שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק, חדשות עשר - צילום מסך

הסלמה בצפון: מטוס ה-F16 שננטש נפגע מטיל סורי

בחיל האוויר אישרו כי המטוס שננטש בשטח ישראל נפגע מטיל שנורה מסוריה. מוקדם יותר הסתיימה הערכת מצב ביטחונית בקריה, בחיזבאללה בירכו: "התחלה של שלב אסטרטגי חדש"

מטוס הקרב של צה"ל מסוג F-16, שננטש והתרסק מוקדם יותר היום (שבת) בשטח ישראל, נפגע מטיל נגד מטוסים ששוגר מסוריה, כך אישרו בחיל האוויר. ראש מטה חיל האוויר, תא”ל תומר בר, מסר כי הסורים ירו עשרות טילי קרקע-אוויר לעבר המטוסים שתקפו בשטח סוריה, וכי הכוחות הרוסים הפועלים במדינה לא היו מעורבים.

"יצאנו לתקיפה של הקרון שהפעיל את כלי הטייס הבלתי מזוהה, הקרון היה בתנועה והושמד", אמר תא"ל בר, "במהלך התקיפה שיגרו הסורים עשרות טילי קרקע-אוויר. לא היה ירי רוסי, מנגנון התיאום מול הרוסים פעל". מטוסי חיל האוויר תקפו את הקרון שממנו הופעל מל"ט איראני, שחדר לשטח ישראל והופל על ידי צה"ל.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ראפטינג ועיסוי עם שוקולד: המלצות לטיולים ליום האהבה

בשבוע הבא: עד כמה המוצא העדתי משפיע על מעמדנו החברתי?

סקוטלנד: המועצה סירבה לפנות את האשפה - בגלל מזג האוויר הקר

 שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק
 

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק (חדשות עשר)

 

"מטוס שהיה במשימה בשטח ישראל נפגע מטיל שנורה מסוריה", הוסיף בר, "הטייסים לא הספיקו לדווח ונטשו". הוא הסביר כי בעקבות הפלת המטוס הישראלי, חיל האוויר יצא לתקיפה הרחבה ביותר בסוריה מאז 1982. התקיפה בוצעה לעבר סוללות נ"מ מסוג SA-17, SA-5 ו-SA-2, וכן לעבר מטרות איראניות בסוריה.

בר התייחס גם לחדירת המל"ט לשטח ישראל, שהובילה לאירוע. "לראשונה כלי טיס איראני, שמופעל ע"י איראנים, חודר למדינת ישראל", אמר, "עדיין לא בטוחים מה הייתה משימתו. חיכינו שיכנס לשטח ישראל ואז הפלנו אותו, כל שרידי המטוס בידינו". הוא הוסיף כי הפגיעה במטוס הקרב תתוחקר ע"י צה"ל: "אין לנו כיפת ברזל סביב המטוס, הם לא מוגנים הרמטית".

בתוך כך נמסר מבית החולים רמב"ם על שיפור במצבם של הטייסים שנפצעו ונטשו את המטוס. מנכ"ל ביה"ח מסר כי טייס המטוס, שנפצע קשה, נמצא בטיפול נמרץ כללי והוא במצב יציב. נווט המטוס, שנפצע קל, נמצא במצב טוב, מתאושש ומחלים. בצוות הרפואי מקווים שהוא ישוחרר כבר מחר לביתו. "מאז העדכון האחרון חל שיפור במצבם", הוסיף.

בווידאו: חיילים סורקים באזור נפילת המטוס

בכירי מערכת הביטחון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו קיימו מוקדם יותר הערכת מצב בקריה בתל אביב בעקבות האירועים החריגים. השאיפה בישראל הוא לא להביא להידרדרות בשטח, ומוקדם יותר הבהיר דובר צה"ל: "פנינו לא להסלמה".

