מפעלי חברת התרופות טבע, רויטרס

למרות תוכנית הפיטורים: מניית טבע ממשיכה להתרסק

המנייה ירדה ביותר מ-10% בתוך שעה, בעקבות פרסום דוח עסקי לרבעון האחרון של 2017. בדוח הוצגה ירידה של 9% בהכנסות, לצד תחזית לירידה משמעותית הרבה יותר בשנת 2018

מניית חברת התרופות טבע ירדה היום (חמישי) בבורסה ביותר מ-10% בתוך פחות משעה, למרות תוכנית ההתייעלות שעליה הודיעה באחרונה, שכללה פיטורים נרחבים גם במפעלי החברה בישראל.

הירידה בבורסה הגיעה בעקבות דוח תוצאות החברה לרבעון האחרון של 2017. הדוח הראה אומנם עלייה של 2% בהכנסות בשנה הקודמת, שהגיעו ל-22.4 מיליארד דולר, לצד ירידה דרסטית של 9% בהכנסות לרבעון האחרון, שהגיעו לכדי 5.5 מיליארד. הרווח הגולמי של החברה בשנה הקודמת ירד ב-9% ל-10.8 מיליארד, וההפסד התפעולי עמד על 17.5 מיליארד. בשנת 2016 החברה הציגה רווח תפעולי של 2.2 מיליארד.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מקורות בחיזבאללה: ייתכן שעבודות ישראל על הגדר - הכנה לעימות

בשל עבודות תשתית: שיבושים בסוף השבוע בכביש 6 וברכבת ישראל

במסגרת הסכם הפיוס עם ירדן: מונה שגריר חדש בעמאן

בדוח פרסמה החברה גם את צפי הכנסותיה לשנת 2018, שעומד על 18.8-18.3 מיליארד דולר בלבד, ירידה של 17.5% לעומת 2017. זאת ככל הנראה בשל אובדן הפטנט על תרופת הדגל "קופקסון", בעקבות אישור של תחליף גנרי בארצות הברית. טבע הודיעה על הפחתת מוניטין בגובה של 17 מיליארד דולר בעקבות השינויים בחוק הגנרי בארה"ב. ההפסד לכל מניה בעקבות הירידה עומד על 16.26 דולר, כאשר החוב הכולל של החברה עומד על 32.5 מיליארד.

  עובדי טבע מפגינים בשוק מחנה יהודה בירושלים במחאה על תכנית הפיטורים
 

עובדי טבע מפגינים בשוק מחנה יהודה בירושלים במחאה על תכנית הפיטורים (דוברות ההסתדרות)

 

במהלך חודש דצמבר 2017 הודיעה החברה על תוכנית התייעלות שבמסגרתה יפוטרו 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים, מהם כ-1,700 בישראל. מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית, כך על פי הודעת החברה, שהוסיפה כי כל הבונוסים והדיבידנדים (חלוקת רווחים לבעלי המניות) ל-2017 יעצרו. הם טענו כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו. 

בהודעת החברה פירטו את עיקרי תוכנית ההתייעלות והשלכותיה בישראל. תחילה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019. בעבקבות זאצ יצאו העובדים למאבק נגד ההנהלה, בתמיכת ההסתדרות ובליווי בכירים רבים במערכת הפוליטית, בהם ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושר הכלכלה אלי כהן. 

 קאר שולץ, מנכ"ל טבע
 

קאר שולץ, מנכ"ל טבע (חדשות עשר)

 

לאחר כמה שבועות של מחאות הגיעו ועדי העובדים וההסתדרות להסכמות עם ההנהלה באשר לצעדים הייעול. בנוגע למפעל המשאפים בירושלים שאמור להיסגר עד סוף 2019, הסכימו הצדדים כי 60 עובדים יפוטרו עד סוף חודש פברואר ואילו 180 עובדים נוספים ימשיכו עד סגירת המפעל. בנוסף, התגבשה מעטפת פרישה למפוטרים, הכוללת מענקי סיום על פי ותק וגיל וכן ליווי הכולל ייעוץ, סדנאות והכשרות מקצועיות. טבע תקים פלטפורמה שתחבר מעסיקים פוטנציאליים לעובדי החברה. כמו כן, יוענק ייעוץ פנסיוני בגין הפרישה המוקדמת.

שבוע לפני ההסכמות במפעל המשאפים, נחתם הסכם דומה עם ועד העובדים במפעל "טבע טבליות" בירושלים. כן נודע כי משרד הכלכלה יעביר כספים לחברות המתחרות תמורת קליטת העובדים שפוטרו בעיר הבירה. מדובר ב-4 חברות שיתחלקו בתקציב סיוע של 70 מיליון שקלים. לאחר החתימה נגמרה השביתה במפעל. בנתניה, סיכמה ראש העיר מרים פיירברג על קליטת  500 עובדי מפעל "טבע" בעיר, שצפויים להיות מפוטרים, בתור נהגים בחברת האוטובוסים "דן". נוסף לכך יזמה פיירברג כנס תעסוקה והכוונה שייערך באצטדיון בנתניה ב-24 בינואר.