ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר, חדשות עשר

הרצח בברנוער ועקיצה לעבר אלשיך: ניצב אדרי בריאיון פרישה

בריאיון מיוחד, מפקד מחוז ת"א הפורש עוקץ את המפכ"ל: "איש משטרה זה אחד שגדל במערכת", ומדבר לראשונה על הדקירה במצעד הגאווה בי-ם: "האירוע הקשה ביותר בקריירה שלי"

  • פורסם ב:
  • 09/02/2018 21:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/02/2018 21:28
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

בשנים האחרונות, ניצבים שפרשו מהמשטרה העדיפו לעשות את זה בשקט, לרוב בשל פרשיות מביכות והטרדות מיניות ששמם נקשר בהם. לעומתם, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, מפקד מחוז תל אביב היוצא שסיים שלשום (חמישי) את תפקידו לאחר כמעט 30 שנות שירות, החליט לדבר בפתיחות כמעט על הכול.

ראשית, מתייחס אדרי למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, שכיכב השבוע בכותרות בעקבות ההתקפות ההדדיות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. אדרי מפרגן לאלשיך, אך גם מסתייג באופן מרומז מפעולות מסוימות שנקט. "אני חושב שאלשיך עשה טוב למשטרה, גם בהיבט הערכי והמקצועי. הוא הביא שיטות חדשות של ניהול וטכנולוגיה. אך אני חושב שהיה אפשר לפעול אחרת בנושאים של תהליכים ומינויים". ככל הנראה, כשאדרי אומר "תהליכים ומינויים", הוא מתכוון לניעור הדרמטי שהחיל המפכ"ל בתחום טוהר המידות באמצעות בדיקות פוליגרף ומבדקים תקופתיים לשוטרים – דבר שהוביל רבים מהם לפרוש מהארגון או לא להתקדם בתוכו".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ישראל לפולין: אל תשלחו משלחת לי-ם אם חוק השואה החדש לא יתוקן

נתניהו ממשיך לתקוף: ריטמן היה צריך להשעות עצמו מהחקירות נגדי

אולימפיאדת החורף נפתחה: שיתוף פעולה היסטורי בין הקוריאות

כמו כן, אדרי שולח עקיצה לעבר אלשיך, שהגיע למשטרה כמינוי חיצוני, מהשב"כ: "שוטר זה מקצוע, גם אלשיך יסכים על זה. איש משטרה זה אחד שגדל במערכת, שמכיר אותה ואת הדנ"א של השוטרים".

אדרי הוא כזה – קצין שנשאר שוטר. כשהשתחרר מסיירת גולני הוא הצטרף למשטרה והיה ממקימי יחידת המסתערבים "הגדעונים". לפני עשור מונה למפקד יחידת יפתח בדרום תל אביב, ולאחר מכן למפקד מרחב ירקון שבצפון העיר. ב-2013 היה ראש אגף התנועה ושנה לאחר מכן מונה לתפקיד הנפיץ של מפקד מחוז ירושלים. בשלוש השנים האחרונות הוא פיקד על מחוז ת"א.

 ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר
 

ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר( חדשות עשר)

 

אחד הפצעים הכואבים בתולדות משטרת תל אביב היה קריסת תיק הברנוער. עד המדינה שיקר והיתל בחוקרים, וחגי פליסיאן, החשוד המרכזי, שוחרר. "זה היה תיק מורכב ומסובך. לצערי בהיבט הראייתי לא הגענו למה שרצינו – לשים את העבריין מאחורי סורג ובריח". עם זאת, אדרי רומז באופן עדין לגבי זהות הרוצח בברנוער, לפי דעתו: "מבחינה מודיענית, בכל התיקים המורכבים אנחנו יודעים כמעט במאה אחוז מי אשם, אך לא תמיד יש ראיות". הוא מדגיש כי "כשאין לנו ראיות מוצקות, אנחנו לא נרפה עד שנגיע לאיסוף הראיות ולכתב אישום".

בריאיון, אדרי מתייחס גם לתופעת מועדוני החשפנות, הנפוצה מאוד בשטח השיפוט עליו פיקד רוב שירותו בת"א. "'לפ דאנס' זו לא עבריינות. אני כמשטרה לא אחראי על מועדוני חשפנות, על חשפניות, איפה הן ירקדו ועם מי". בנוגע לעמדת בית המשפט, שהיטל על אדרי השנה לקבוע מדיניות ורגולציה בתוך המועדונים, הוא טוען כי אינו חושב שזה צריך להיות תפקידו. "המשטרה לא צריכה לקבוע מדיניות במועדוני החשפנות. תפקיד המשטרה הוא לאכוף, אנחנו לא הרגולטור של המוסר במדינת ישראל. בדירה שבה אישה בוחרת לעצמה את העיסוק שלה - כל עוד אין שם קטינים, אלימות, כפייה וסרסור בזנות – זו לא עבירה".

לבסוף, אדרי מדבר לראשונה על הדקירה במצעד הגאווה בירושלים, בתקופה בה כיהן כמפקד המחוז בעיר. כזכור, המשטרה נערכה עם כוחות רבים כדי למנוע פגיעה במשתתפים, אבל דבר אחד נפל בין הכיסאות – ישי שליסל, שבעבר כבר דקר במצעד הגאווה, השתחרר מהכלא, חזר ללא פיקוח לאותו אירוע ודקר למוות את שירה בנקי. "לצערי זה קרה במשמרת שלי. אני נושא באחריות. אם היינו מתפעלים דברים אחרת יכול להיות שהיה נגמר אחרת. זה האירוע הקשה ב-28 שנות הקריירה שלי".