"לא מרגישה בטוחה בביה"ס": שיחה עם המורה שהותקפה פעמיים השבוע

בשיחה עם חדשות עשר, סיפרה המורה על האלימות שחוותה השבוע בבי"ס במועצה האזורית לכיש. בעקבות התקיפה, ביום ראשון יושבת ביה"ס למשך שלוש שעות. האזינו לשיחה

  • פורסם ב:
  • 09/02/2018 16:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/02/2018 16:35
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

האלימות נגד המורים נמשכת: "אני עוסקת בחינוך, אולי תגיד לי מתי ההורים איבדו את זה. ביום רביעי האם קיבלה הרחקה ל-15 יום, אך בכל זאת באה היום בכעס. משהו קרה להורים, שאיבדו את החינוך וחושבים שככה הם מגנים על הילדים שלהם", סיפרה היום (שישי) מורה בשיחה עם חדשות עשר, על האלימות שהופעלה כלפיה מכיוונה של האם, פעמיים במהלך השבוע החולף בבית ספר במועצה האזורית לכיש.

"הבת שלה הורחקה והיא החליטה שאני לא קובעת על הבת והיא ניבלה את הפה, בשפת רחוב עסיסית. ביום רביעי שוחחתי עם המנהלת והגשתי תלונה במשטרה. היא שלחה לי הודעה שכדאי לי להיזהר ממנה", הוסיפה המורה.

כתבות נוספות בחדשות עשר:

אולימפיאדת החורף נפתחה: שיתוף פעולה היסטורי בין הקוריאות

הרוג עשירי מתחילת השבוע בכבישים: בן 27 נהרג מפגיעת רכב

אותר במדבר יהודה המטייל בן ה-19 שלא יצר קשר מאתמול עם משפחתו

האזינו לשיחה:

כאמור, המורה הותקפה היום על ידי האם, שכבר איימה עליה וקיללה אותה שלשום. על אף שהאם הורחקה בהוראת המשטרה ל-15 יום, היא הגיעה היום לבית הספר ונכנסה ללא אישור. ההורה דחפה שתי מורות בחדר המורים, הגיעה למורה המדוברת, קיללה אותה, איימה להרגה וזרקה לעברה חפץ שלא פגע בה. בעקבות האירוע, תלונה נוספת הוגשה במשטרת קרית גת. נוסף לכך, ביום ראשון יושבת בית הספר למשך שלוש שעות והלימודים יתחילו בשעה 11:00.

שר החינוך נפתלי בנט
 

האם הצעת החוק שלו תגן על המורים המותקפים? שר החינוך נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, ציינה כי "למרות המחשבה שאפשר לפתח אדישות כלפי מקרים חוזרים ונשנים של אלימות, כל פעם מחדש זה מפתיע אותנו. כל יום מקבלים דיווח על אלימות, לפעמים כמה מקרים ביום. זה בלתי נסבל. רק השבוע אישרה ועדת החוקה של הכנסת להחמיר את הענישה כלפי מי שתוקף עובדי הוראה והנה גם זה לא מרתיע. הצגנו למשרדי הממשלה תכנית מוסדרת לטיפול בתופעה, לשמחתי שר החינוך נפתלי בנט אימץ חלקים ממנה. אך עוד יש הרבה מה לעשות. צריך לעבור משלב התכניות והדיבורים למעשים". בן דויד הבהירה כי ככל שהנושא ימשיך להיות מופקר על ידי המדינה פעולות המחאה ילכו ויחריפו.

תקיפתה של המורה במהלך השבוע מצטרפת למקרי תקיפה נוספים שאירעו מתחילת השנה. בחודש שעבר תועדה אם של תלמיד בבית ספר בשכונת גילה שבירושלים כשהיא סוטרת למורה. בסרטון ממצלמות האבטחה של בית הספר נראית האם, שהייתה בסכסוך עם המורה, מתווכחת איתה מחוץ לכיתה ואז תוקפת. המורה ניסתה להתרחק, אך האם המשיכה אחריה, כשאישה נוספת מנסה לעצור את התוקפת. "אמא של תלמיד כיתה ו' הגיעה לבית הספר, פרצה לכיתה סטרה למורה לעיני כל התלמידים, בעטה בה ומשכה לה את הפאה מהראש", סיפרה מנהלת המוסד.

על רקע האלימות שהופעלה נגד מורים, הצעת החוק של שר החינוך, נפתלי בנט, שמתוכננת להגן על עובדי ההוראה, עברה שלשום בוועדת החוקה של הכנסת לקראת קריאה ראשונה. תכנית ההגנה, שקיומה פורסם לראשונה בחודש אוגוסט האחרון בחדשות עשר, כוללת מאסר של חמש שנים למי שפוגע בעובדי הוראה בזמן עבודתו. אז פורסם כי המורים יוגדרו כ"עובדי ציבור", כך שתקיפת מורה תיחשב לעבירה כמו תקיפת שוטר. עוד דווח כי בנט הנחה את מנכ"ל משרדו, שמואל אבואב, לבחון את הסנקציות הניתנות למורים ולמנהלים ולהביא לידי כך שבמקרה בו תלמיד תקף מורה, תינתן האפשרות להרחיק את התלמיד לצמיתות מבית הספר בו הוא לומד. בהצעת החוק הנוכחית נכתב כי "מוצע להחמיר בעונשם של תוקפי עובדי חינוך, כך שהוא יעמוד על חמש שנים ללא צורך בקיומן של נסיבות מחמירות נוספות, הנדרשות ביחס לתקיפת עובדי ציבור אחרים".