה

למרות ההסלמה, עשרות אלפי מטיילים פקדו את שמורות הטבע בצפון

סקוטלנד: המועצה סירבה לפנות את האשפה - בגלל מזג האוויר הקר

ביום שבת לפנות בוקר נכנס מל"ט איראני לשטח ישראל, באזור בקעת בית שאן, והופל על ידי מסוק של חיל האוויר. בתגובה תקפו מטוסי צה"ל מטרות איראניות בשטח סוריה. במהלך התקיפה נורה טיל נגד מטוסים שפגע במטוס F-16 ישראלי. הצוות נטש את המטוס, שהתרסק בסמוך ליישוב הרדוף שבגליל. כתוצאה מהפגיעה, הטייס נפצע קשה והנווט נפצע קל, שניהם מטופלים בבית החולים רמב"ם. לאחר מכן יצאו מטוסי צה"ל לתקיפה נוספת נגד מטרות בשטח סוריה, בהן סוללות הנ"מ שירו לעבר המטוס שהופל. בסוריה דיווחו כי ששה בני אדם נהרגו בתקיפות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אמש לאירועים הביטחוניים החריגים בצפון הארץ. הוא הגן על זכותה של ישראל לתקוף מטרות איראניות בסוריה, ואף הציג זאת כחובה, כתגובה להפרת הריבונות הישראלית על ידי איראן.

"ישראל תגן על עצמה מפני כל התקפה ומפני כל ניסיון לפגוע בריבונות שלנו", אמר נתניהו, "איראן עשתה ניסיון כזה , היא הפרה את הריבונות שלנו, היא החדירה כלי טיס שלה לשטחה של ישראל משטח סוריה. חיל האוויר הפיל את כלי הטיס הזה, ופגע במרכז השליטה והבקרה ששיגר אותו".

סגן-אלוף ל, מפקד טייסת 113, הטייס שיירט את המלט האיראני

סגן-אלוף ל, מפקד טייסת 113, הטייס שיירט את המלט האיראני(דובר צה"ל)

 

ראש הממשלה הוסיף כי שוחח על המצב בצפון עם בכירים הן ברוסיה והן בארצות הברית. "שוחחתי עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. חזרתי באוזניו על זכותנו וחובתנו להגן על עצמנו מול התקפות עלינו משטח סוריה", אמר, "סיכמנו שהתיאום הביטחוני בין הצבאות שלנו ימשך". בנוסף סיפר רה"מ כי שוחח עם שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, על ההתפתחויות באזור.

"אני מבקש להבהיר", סיכם נתניהו, "פניה של ישראל לשלום, אך נמשיך להגן על עצמנו בנחישות מול כל התקפה נגדנו ומול כל ניסיון של איראן להתבסס צבאית נגדנו בסוריה או בכל מקום אחר".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה(רויטרס)

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר מנגד כי: "אנחנו צריכים להימנע מכל צעד שיכול להוביל לעימות חדש באזור", כך על פי הקרמלין, כפי שצוטט בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

בהודעת משרד החוץ הרוסי, שפורסמה מוקדם יותר בשבת, הועברה ביקורת חריפה על פעילות ישראל בסוריה. "אנו רואים צורך לכבד ללא תנאי את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושל מדינות אחרות באזור", נמסר, "אין זה מקובל לחלוטין ליצור איומים על חייהם ועל ביטחונם של חיילים רוסים בסוריה שנמצאים שם בהזמנת הממשלה הלגיטימית שלה כדי לסייע במאבק נגד טרוריסטים".

 פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה

פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה. ארכיון ( רויטרס)

 

משרד החוץ האמריקני, לעומת זאת, גיבה לחלוטין את פעולת ישראל ותקף את המדיניות האיראנית. "ארצות הברית מודאגת מאוד מהסלמת האלימות בגבול ישראל ותומכת לחלוטין בזכותה הריבונית להגן על עצמה", כך בהודעה מטעמם, "ההסלמה המחושבת של איראן, והשאיפה שלה להקרין את הכוח והדומיננטיות שלה, מעמידה את כל האנשים באזור – מתימן ועד לבנון – בסכנה. ארה"ב קוראת לסיום ההתנהגות האיראנית שמאיימת על השלום והיציבות".

שברים של המלט האיראני
 

שברי המל"ט האיראני שהופל (דובר צה"ל)