"מצפה מארדן לגבות אלשיך": סערה בעקבות מתקפת נתניהו על המפכ"ל

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההתפתחויות האחרונות בחקירות רה"מ והתגובות אליהן. גבאי: "נתניהו נוהג כאחרון העבריינים". אמסלם: "זה ניסיון הפיכה. המפכ"ל מלא מעצמו"

  • פורסם ב:
  • 08/02/2018 07:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/02/2018 07:23
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

"פניקה בבלפור": במערכת הפוליטית הגיבו הבוקר (חמישי) למתקפתו של ראש הממשלה נתניהו נגד המפכ"ל רוני אלשיך. "ראש הממשלה נוהג כאחרון העבריינים ותוקף באופן חסר תקדים את המפכ"ל והמשטרה. נתניהו משפיל אותנו, אזרחי ישראל. המתקפה על המפכ"ל אינה לגיטימית. במקום לדרוש שיסיימו את החקירה במהירות נתניהו בוחר לתקוף את המפכ"ל ובכך ממנסה לפרק את האמון של האזרחים במערכות החוק", אמר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי.

עוד הוסיף גבאי כי הוא מצפה מנתניהו "קודם כל להתנצל בפני הציבור. ראש ממשלה לא אמור לחיות על חשבון אחרים ולקבל מתנות במאות אלפי שקלים. לצערי מחברי הקואליציה כבר אין לנו ציפיות. בישיבתם בממשלת נתניהו הם מכשירים את ההתקפות האלה על שלטון החוק".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד מסמר שיער: מה מתרחש בראשו של טראמפ?

התחזית: ימשיך להיות חם מהרגיל, יתכן אובך קל

המצוד אחר רוצחו של איתמר בן גל נמשך; חשש מהתפרצות אלימה בשטח

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך
 

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך(חיים צח, לע"מ )

 

מנגד, חבר הכנסת דוד אמסלם (הליכוד), תקף את המפכ"ל בראיון לתוכנית "דקלסגל" בגל"צ, ואמר כי להערכתו "יש פה ניסיון הפיכה במדינה ע"י משטרת ישראל. אני לא זוכר מפכ"ל או רמטכ"ל שנתנו ראיון מהסוג הזה. בהתחלה חשבתי שהוא רץ בפריימריז - זה הדהים אותי. מפכ"ל מדושן עונג ומחייך, ראיתי אדם שמלא מעצמו".

עוד הוסיף אמסלם כי אלשיך אמר "דבר חמור" על כך שהיו חוקרים פרטיים שנשלחו "לרחרח סביב חוקרי המשטרה". לדבריו, "צריך להקים על זה ועדת חקירה ממלכתית". לטענתו, "המשטרה רואה ברה"מ אויב אישי שלה, ולכן הם מגבירים את החקירות. כי אי אפשר להפילו באמצעות הקלפי. רה"מ מותקף על ידי מערכת של אלפי אנשים הממומנת במיליארדי שקלים – והוא לבד. אמון הציבור במשטרה נפגע מאוד, חלק מזה קשור להתנהלות של המשטרה בשנתיים האחרונות". מאוחר יותר כתב אמסלם בטוויטר: "אין לי דבר אישי עם המשטרה, זה ארגון חיוני וחשוב מאוד. אבל במשטרה צריך לעשות תיקונים. המפכ"ל אמר שצריך לשקם את אמון הציבור במשטרה, חלק מזה קרה בשנתיים האחרונות. התחושה שלי כאזרח זה שסומנה כבר המטרה ויורים את החץ לפני שיצאנו לדרך".

התגובות הללו מגיעות, כאמור, בעקבות דברי נתניהו נגד אלשיך, לאחר שהאחרון אמר בתחקיר התכנית עובדה כי חוקרים פרטיים הועסקו כדי לאסוף מידע על קצינים המעורבים בחקירות נגד נתניהו, כפי שנחשף לפני כשנה בחדשות עשר. "מזעזע לגלות שהמפכ״ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", נכתב בחשבון הפייסבוק של ראש הממשלה. "מזעזע לגלות שהוא גם חזר בפני עיתונאים על הרמיזה ההזויה והשקרית לא פחות של ריטמן, כאילו ראש הממשלה היה מעורב בתלונת קצינת המשטרה נגד ריטמן בגין הטרדה מינית. איך יתכן שריטמן עומד בראש היחידה שחוקרת את ראש הממשלה ומשתתף אישית בגיבוש ההמלצות נגדו?". 

