"מני יצחקי פעל באופן 'גובל בפלילי' לסיכול מינוי הירש למפכ"ל"

תנ"צ גיא ניר, שהיום נחשף דוח לגבי קשריו עם המתלוננת על ריטמן, טען בפני מבקר המדינה והשר ארדן, שניצב יצחקי לחץ לאסוף מידע על הירש, לאחר שהודיעו על מינויו למפכ"ל

  • פורסם ב:
  • 09/02/2018 22:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/02/2018 22:35
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

המלחמות בצמרת המשטרה: תת ניצב גיא ניר, שהיה ראש חטיבת המודיעין במשטרה בתקופה בה הודיעו על מינויו של גל הירש למפכ"ל, טען באוזני מבקר המדינה, ולאחרונה גם בפני השר לביטחון פנים גלעד ארדן, כי ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, פעל לסיכול מיונויו של הירש באופן הגובל בקשירת קשר פלילי.

הסיפור התחיל ב-25 באוגוסט 2015, אז הודיע ארדן על מינוי הירש למפכ"ל המשטרה. בצמרת המשטרה לקחו קשה את המינוי. באותו ערב, ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, רמז שיתפטר מהמשטרה. לפי מקורביו, הוא מאוד נעלב מהחלטתו של ארדן.

תנ"צ גיא ניר, לשעבר ראש חטיבת המודיעין במשטרה
 

מפקדה של צ', ראש חטיבת המודיעין במשטרה (חדשות עשר)

 

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת, העוזרת האישית של ניצב יצחקי והעוזרת האישי של תנ"צ ניר התכתבו בהודעות. העוזרת של ניר כתבה כי "ראש החטיבה הופתע מאוד לשמוע כי פנית הבוקר לקצינה בחטיבת המודיעין וביקשת ממנה לערוך בדיקות אודות המפכ"ל המיועד גל הירש". העוזרת של יצחקי ענתה: "הפנייה נעשתה בהנחייה ישירה של ראש אח"מ (יצחקי). גיא מוזמן לדבר איתו על כך".


בד בבד, ניר שוחח עם יצחקי בנושא. בעקבות שיחות אלה, הוא פנה למבקר המדינה ולאחרונה גם לארדן בתלונה נגד יצחקי, שבה הוא טוען כי מעשיו של לסיכול מינויו של הירש גובלים בפלילים. ניר טוען כי יצחקי לחץ לאסוף חומר על הירש. כמו כן, לדבריו, על בקשות להכין תיק חפיפה למפכ"ל המיועד, יצחקי ענה כי יש בעיה בכך, בשל חיקור דין נגדו. על אמירות לפיהן ליאחב"ל אין ראיות נגד הירש, אמר יצחקי כי הן לא נבדקו ולא תומללו אך הן קיימות. בוויכוח שהתפתח בין השניים, התעקש יצחקי שהרשות להלבנת הון בודקת דברים, וכי המעורבות של הירש בחקירה קרתה אמנם בשנת 2007, כשהחוק לא היה בתוקף, אבל שמדובר בעניין אתי.

 גל הירש מגיב להסרת מועמדותו למפכ"ל
 

גל הירש מגיב להסרת מועמדותו למפכ"ל( חדשות עשר)

 

בחקירה המדוברת נגד הירש שמתנהלת בארה"ב, שהביאה לביטול מינויו, הוגשו כתבי אישום נגד ישראלים, אבל לא נגד הירש, שהגיב אז לביטול מינויו: "למדתי על בשרי שיעור לאומי משמעותי, ואני יוצא ממנו דואג ומוטרד, עם שאלות קשות על המשילות, על מצבה של הדמוקרטיה, על חוק ועל שלטו חוק". בכיר במשטרה טוען שמני יצחקי אמר אז לבנצי סאו: "סידרתי לך את המפכ"לות". סאו כאמור, לבסוף לא מונה.

יש לציין, כי בין ניר לבין בכירים בצמרת המשטרה זורם דם רע. היום התפרסם דוח קצין בודק שהוגש למפכ"ל בדצמבר 2015 וחשף יחסים בעייתיים בין תת ניצב ניר לבין לבין צ', הקצינה שעבדה תחתיו והתלוננה על הטרדת מינית מצד ראש להב 433 ניצב רוני ריטמן. מהדוח עולה כי על אף תפקידה הרגיש בחטיבת המודיעין, צ' לא השלימה את הסיווג הביטחוני הדרוש ובכל זאת נחשפה למסמכים מסווגים. עוד עולה כי השניים זייפו דוחות נוכחות ונפגשו פעמים רבות בביתה של צ' מחוץ לשעות העבודה. כמו כן, עולה חשד למסע נקמנות של צ' נגד מינוי בכירים בחטיבה. על רקע הדוח הזה, נמצא ניר בחופשה כפויה מהמשטרה.


מני יצחקי סירב להגיב לכתבה.

 מפכ"ל המשטרה אלשיך וראש אגף החקירות יצחקי
 

מפכ"ל המשטרה אלשיך וראש אגף החקירות יצחקי (חדשות עשר)