שלט בניו יורק ובו כתוב כי פסל החירות נסגר בעקבות השבתת הממשל, רויטרס

כעבור מספר שעות: הסתיימה ההשבתה הנוספת של הממשל האמריקני

לאחר שהבוקר נכנסה לתוקף ההשבתה השנייה בתוך 3 שבועות של משרדי הממשל, זאת לאחר שהסנאטור ראנד פול חסם הצבעה על הצעת התקציב, בית הנבחרים העביר התקציב והביא לסיומה

  • פורסם ב:
  • 09/02/2018 06:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/02/2018 06:59
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

הסתיימה השבתה נוספת של הממשל בארה"ב בתוך כמה שבועות.

הבוקר (שישי) הושבתו בשנית כלל משרדי הממשל הפדרלי, זאת לאחר שהסנאטור הרפובליקני, ראנד פול, חסם הלילה את ההצבעה על הצעת התקציב שעליה הסכימו בשתי המפלגות. עם זאת, מספר שעות לאחר שנכנסה לתוקף, הסנאט ובית הנבחרים העבירו את התקציב, והביאו לסיומה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בכיר במשטרה: דמות אירופית המקורבת לנתניהו אספה מידע מכפיש

למרות תוכנית הפיטורים: מניית טבע ממשיכה להתרסק

תיעוד: בן 26 התחפש לקשיש - ושדד חצי מיליון שקלים

פול סרב להצביע בעד ההצעה מכיוון שהוא טוען כי מדובר בבזבוז שיגדיל את הגירעון האמריקני. בעקבות החלטתו של פול, משרד התקציב האמריקני הודיע כי הוא מתכונן להשבתה הנוספת, שכאמור נכנסה לתוקף לאחר מספר שעות.

 גבעת הקפיטול
 

גבעת הקפיטול(רויטרס )

 

על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הצעת התקציב של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שתיחשף ביום שני, תכלול בקשה ל-3 מיליארד דולר לטובת בניית החומה בגבול המדינה עם מקסיקו, כך לפי בכיר בממשל. עוד אמר הגורם כי הממשל האמריקני מתכוון לבנות גדר פלדה באורך 96 קילומטר ב-2018, ולהאריך אותה עד ל-103 ק"מ עד סוף 2019. 

רק לפני כמה שבועות התקיימה שביתה של הממשל בגלל חוסר היכולת של הדמוקרטים והרפובליקנים להגיע להסכמה ולאשר את התקציב השנתי. רק בתום שלושה ימים של השבתה, הממשל חזר לעבודה, לאחר שחברי הסנאט הגיעו להסכמה והעבירו תקציב זמני בהצבעה 18-81. זאת לאחר שהרפובליקנים נענו לדרישת הדמוקרטים וכללו בתקציב הזמני תכנית שתתייחס למהגרים לא חוקיים שנהנו מתכנית DACA. 

הבסיס למחלוקת בין הצדדים נבע מהצהרת טראמפ לכל אורך מסע הבחירות לנשיאות כי ינקוט במדיניות הגירה נוקשה כלפי מהגרים בלתי חוקיים וכי יבנה חומה על גבול מקסיקו. הנשיא האמריקני מעוניין למעשה לבטל את תוכנית הגירה DACA ולגרש 700 אלף "חולמים", מהגרים לא חוקיים שהגיעו למדינה כילדים ועד ספטמבר האחרון היו מוגנים מפני גירוש הודות למדיניות ההגירה של הממשל הקודם.

כתוצאה מההשבתה ההיא, יותר מ-800 אלף עובדים בסוכנויות הממשל השונות יצאו לחופשה כפויה. שירותי הביטחון והצבא האמריקני, הנחשבים חיוניים, המשיכו לעבוד כרגיל אך לא קיבלו שכר בזמן ההשבתה. מוזיאוני הסמית'סוניאן הנמצאים ברובם בוושינגטון הבירה, פסל החירות בניו יורק, כמו גם 59 פארקים לאומיים, אותם פוקדים אלפי אנשים מדי יום, נסגרו. שירותים נוספים הנחשבים חיוניים, כמו פיקוח תעופתי, או שירותים שיש להם מקור מימון חלופי כמו שירות הדואר - המשיכו לעבוד כרגיל.