המדינות המעורבות בלחימה בסוריה, רוסיה, איראן ולבנון, הגיבו לאירועים. מוסקבה הביעה ביקורת על התקיפות של צה"ל, בהצהרה של משרד החוץ הרוסי, התומך במשטר אסד: "אנו קוראים לכל הצדדים המעורבים לשמור על איפוק ולהימנע מכל פעולה העלולה להוביל לסיבוך גדול עוד יותר של המצב. אנו רואים צורך לכבד ללא תנאי את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושל מדינות אחרות באזור. אין זה מקובל לחלוטין ליצור איומים על חייהם ועל ביטחונם של חיילים רוסים בסוריה שנמצאים שם בהזמנת הממשלה הלגיטימית שלה כדי לסייע במאבק נגד טרוריסטים".

בניגוד למוסקבה, שבחרה מהר מאוד צד והדגישה שיש לכבד את הריבונות של סוריה, תוך שהיא מביעה דאגה עמוקה מאיום על ביטחונם של הכוחות הרוסים, וושיגנטון הרשמית טרם הגיבה. השתיקה של וושיגנטון באה על רקע הביקור המתוכנן של שר החוץ רק טילרסון, שאמור להגיע מחר לביקור בלבנון, ירדן, מצרים טורקיה וכווית. מן המתחייב שטילרסון יידרש להסלמה בצפון כחלק מהביקור שלו, שנועד לעסוק במצב בסוריה ובמלחמה בדאעש. נכון לשעה זו, הממשל עדיין לא התייחס לנושא, למרות שבתקופה האחרונה ארה"ב הגבירה את הביקורת הפומבית שלה על רוסיה ועל המדיניות שלה בסוריה. גם אמצעי התקשורת האמריקניים כמעט ולא התייחסו להסלמה.

  שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון
 

שברי טיל נ"מ סורי באחד מישובי הצפון( רוני רדלי)

 

דובר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן אמר לרשת אל-ג'זירה כי שיגור טילי הנ"מ לעבר המטוס הישראלי הוא "אזהרה ברורה לישראל. זמן התקיפות הישראליות על סוריה נגמר, וכל תקיפה תיענה בתגובה נחרצת. איראן עומדת לצד סוריה מול כל מעשה טיפשות ישראלי". משרד החוץ האיראני טען כי "היישות הציונית מפיצה שקרים. זכותה של סוריה להגן על ריבונותה".

נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ניצל את ההזדמנות לתקוף את ישראל: "ישראל תמיד מחפשת לתקוף בשביל להתרחב. זה דבר שאנחנו מצפים לו תמיד. ההתנגדות הוכיחה שהיא כוח ההרתעה האמיתי נגד ישראל. מאז 2006 ועד עכשיו ישראל לא תקפה את לבנון בשל כוח ההרתעה ולא בשל דבקות בחוק הבינלאומי. אנחנו צריכים לשמור על מוכנותנו ועלינו לדעת שהכוח שבין ידינו הוא שמירה על לבנון - המוכנות היא ההרתעה כנגד כל מחשבה תוקפנית של ישראל".

בוהדעה נוספת של חיזבאללה, דרך ערוץ אל-מיאדין הלבנוני, המשיכו לתקוף: "אנחנו מגנים את התוקפנות הישראלית המתמשכת על סוריה, והמוקדים הצבאיים והאזרחיים שלה. אנחנו מברכים את הצבא הסורי על הפלת המטוס הישראלי. זוהי התחלה של שלב אסטרטגי חדש שיביא סוף להפקרות של השטחים הקרקעיים והאווירים של סוריה. אנחנו מגנים את תמיכתה המתמשכת של ישראל בגופי טרור והתערבותה במשבר הסורי. התפתחויות היום מראות בצורה ברורה את נפילתן של משוואות הכוח הישנות. אנחנו מדגישים מחדש את עמידתנו היציבה לצד העם הסורי בהגנה על אדמתו, זכויותיו וריבונותו".

בווידאו: תיעוד הפלת המל"ט האיראני