ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה, דוברות המשטרה

פרשת ריטמן: המתלוננת נחשפה בעברה למסמכים מסווגים - ללא הרשאה

בדוח שבדק את הקשר בין צ' למפקדה לשעבר, רח"ט מודיעין תנ"צ גיא ניר, נכתב כי השניים זייפו דוחות נוכחות ונפגשו מחוץ לשעות העבודה: "פגעו בערכי המשטרה ובאמון השוטרים"

  • פורסם ב:
  • 09/02/2018 10:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/02/2018 10:32
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

בווידאו: המפכ"ל בוחן אפשרות של חילוף בין ריטמן לראש אגף התנועה

דוח קצין בודק שהוגש למפכ"ל המשטרה בדצמבר 2015 חשף יחסים בעייתיים בין תנ"צ גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין במשטרה באותה תקופה, לבין צ', הקצינה שעבדה תחתיו והתלוננה על הטרדת מינית מצד ראש להב 433 ניצב רוני ריטמן. מהדוח עולה כי על אף תפקידה הרגיש בחטיבת המודיעין, צ' לא השלימה את הסיווג הביטחוני הדרוש ובכל זאת נחשפה למסמכים מסווגים. עוד עולה כי השניים זייפו דוחות נוכחות ונפגשו פעמים רבות בביתה של צ' מחוץ לשעות העבודה. כמו כן, עולה חשד למסע נקמנות של צ' נגד מינוי בכירים בחטיבה.

ניצב דוד ביתן שמונה לקצין הבודק כתב בדוח כי "טיב הקשר בין השניים חריג ביותר ואינו מותיר מקום לספק או שאלה בדבר גבולות המותר והאסור בכללי האתיקה והמשמעת של משטרת ישראל בנדון". עוד הוסיף כי "התנהגותם פוגעת בערכי משטרת ישראל: דוגמה אישית ויושרה, התנהגות שאינה הולמת קצין והתנהגות שיש בה כדי לפגוע באמון השוטרים, במפקדים ובסולם הערכים הנדרש מקצין בכיר במשטרת ישראל".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בשל חסימת הצעת התקציב: השבתה נוספת של הממשל האמריקני

למה לי פוליטיקה עכשיו: מהפכת המטבח הערבי בארץ

סיום קורס קצינים: שיא במספר הלוחמות, כמחצית מתגוררים בעיר

ניצב רוני ריטמן
 

ניצב רוני ריטמן שעמד במרכז הפרשה

 

מהדוח עולה כי תנ"צ ניר הגיע לדירתה של צ' ששימשה כעוזרת שלו בתדירות גבוהה, בזמנים בהם דיווחו השניים על נוכחות בעבודה. כמו כן, השניים שהו יחד שעות רבות מחוץ לשעות העבודה כולל במהלך סופי שבוע. במקרה אחר תנ"צ ניר חרג מתפקידו והקצה רכב לצ', על אף שבפועל רכבה נשאר בחניית ביתה במרבית ימות השנה, שכן ניר היה מקפיד לאסוף אותה לעבודה.

גורמים מחטיבת המודיעין שמסרו את עדותם לקצין הבודק טענו כי צ' חרגה מסמכותה בכך שהתערבה בדיונים, הרימה את קולה ונכנסה לעימותים עם גורמים בכירים ממנה ואף קיללה אותם. חלק מהגורמים טענו כי הקצינה התערבה במינויים בחטיבה ופעלה מתוך מניעים נקמניים. בדוח נכתב כי "לא ניתן לקבוע חד משמעית כי אכן פעלה בצורה זאת". עם זאת, הדגיש ביתן כי "הטענה הועלתה ע"י 12 קצינים בכירים וניתן לומר כי בנסיבות הללו הכמות עושה את האיכות".

 קטע מתוך דוח שבדק את היחסים הבעייתים בחטיבת המודיעין

)

 

קטע מתוך דוח שבדק את היחסים הבעייתים בחטיבת המודיעין

הדוח שפורסם לפני יותר משנתיים הוא הטריגר שהצית את פרשת רוני ריטמן, שבמהלכה הגישה צ' תלונה על הטרדה מינית נגד מפקד להב 433. ריטמן טען כי התלונה הגיעה לאחר שצ' גילתה כי הניצב העידה נגדה במהלך הבדיקה. 

בימים האחרונים פנה ריטמן באמצעות עורכי דינו אייל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון למשרד המשפטים בבקשה לחקור את התנהלות חוקרי מח"ש, בשל חשש למניעים פסולים.

  קטע מתוך דוח שבדק את היחסים הבעייתים בחטיבת המודיעין
 
קטע מתוך דוח שבדק את היחסים הבעייתים בחטיבת המודיעין

מעו״ד חי בר-אל המייצג את צ׳ נמסר: "המשטרה עצמה לא עומדת מאחורי דו״ח הקבו״ד, שהוא ניסיון נואל לתפור לצ׳ תיק. כתב האישום המשמעתי לא משאיר זכר לדו״ח הקבו״ד המופרך, ובכל זאת המשטרה מדליפה אותו לעיתונאים. הדבר מצביע על נואשות של המפכ״ל ודוברות המשטרה, נואשות שבדין יסודה, שכן כמו שנכשלו בפרשת ריטמן כך נכשלים בניסיון לתפור תיק לקצינה המצטיינת והאמיצה הזו. צ׳ תישאר במשטרה הרבה אחרי שרנ״צ אלשיך וניצב ריטמן ילכו, ותעזור לנקות את הלכלוך והאדמה החרוכה שהשאירו מאחוריהם בארגון שהיא כ״כ אוהבת".

כזכור, לפני שבוע נאלץ מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, לנזוף בניצב רוני ריטמן. זאת לאחר שבג"ץ פסק כי על אלשיך לקבל החלטה אחרת לגבי מפקד להב 433, לאחר שזה לא פעל משמעתית נגד ריטמן. המפכ"ל החל לבחון חילוף תפקידים בין ריטמן לניצב דורון ידיד, ראש אגף התנועה במשטרה.

  סיכום הבדיקה על היחסים הבעייתיים בחטיבת המודיעין
 

סיכום הבדיקה על היחסים הבעייתיים בחטיבת המודיעין