לאור המצב הקשה: ישראל תאפשר סיוע הומניטרי בין-לאומי לעזה

בתום הערכה ביטחונית הוחלט להתיר לגורמי חוץ לנקוט בצעדים לסייע במצב האזרחי. בתחילת השבוע אמר ליברמן כי אין לעסוק בשיקום לפני התקדמות בנושא השבויים והנעדרים

בווידאו: לאחר הקפאת המענק מטראמפ - בלגיה תתרום 23 מיליון דולר לאונר"א

ישראל תאפשר סיוע הומניטרי לעזה: אתמול (חמישי) נערכה הערכת מצב בראשות שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף פולי מרדכי, אלוף פיקוד דרום, ראש אמ"ן וגורמי שב"כ. בדיון נותח המצב הביטחוני והמציאות האזרחית-הומניטרית ברצועת עזה וסוכם כי לאור המצב הקשה, מערכת הביטחון תאפשר לזירה הבין-לאומית והערבית לנקוט בצעדים לסיוע תוך עמידה בתנאים הביטחוניים שנקבעו במנגנון הפיקוח הבינלאומי על מנת למנוע התדרדרות למשבר וקריסה הומניטרית.

מוקדם יותר השבוע, התייחס שר הביטחון ליברמן למצב בעזה בפתח ישיבת סיעת "ישראל ביתנו". "אנחנו פתוחים, כל מי שרוצה להוביל בעזה פרויקטים אזרחיים-  זאת המדיניות שלנו, לא מפריעים לאף אחד, ומי שירצה ירצה. אבל אסור לנו לקחת אחריות בנושא הרצועה, אנחנו לא נשלם, וגם לדבר היום על השיקום לפני שיש התקדמות כלשהי בנושא שבויים ונעדרים זה דבר פשוט לא מוסרי", אמר ליברמן בזמן שהדגיש כי לפי מערכת הביטחון, בעזה אין משבר הומניטרי אלא מצב קשה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נתניהו ממשיך לתקוף: ריטמן היה צריך להשעות עצמו מהחקירות נגדי

חברת תעופה דרשה מנוסעת: הורידי את האוגר שלך באסלה

אולימפיאדת החורף נפתחה: שיתוף פעולה היסטורי בין הקוריאות

ילד פלסטיני בבית חולים בעזה
 

ילד פלסטיני בבית חולים בעזה(רויטרס )

"שמעתי שאנחנו עם מוסרי ואני בהחלט מסכים, אבל כשאתה מוסרי קודם כל ההתחייבות שלך היא כלפי האנשים שלך. פדיון שבויים זה ערך עליון ובלי שתהיה התקדמות כלשהי בנושא שבויים ונעדרים אסור לנו להתקדם עם כל מיני יוזמות ברצועה. לגבי שיקום הרצועה זה יכול להיות אך ורק בתנאי אחד - שיקום תמורת פירוז, בלי שיקבלו, בלי שיסכימו על פירוז הרצועה, אני לפחות אתנגד בכל תוקף לשיקום. לא יכול להיות שאנחנו נזרים לשם כסף, נשקם את הרצועה, והחמאס ימשיך במקביל להתעצם, לחפור מנהרות, ולדעתי ב-2018 התקציב שלהם יהיה הרבה מעבר ל-260 מיליון דולר, ולקבל את זה בשוויון נפש, זה פשוט אסור לנו", הוסיף.

בתוך כך, ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ למזה"ת, התייחס בחשבון הטוויטר שלו למצב בעזה וכתב כי שיתוף פעולה בין ישראל וקטאר יסייע לתושבי הרצועה. לדבריו, "הפסקת התמיכה בחמאס והתרכזות בסיוע הומניטרי ובנייה מחדש תוביל לסיום הסבל". בציוץ צירף גרינבלט קישור לריאיון של סוכנות הידיעות AP עם מוחמד אל-עמאדי, ראש הוועדה הקטארית לשיקום הרצועה.