"יום זעם": עימותים פרצו בכמה מוקדים; דיווח על הרוג ברצועה

בעקבות קריאות חמאס וגורמים מתסיסים ברשות הפלסטינית, יצאו מפגינים רבים והתעמתו עם כוחות הביטחון. דיווח בעזה: 23 פצועים, מצבו של אחד מהם קשה

עימותים התגלעו היום (שישי) בין פלסטינים לכוחות הביטחון במספר מוקדים בשטחים לאחר תפילות יום השישי. זאת בעקבות הקריאה של חמאס וגורמים מתסיסים ברשות הפלסטינים ל"יום זעם".

משרד הבריאות בעזה דיווח על מותו של מפגין בהתפרעויות על גדר המערכת ברצועת עזה, מזרחית לג'באליה, וכן על 23 פצועים בעיר, מצבו של אחד מהם קשה והשאר בינוני. ההרוג נפצע קודם לכן באופן קשה בראשו ומת לאחר זמן קצר בבית החולים מפצעיו. בסך הכול דווח על 39 פצועים פלסטינים בכלל המוקדים. כמו כן, על פי דיווחים פלסטיניים 2 מפגינים נפצעו מירי כוחות צה"ל בכפר אלמזרעה אלגרביה שסמוך לרמאללה.

מוקדם יותר היום הגיע פלסטיני, תושב חברון בן 23, לאחת מעמדות הבידוק במערת המכפלה בחברון שבחטמ"ר יהודה. במסגרת הבידוק שביצעו לוחמי מג"ב לפלסטיני התבקש החשוד לעבור בידוק של גלאי המתכות במקום. במהלך החיפוש על החשוד אותרה סכין מטבח גדולה מוסלקת בגרבו. במג"ב העריכו על פי תחקור ראשוני בשטח כי מדובר בחשוד שהגיע לבצע ככל הנראה פיגוע דקירה במקום. זמן קצר לאחר מכן, פלסטיני בן 15, תושב אזור בלעין, נעצר בכניסה לישוב חשמונאים שבאזור בנימין. שוטרים הוזעקו למקום לאחר דיווחים על אדם חשוד, ביצעו נוהל מעצר ובחיפוש על גופו נתפסה סכין.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשש לחייו של מטייל בן 19 במדבר יהודה שלא יצר קשר מאתמול

פרשת ריטמן: המתלוננת נחשפה בעברה למסמכים מסווגים - ללא הרשאה

כעבור מספר שעות: הסתיימה ההשבתה הנוספת של הממשל האמריקני

בתוך כך, מוקדם יותר היום, דווח על חשד לפשע שנאה בחירבת זכריה שבגוש עציון: שלושה רכבים פלסטיניים הושחתו, ועל אחד מהם נכתב "נקמה לעילוי נשמת ארז לבנון, בת עין". 

גם מנגוני הביטחון הפלסטיניים וגם כוחות הביטחון הישראלים נערכו מבעוד מועד כדי להכיל את האירועים הללו, אך בחמאס רוצים להבעיר את השטח ואף דוחפים את הצעירים ליותר עימותים כדי להביא לגל אלימות רחב היקף. זהו יום הזעם העשירי ברציפות מאז הכריז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על החלטתו להעביר את שגרירות ארה"ב אל ירושלים.

  ביתו של אחמד ג'ראר שחוסל לאחר שפיקד על רצח הרב שבח, יום הזעם
 

ביתו של אחמד ג'ראר שחוסל לאחר שפיקד על רצח הרב שבח, יום הזעם(סוכנויות הידיעות "ספא", "שיהאב".)

 

חמאס, פתח והפלגים הפלסטיניים קראו ליום הזעם הנוכחי גם בהתייחסות מיוחדת לזכרו של אחמד ג'ראר, שפיקד על החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח בחוות גלעד בחודש שעבר. האחרון כזכור נתפס וחוסל ביום שלישי לפנות בוקר על ידי כוחות הביטחון. העובדה שהצליח להתחמק מכוחות הביטחון לתקופה ארוכה של כשבועיים וחצי הפכה אותו לגיבור התנגדות בקרב הפלסטינים. בצעדה שנערכה בשכם, קראו המשתתפים: "אללה ירחם על אחמד ג'ראר".

 אחמד ג'ראר, אחד המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח
 

אחמד ג'ראר, אחד המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח(ללא קרדיט )

 

אתמול עצר כוח צה"ל מחבל פלסטיני, סמוך למחנה הפליטים אל פוואר שבאזור הר חברון, לאחר שניסה לדקור את אחד החיילים. לא היו נפגעים, והמחבל הועבר להמשך חקירת כוחות הביטחון.

כזכור, ביום שלישי כוחות שב"כ, צה"ל וימ"מ חיסלו בכפר יאמון הסמוך לג'נין את אחמד ג'ראר, ראש החוליה שרצחה לפני כחודש את הרב רזיאל שבח בחוות גלעד. במהלך ניסיון המעצר ג'ראר יצא חמוש ממבנה בו הסתתר בכפר, ונורה על ידי הכוחות. על גופתו נמצאו M-16  ותיק עם מטענים. על פי דיווחים פלסטינים במקום התפתחו הפרות סדר בין כוחות צה"ל לתושבים, ולדברי הסהר האדום לפחות שמונה מפירי סדר נפצעו. 

יום הזעם האחרון אירע לפני כחודש, במהלכו יצאו צעירים פלסטיניים ברחבי הגדה וברצועת עזה והתעמתו עם כוחות צה"ל. עבד אל-לטיף אל-קאנוע, דובר תנועת חמאס, אמר במהלך העימותים: "אנחנו קוראים להתעמת עם האויב הציוני בכל הנקודות כך שהאינתיפאדה תהיה אש מתחת לרגלי הציונים".

יום זעם בשטחים, הכפר  אל-מזרעה אל-גרביה ליד רמאללה
 

יום זעם בשטחים, הכפר אל-מזרעה אל-גרביה ליד רמאללה ( "סוכנויות הידיעות "ספא", "שיהאב)