מקורות בחיזבאללה: ייתכן שעבודות ישראל על הגדר - הכנה לעימות

גורמים בלבנון התייחסו למתיחות בשל בניית המחסום בגבול. הנשיא מישל עאון: "ניתנו הוראות לצבא לבלום כל מתקפה ישראלית נגדנו". ארה"ב: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה"

המתיחות בצפון: נשיא לבנון, מישל עאון, אמר היום (חמישי) בפתח ישיבת הממשלה בביירות כי הוא נתן הוראות לצבא "להדוף כל מתקפה ישראלית נגד לבנון". לדבריו, "אנו פועלים עם האו"ם ומדינות ידידותיות כדי לטפל באיומיה של ישראל".

עוד ציין עאון כי מדינתו ממשיכה במגעים בין-לאומיים כדי לבלום את "השאיפות הישראליות בשטח לבנון בים וביבשה", בהתייחסו לבניית גדר הגבול בין המדינות, עליו מתחו ביקורת אתמול בקבינט הלבנוני. על פי מקורות בחיזבאללה, ייתכן כי העבודות על גדר הגבול הן הכנה לעימות מצד ישראל. עם זאת, גורם לבנוני ציין כי נציג אמריקני הרגיע ואמר שישראל לא מעוניינת בהסלמה לאחר השיחות על בניית הגדר בגבול.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

במסגרת הסכם הפיוס עם ירדן: מונה שגריר חדש בעמאן

העליון הכריע: נדחה ערעורם של רוצחי אבו-ח'דיר

לקראת אולימפיאדת החורף: מצעד צבאי בקוריאה הצפונית

ישיבת קבינט בלבנון
 

ישיבת קבינט בלבנון(רויטרס )

 

אתמול הודיע הקבינט הלבנוני כי יאפשר פעילות צבאית של צבא המדינה נגד הקמת הגדר בגבול. "אנו מעניקים הגנה מדינית לכוח הצבאי לפעול נגד כל תוקפנות ישראלית בגבולות, ביבשה ובים", נמסר בהודעת הגוף המדיני-ביטחוני.

כאמור, הקבינט מתח ביקורת חריפה על הבנייה וטען כי "הגדר הישראלית הנבנית על גבולנו מהווה תוקפנות על ריבונותנו והפרה של החלטה 1701". בנוסף, הודיע כי יפעל בזירה הבינלאומית כדי למנוע מישראל את הקמת הגדר. 

בנוסף, הביע הקבינט התנגדות לדברי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שאמר כי על חברות בינלאומיות שלא להשתתף במכרז הלבנוני למציאת משאבים טבעיים בבלוק 9 - אזור ימי הנמצא במחלוקת בין ישראל ללבנון. 

בתוך כך, מקורות במדינה מסרו לאתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" כי הממשל רואה את צעדי ישראל בגבול כהתגרות ואתגור ישראלי על ריבונות לבנון. לדבריהם, אם ישראל תמשיך לבנות את הגדר באזור א-נאקורה, היא עלולה להביא למלחמה.

 רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן
 

רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן( קובי גדעון, לע"מ)

 


אתמול נפגשו בביירות נשיא לבנון מישל עאון, ראש הממשלה סעד אל-חרירי ויושב ראש הפרלמנט נביה ברי, על רקע הוויכוח בנוגע לבניית הגדר בגבול ולגבי שטח קידוח הנפט המכונה "בלוק 9". במקביל, שלשום חברי הקבינט המדיני-ביטחוני סיירו ברמת הגולן, במסגרת העמקת ידע לשרים על רקע המתיחות בין ישראל ללבנון. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר נתניהו לאחר הסיור. 

בשבוע שעבר אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי "ארגון הטרור חיזבאללה מפר את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק ומתעצם ביכולותיו הצבאיות. מול האיומים האלו צה"ל פועל יום וליל להבטיח את המוכנות ואת ההרתעה. אנו נעשה כל שיידרש לשמור על הגבול הצפוני של ישראל בטוח ושקט".