שובלי טילי הנ"מ הסורים, ללא קרדיט

צה"ל תקף עוד מטרות איראניות וסוריות; "מוכנים למגוון תרחישים"

בהמשך לתקיפות הבוקר לאחר חדירת המל"ט האיראני, הותקפו 12 מוקדים נוספים. טילי נ"מ הפעילו אזעקות בצפון, ואותרו כ-3 נפילות. צה"ל: המטוס הישראלי שננטש - עקב אש סורית

המתיחות נמשכת: לאחר שלפנות בוקר יורט מל"ט איראני שחדר לשטח ישראל, הותקפו מטרות בסוריה ואחד מהמטוסים הישראליים ננטש ונפל בעמק יזרעאל, צה"ל המשיך לתקוף מטרות של משטר אסד ואיראן בסוריה.


לפי הודעת דובר צה"ל, חיל האוויר ביצע תקיפה רחבת היקף נגד מערך ההגנה האווירית הסורי ומטרות איראניות בסוריה. לפי ההודעה, הותקפו 12 מטרות - בהן מטרות בשלוש סוללות הגנה אוויריות סוריות מסוג SA-5 ו-SA-17 וארבע מטרות המשויכות לאיראן בשטח דיביזיה 4 הסורית באזור דמשק.

בכלי תקשורת בסוריה דווח על הרוגים ופצועים כתוצאה מהמתקפה.רשת אל-ג'זירה דיווחה כי תנועת מטוסי צבא סוריה בשדה התעופה הצבאי T4 הושבתה לחלוטין. עוד דווח כי תקיפת צה"ל השמיד את מגדל המעקב שבשדה התעופה הצבאי הסורי, וכן מחסן נשק של משטר אסד הנמצא ממערב לעיר אל-כסווה שבפאתי דמשק. במקביל דווח כי אחד הבסיסים שהותקפו הושמד כליל. 

 שרידי טיל נ"מ סורי בישוב אלוני אבא
 

שרידי טיל נ"מ סורי בשטח ישראל (קארין קאופמן ואייל בר און)

 

צה"ל מסר כי הסורים הגיבו בירי טילי נ"מ והיו 4-3 נפילות בשטח ישראל. נפל אותר גם בשטח ירדן. בעקבות תגובה זו, במהלך התקיפה נשמעו אזעקות ברמת הגולן ובאזורים נרחבים בגליל. בסך הכול בוצעו 20 שיגורי נ"מ לעבר המטוסים. "ישראל נכונה לגבות מחיר כבד ממי שיפעל נגדנו, אבל פנינו לא להסלמה. צה"ל פועל בנחישות נגד ניסיון ההתקפה האיראנית, הסורית והפרת הריבונות הישראלית. צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש". 


בעקבות נטישת המטוס, נפצע אחד הטייסים קשה והשני נפצע קל. הראשון סובל מפגיעות חודרות בחזה ובבטן ומצבו יציב. דובר צה"ל לא אישר פגיעה במטוס, אך שלל תקלה וציין כי הוא ננטש בעקבות הירי לעברו. לפי הודעת הצבא, "המטוס ננטש עקב אש סורית מעל שטח ישראל".

נפילת טיל נ"מ סורי בשטח ישראל
 

נפילת טיל נ"מ סורי בשטח ישראל (ללא קרדיט)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים בזמן הקרוב התייעצויות ביטחוניות בקריה יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס מחר אחרי הצהריים לדיון שנקבע מראש ושצפוי לעסוק בהסלמה בגבול הצפון. פקיד בכיר אמר כי "ישראל לא מעוניינת בהסלמה נוספת". 

שר התקשורת איוב קרא אמר בשבתרבות ברמת ישי: "אין ספק, מדובר בהתקפה מאוד חמורה על חיל האוויר. רה"מ התריע על הנושא האיראני במשך הרבה מאוד זמן. אני חושב שצריך לעשות מעשה, אין ספק שלאיראן יש שאיפות להפוך את סוריה לאחיזה שיעית. לא ניתן שאיראן תשב בגבול הצפון. מישהו ישלם את המחיר, לא נעבור לסדר היום. כל מי ששותף למהלך כזה - דמו בראשו".

