מטוס ללא טייס מסוג הרון, התעשייה האווירית לישראל (יח"צ/תע"א

ירי בוצע מסוריה לעבר מזל"ט צה"ל, בית במג'דל שמס נפגע

קליעים מנשק קל נורו לעבר כלי טיס בלתי מאויש של חיל האוויר, והגיעו לכפר שברמת הגולן. לא היו נפגעים. אתמול הודיע צבא סוריה כי ישראל תקפה בסיס צבאי בסמוך לדמשק

  • פורסם ב:
  • 08/02/2018 19:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/02/2018 19:22
  • |
  • כתבים:
  • גלעד שושן

ירי מנשק קל בוצע הערב (חמישי) לעבר כלי טייס בלתי מאויש של צה"ל, משטח סוריה. מספר קליעים פגעו בבית בכפר מג'דל שמס שברמת הגולן וגרמו נזק למבנה, לא היו נפגעים בנפש. כוחות של צה"ל והמשטרה החלו בסריקות באזור.

אתמול הודיע הצבא הסורי באופן רשמי כי בשעה 03:42 לפנות בוקר (רביעי) ביצעו מטוסי חיל האוויר הישראלי תקיפה מתוך שטח לבנון לכיוון בסיס צבאי בפרברי דמשק. זאת לאחר דיווחים בכלי תקשורת בסוריה על כך שהותקפה מטרה באותו אזור.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: בן 26 התחפש לקשיש - ושדד חצי מיליון שקלים

למרות תוכנית הפיטורים: מניית טבע ממשיכה להתרסק

בשל עבודות תשתית: שיבושים בסוף השבוע בכביש 6 וברכבת ישראל

בהודעת צבא סוריה נכתב: "התקפות אלו מייצגות ניסיונות נואשים, שמטרתם להגביר את הכוח של ארגוני הטרור שמובסים על ידי הכוחות הצבאיים הסוריים ובנות בריתה של סוריה". עוד הוסיפו כוחות צבא אסד כי מערך הנ"מ "השמיד את רוב הטילים הישראליים שנורו לעבר המתקן", והוסיפו, "אנו מטילים על ישראל את האחריות המלאה על ההשלכות המסוכנות של הרפתקאותיה התוקפניות הפזיזות״.

בדיווחים שפורסמו לפני הודעת הצבא גם נטען כי כוחות קרקע ומערכות הגנה אווירית השיבו באש לעבר המטוסים הישראלים לאחר התקיפה. על פי הדיווחים, התקיפה כוונה למתקן ג'אמאריה, מכון מחקר שהותקף על פי דיווחים זרים גם לפני כחודשיים. לא ברור עדיין האם היו נפגעים בתקיפה, אך יש לציין כי מדובר במתקן מאויש, בו שוהים בדרך כלל מומחים איראניים ואחרים שמסייעים לסורים בפיתוח ושיפור טילים וכלי נשק אחרים.

  רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן
 

רה"מ והקבינט המדיני ביטחוני בסיור ברמת הגולן (קובי גדעון, לע"מ)

 

היום גם התייחסו בכירים בלבנון למתיחות בין המדינות. נשיא לבנון, מישל עאון, אמר בפתח ישיבת הממשלה בביירות כי הוא נתן הוראות לצבא "להדוף כל מתקפה ישראלית נגד לבנון". לדבריו, "אנו פועלים עם האו"ם ומדינות ידידותיות כדי לטפל באיומיה של ישראל וכדי לבלום את השאיפות הישראליות בשטח לבנון בים וביבשה.

עאון התייחס בדבריו לבניית גדר הגבול בין המדינות, עליה מתחו ביקורת אתמול גם בקבינט הלבנוני. על פי מקורות בחיזבאללה, ייתכן כי העבודות על גדר הגבול הן הכנה לעימות מצד ישראל. עם זאת, גורם לבנוני ציין כי נציג אמריקני הרגיע ואמר שישראל לא מעוניינת בהסלמה.

כאמור, הקבינט מתח ביקורת חריפה על הבנייה וטען כי "הגדר הישראלית הנבנית על גבולנו מהווה תוקפנות על ריבונותנו והפרה של החלטה 1701". בנוסף, הודיע כי יפעל בזירה הבינלאומית כדי למנוע מישראל את הקמת הגדר. 

כמו כן, הביע הקבינט התנגדות לדברי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שאמר כי על חברות בינלאומיות שלא להשתתף במכרז הלבנוני למציאת משאבים טבעיים בבלוק 9 - אזור ימי הנמצא במחלוקת בין ישראל ללבנון. 

בתוך כך, חברי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו לפני יומיים ברמת הגולן, במסגרת העמקת ידע לשרים על רקע המתיחות בגבול הצפון. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר נתניהו לאחר הסיור. השרים השקיפו על הסביבה מהר אביטל וקיבלו סקירה מפי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ואלוף פיקוד צפון, יואל סטריק. לאחרונה טענו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט כי איראן מקימה מפעלי טילים בלבנון, שישמשו את חיזבאללה לתקיפת ישראל.