הבוקר, שרת התרבות והספורט, מירי רגב, קראה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה בעקבות דברי המפכ"ל.

חבר הכנסת מהמחנה הציוני, יואל חסון, קרא לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לגבות את אלשיך בעקבות המתקפה: "גם אם רה"מ פותח במתקפה אלימה אחרי חצות, אני עדיין מצפה מארדן לגבות את המפכ"ל באופן מיידי", כתב חסון בחשבון הטוויטר.

לדברי רה"מ לשעבר, אהוד ברק: "שוחד? מרמה והפרת אמונים? לפתע אין לחשוד ביטחון מוחלט שהיועמ"ש יוכל או ירצה לחלצו. התוצאה - מתקפה היסטרית על המפכ״ל. המצוקה וההיסטריה מובילות את ביבי. כך לא ניתן לנהל מדינה. עוד מספר ימים יגיע הזמן להתפטרות או ל׳הכרזת נבצרות׳. זו גם עת מבחן למנהיגי הליכוד והקואליציה", כתב ברק, בחשבון הטוויטר.

חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני), הגיבה בתכנית הבוקר של "אורלי וגיא" ואמרה כי מדובר ב"ממשלה המושחתת בהיסטוריה של המדינה. זה מצב חסר תקדים. במצב כזה אי אפשר לשתוק ואי אפשר לשתוק וחייבים להעיר את הציבור להילחם בזה. זה מצב מסוכן. מצב שבו מפכ"ל המשטרה צריך ללכת לטלוויזיה כדי לבקש את תמיכת הציבור, כי הוא יודע מה הוא הולך לעשות לרה"מ. מדינת ישראל לא ראויה לממשלה כזאת וצריך להילחם בזה. אי אפשר לשבת בבית. אף אזרח בעל מצפון ואכפתיות למדינה שלו לא יכול לשבת ולראות את הדבר הזה קורה".

גם ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), הגיב בחשבון הטוויטר וכתב כי "המתקפה של נתניהו על המפכ״ל טרם פרסום ההמלצות, היא מעשה נואש של נחקר שהחליט לנצל את מעמדו הרם כדי לאיים על שלטון החוק ולהטיל דופי במשטרה שמגינה על כולנו".

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), כתב: "מחריד; מזעזע. ככה מתנהגת מאפיה ולא מדינה מתוקנת. מה השלב הבא - אולי חיסול נוסח ניסמן בארגנטינה?". גם חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) תקפה בטוויטר: "מזעזע שרה"מ מרשה לעצמו לתקוף בצורה בוטה כ״כ את אותו מפכ"ל בו הוא עצמו בחר על כך שהוא עושה את עבודתו נאמנה".

בתוך כך, אתמול נערך דיון של בכירים במשטרה עם אלשיך, בו דנו בתיקי 1000 ו-2000 בהם נתניהו חשוד. יתכן ומדובר בדיון האחרון בתיקים שבהם חשוד רה"מ, לקראת העברת המלצות המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

גורמים בפרקליטות אמרו בשבוע שעבר לחדשות עשר כי יש להאשים את נתניהו בסעיף שוחד בתיק 1000. בתיק זה העידה לאחרונה במשך מספר שעות, הדס קליין, העוזרת האישית של איש העסקים ארנון מילצ'ן, שחשוד במתן שוחד לנתניהו. קליין סיפרה בעבר על האופן השיטתי בו הועברו מתנות לבית ראש הממשלה, ולמספר הבקשות הרב שהגיעו למיליארדר לקבלת סיגרים ושמפניות. 

בנוגע לתיק 2000, לפי ההערכות, המשטרה תמליץ על כתב אישום, אך היועמ"ש ככל הנראה לא יקבל את ההמלצה. ההקלטות שהובילו לחקירת נתניהו בתיק זה נמצאו אצל ארי הרו, שהיה ראש הסגל בלשכת נתניהו וחתם על הסכם עד מדינה בפרשה.