שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק, חדשות עשר - צילום מסך

רוסיה בביקורת על ישראל: "איום על חיילינו בסוריה - לא מקובל"

מוסקבה קראה לכל הצדדים לשמור על איפוק, אך התייצבה לצד משטר אסד. איראן וסוריה אותתו כי הן לא מעוניינות בהסלמה, אך הזהירו: "זמן התקיפות הישראליות בסוריה נגמר"

המשטר הסורי ואיראן מאותתים כי לא יסלימו את המצב - אך משגרים אזהרות לישראל בנוגע לתקיפה הבאה. במקביל, מוסקבה הביעה ביקורת על התקיפות של צה"ל.

הדברים מגיעים לאחר שישראל תקפה היום (שבת) בסוריה בתגובה לחדירת מל"ט איראני לשטחה, דמשק שיגרה טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראליים, שאחד מהם אילץ נטישה של מטוס קרב, וישראל בתגובה תקפה שוב בסוריה – הפעם 12 מטרות של איראן ושל משטר אסד.

משרד החוץ הרוסי, התומך במשטר אסד, התייחס לאירועים והעביר ביקורת על ישראל: "אנו קוראים לכל הצדדים המעורבים לשמור על איפוק ולהימנע מכל פעולה העלולה להוביל לסיבוך גדול עוד יותר של המצב. אנו רואים צורך לכבד ללא תנאי את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושל מדינות אחרות באזור. אין זה מקובל לחלוטין ליצור איומים על חייהם ועל ביטחונם של חיילים רוסים בסוריה שנמצאים שם בהזמנת הממשלה הלגיטימית שלה כדי לסייע במאבק נגד טרוריסטים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

כללי המשחק השתנו: מעתה כל תקיפה תלווה בסכנה להסלמה

קיץ באמצע החורף: התחממות ניכרת ותנאי שרב קל

בשבוע הבא: עד כמה המוצא העדתי משפיע על מעמדנו החברתי?

בווידאו: שרידי מטוס הקרב הישראלי שנפל בעמק יזרעאל לאחר שננטש (צילום: אי-פי)

דובר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן אמר לרשת אל-ג'זירה כי שיגור טילי הנ"מ לעבר המטוס הישראלי הוא "אזהרה ברורה לישראל. זמן התקיפות הישראליות על סוריה נגמר, וכל תקיפה תיענה בתגובה נחרצת. איראן עומדת לצד סוריה מול כל מעשה טיפשות ישראלי". משרד החוץ האיראני טען כי "היישות הציונית מפיצה שקרים. זכותה של סוריה להגן על ריבונותה".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעץ בקריה בתל אביב עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. הרצון בישראל הוא לא להביא להידרדרות בשטח, ומוקדם יותר הבהיר דובר צה"ל: "פנינו לא להסלמה".

צבא סוריה הודיע כי "כל תוקפנות ציונית חדשה תיענה בתגובה קשה". הצבא הסורי הוסיף כי "שום מל"ט לא נכנס לשטח ישראל, זהו שקר וכזב". המשטר ציין כי המטוסים הישראלים תקפו בסיס שבו מצויים מלט״ים ששימשו לאיסוף מידע על ארגוני טרור, ובהם דאע"ש. מפקד משמרות המהפכה באיראן התייחס לאירוע בעקיפין ואמר כי "הנוכחות האיראנית בסוריה אינה צבאית אלא לייעוץ בלבד".

בווידאו: אחד הטייסים שנטש את מטוס הקרב נוחת בשטח ישראל

מקורות באופוזיציה הסורית דיווחו על שלושה הרוגים בצד הסורי כתוצאה מהתקיפה על שדה התעופה T4 שבפאתי חומס, שם דווח כי תנועת המטוסים הושבתה לחלוטין. עוד דווח כי תקיפת צה"ל השמיד את מגדל המעקב שבשדה התעופה הצבאי הסורי, וכן מחסן נשק של משטר אסד הנמצא ממערב לעיר אל-כסווה שבפאתי דמשק. במקביל דווח כי אחד הבסיסים שהותקפו הושמד כליל

 רסיסי טילי הנ"מ הסורים נמצאו בקיבוץ בצפון
 

רסיסי טילי הנ"מ הסורים נמצאו בקיבוץ בצפון( ללא קרדיט)

 

כתוצאה מנטישת המטוס הישראלי מעל לשטח ישראל נפצע אחד הטייסים קשה, והשני נפצע קל. מבית החולים רמב"ם נמסר כי ב-06:45 הגיעו לבית החולים שני הטייסים. בירור העלה שאחד מהם פצוע קל מאוד וסובל מחבלות בלבד, והשני סובל מפציעה בבטנו. בדיקת סי. טי הראתה כי מדובר בפגיעה חודרת שמחייבת ניתוח דחוף. הטייס הפצוע נותח ע"י ראש מערך הטראומה, ד"ר האני באחוס. הדימום הופסק והוא הועבר במצב יציב, מורדם ומונשם למחלקת טיפול נמרץ. משפחות שני הטייסים הגיעו, התקבלו ע"י נציגי חיל האוויר ותודרכו לגבי מצב הטייסים הפצועים.

כאמור, לאחר שיגור טילי הנ"מ לעבר המטוסים הישראליים שהגיבו לחדירת המל"ט האיראני,  חיל האוויר ביצע תקיפה רחבת היקף נגד מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות איראניות בסוריה. לפי ההודעה של דובר צה"ל, הותקפו 12 מטרות - בהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות מסוג SA-5 ו-SA-17 וארבע מטרות המשויכות לאיראן בשטח דיביזיה 4 הסורית באזור דמשק.

 שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק
 

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק( חדשות עשר - צילום מסך)

 

שר התקשורת איוב קרא אמר בשבתרבות ברמת ישי: "אין ספק, מדובר בהתקפה מאוד חמורה על חיל האוויר. רה"מ התריע על הנושא האיראני במשך הרבה מאוד זמן. אני חושב שצריך לעשות מעשה, אין ספק שלאיראן יש שאיפות להפוך את סוריה לאחיזה שיעית. לא ניתן שאיראן תשב בגבול הצפון. מישהו ישלם את המחיר, לא נעבור לסדר היום. כל מי ששותף למהלך כזה - דמו בראשו".

ח"כ לפיד כתב בעמוד הטוויטר שלו: "חדירת המל״ט האיראני זו עליית מדרגה מסוכנת במעורבות האיראנית בצפון. ישראל צריכה להבהיר שלא תהסס לפעול כדי להרחיק את איראן מהגבול. איראן וסוריה צריכות לדעת שכל פגיעה בריבונותה של ישראל תעלה במחיר כבד. רוסיה היא ידידתנו אולם גם היא צריכה לדעת שאנו לא זקוקים לאישור כדי להגן על עצמנו".

 שרידי טיל נמ אס איי 5 סורי בצפון
 

שרידי טיל הנ"מ הסורי בצפון (קארין קאופמן ואייל בר און)