ח"כ לפיד כתב בעמוד הטוויטר שלו: "חדירת המל״ט האיראני זו עליית מדרגה מסוכנת במעורבות האיראנית בצפון. ישראל צריכה להבהיר שלא תהסס לפעול כדי להרחיק את איראן מהגבול. איראן וסוריה צריכות לדעת שכל פגיעה בריבונותה של ישראל תעלה במחיר כבד. רוסיה היא ידידתנו אולם גם היא צריכה לדעת שאנו לא זקוקים לאישור כדי להגן על עצמנו".

בווידאו: צניחת אחד הטייסים ופינויו:

עמר בר לב (המחנה הציוני) כתב בטווטר: "פרובוקציה איראנית ברורה ותגובה ישראלית נחושה, רחבה וכנדרש. אל לנו לתת לאיראנים ההזדמנות להחזיק בשאלטר ומתי שמתאים להם להצית את כל הצפון. לכן התגובה הישראלית הרחבה כנגד מערך הנ"מ הסורי והאיראני כפי שדווח נכונה".

יו״ר מרצ זהבה גלאון אמרה: ״היו כבר מקרים שבהם ראש הממשלה נתניהו היה מדוד, שקול ומרוסן בכל הנוגע להפעלת כוח צבאי. אני בטוחה שהוא מבין שהסלמה לא תשרת את ישראל ולכן יש לקוות שלא יגרר אחרי מחררי המלחמה הידועים ליברמן ובנט. אני מאחלת החלמה מלאה לפצועים ושיבה מהירה לשגרה לתושבי הצפון״. גלאון מוסיפה: ״יש לדחות בשאט נפש את כל תיאוריות הקונספירציה כאילו נתניהו מייצר מלחמה קטנה כדי להסיח את הדעת מחקירותיו. יש לבחון את ההסלמה כאילו אין חקירה ואת החקירה כאילו אין הסלמה״.

שר הביטחון לשעבר ח״כ עמיר פרץ ציין: ״הערכה גדולה לחיל האוויר ולכוחות צה״ל שפועלים בנחישות וללא פשרות כנגד פגיעה בריבונות ישראל. מל״ט שחוצה את גבול ישראל היא הפרה שלא ניתן להשלים איתה. יש לפעול בצורה נחושה ומידתית כנגד העמקת האחיזה האיראנית באזור. צה״ל יזכה לגיבוי מוחלט במאמציו אלה".

 תיעוד מהצפון: שובלי טילי הנ"מ הסורים
 

תיעוד שובלי טילי הנ"מ הסורים (תמיר ממן)

 

האירוע הביטחוני החל כאמור לפנות בוקר, כאשר מסוק צה"ל יירט כלי טייס בלתי מאויש איראני - דבר שהפעיל אזעקות בעמק בית שאן.  לאחר מכן צה"ל תקף בסוריה, שירתה בתגובה נ"מ, מה שהפעיל אזעקות ברמת הגולן. בצה"ל מסרו כי כלי הטייס האיראני יצא משדה תעופה באזור תדמור והיה במשך כל הזמן תחת מעקב צה"ל. הוא  הושמד ע"י אפאצ'י ונפל בשטח ישראל. בתגובה תקף חיל האוויר את קרון השליטה האיראני והשמיד אותו, כמו גם את שאר האמצעים שהיו מעורבים בשיגור כלי הטייס.

בשעה זו נשמרת השגרה בצפון ומטיילים רבים פוקדים את אתרי הטבע. רשות הטבע והגנים מסרה למטיילים כי חרף השגרה יש להיות עירניים להתפתחויות ולהישמע להוראות משטרת ישראל, צה"ל ופקחי רשות הטבע והגנים בשטח ובכלל.