שרידי טיל נמ אס איי 5 סורי בצפון, קארין קאופמן ואייל בר און

כללי המשחק השתנו: מעתה כל תקיפה תלווה בסכנה להסלמה

פרשנות: ישראל אותתה לאסד שלא יתערב באירוע שמתנהל בינה לבין איראן, אבל הסיכון להסלמה יגבר במהלך השנה הקרובה, כיוון שהנשיא הסורי מעוניין להראות שהוא זה ששולט בשטח

  • פורסם ב:
  • 10/02/2018 12:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/02/2018 12:08
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

פרשנות: ההסלמה בצפון. מדובר באירוע חמור שכלל ניסיון איראני להפר את הריבונות הישראלית. בנוסף, בפעם הראשונה מאז 1982 הופל מטוס קרב ישראלי. למרות זאת, מבחינת ישראל התחושה היא שהועבר מסר נחוש כאשר האיתות לנשיא הסורי בשאר אל אסד הוא שלא יתערב באירוע שמתנהל בין ישראל ואיראן.

כעת, הכדור הועבר למעשה למגרש הסורי. בסופו של דבר, הסורים מבחינתם לא צפויים ל"שבור את הכלים", זאת למרות רצונו של אסד, אבל הסיכון להסלמה ייגבר במהלך השנה הקרובה. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

דיווח: אוזניות אלחוטיות של אפל התפוצצו בזמן שימוש

סקוטלנד: המועצה סירבה לפנות את האשפה - בגלל מזג האוויר הקר

הרצח בברנוער ועקיצה לעבר אלשיך: ניצב אדרי בריאיון פרישה

במהלך היממה הקרובה נראה מאמצים מדיניים של ישראל להרגיע את המצב דרך מוסקבה ווושינגטון. המטרה היא שהאירוע לא יתדרדר. אף על פי כן, יש צורך לקחת בחשבון כי הנשיא הסורי מעוניין להוכיח שהוא זה ששולט באזור, לכן כל תקיפה ישראלית עשויה להוביל לתגובה סורית.

לאחר שלפנות בוקר יורט מל"ט איראני שחדר לשטח ישראל, הותקפו מטרות בסוריה ואחד מהמטוסים הישראליים ננטש ונפל בעמק יזרעאל, צה"ל המשיך לתקוף מטרות של משטר אסד ואיראן בסוריה.

 שברי מטוס הסופה באחד מישובי הצפון
 

שברי מטוס הסופה באחד מישובי הצפון( רוני רדלי)

 

לפי הודעת דובר צה"ל, חיל האוויר ביצע תקיפה רחבת היקף נגד מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות איראניות בסוריה. לפי ההודעה, הותקפו 12 מטרות - בהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות מסוג SA-5 ו-SA-17 וארבע מטרות המשויכות לאיראן בשטח דיביזיה 4 הסורית באזור דמשק.

בכלי תקשורת בסוריה דווח על הרוגים ופצועים כתוצאה מהמתקפה. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי תנועת מטוסי צבא סוריה בשדה התעופה הצבאי תיפור הושבתה לחלוטין. עוד דווח כי תקיפת צה"ל השמידה את מגדל המעקב שבשדה התעופה הצבאי הסורי, וכן מחסן נשק של משטר אסד הנמצא ממערב לעיר אל-כסווה שבפאתי דמשק. במקביל דווח כי אחד הבסיסים שהותקפו הושמד כליל. 

צה"ל מסר כי הסורים הגיבו בירי טילי נ"מ והיו 4-3 נפילות בשטח ישראל. נפל אותר גם בשטח ירדן. בעקבות תגובה זו, במהלך התקיפה נשמעו אזעקות ברמת הגולן ובאזורים נרחבים בגליל. בסך הכול בוצעו 20 שיגורי נ"מ לעבר המטוסים. "ישראל נכונה לגבות מחיר כבד ממי שיפעל נגדנו, אבל פנינו לא להסלמה. צה"ל פועל בנחישות נגד ניסיון ההתקפה האיראנית, הסורית והפרת הריבונות הישראלית. צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש". 

 יירוטים בצפון
 

יירוטים בצפון(לא קרדיט )

 

בעקבות נטישת המטוס, נפצע אחד הטייסים קשה והשני נפצע קל. הראשון סובל מפגיעות חודרות בחזה ובבטן ומצבו יציב. דובר צה"ל לא אישר פגיעה במטוס, אך שלל תקלה וציין כי הוא ננטש בעקבות הירי לעברו. לפי הודעת הצבא, "המטוס ננטש עקב אש סורית מעל שטח ישראל".