חוזה ביטוח מתוך אנליסט על מנהל מכירות פיקטיבי, חדשות עשר

"אף אחד לא משגיח על התהליך": איך מוכרים ביטוח ללא פיקוח?

אנליסט: חברות הביטוח מחויבות להעסיק מנהל מקצועי, שאמור לשמור על ההגינות מול הרוכשים. אך מתברר שהמנהלים לא מגיעים לעבודה, בעסקה שנוחה לשני הצדדים, אך פוגעת בצרכן

תופעה שרווחת לאחרונה בשוק הביטוח, פוגעת בכיס שלנו. בעלי סוכנויות, שמחויבים להעסיק מנהל מקצועי כדי למכור פוליסת ביטוח, שוכרים לעיתים רק רישיון מאנשי מקצוע חיצוניים, שלא מגיעים למשרד כדי לפקח על המכירות בשטח.

העסקה נוחה לשני הצדדים. החברה משיגה הכרה באמצעות הרישיון של המנהל המקצועי, והוא אמנם מקבל משכורת יחסית נמוכה – אך זאת מבלי להגיע כלל לעבודה. העסקה הזו מתנהלת בניגוד לתצהיר עליו חתומים אותם אנשים, כתנאי לרישיונם. "הדבר הזה מזיק לציבור המבוטחים שמקבלים פוליסות שהם לא צריכים", אומר יואב גפני, סגן הממונה על שוק ההון במשרד האוצר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

פרסום ראשון: הוקם צוות מיוחד לחיזוק הראיות נגד ראש הממשלה

אולמרט על נתניהו: מאחל שיסיים את תפקידו מהר ובדרך נאותה

המצוד אחר רוצחו של איתמר בן גל נמשך; חשש מהתפרצות אלימה בשטח

כך למשל, בסוכנות הביטוח "אידיאל" הודיעה מנהלת העסקים סמדר על עזיבתה, אך אפשרה לחברה להמשיך ולהשתמש בשמה לצורך המכירה. כדי לדעת כמה משכורת היא יכולה לקבל משימוש ברשיונה, התייעצה סמדר במייל עם עורך דין בשם ג'ון גבע: "נהוג לשלם מעין שכירות על הרישיון, כמה אפשר לגבות? האם ישנו סכום קבוע?".

 חוזה ביטוח מתוך אנליסט על מנהל מכירות פיקטיבי
 

חוזה ביטוח (חדשות עשר )

 

בסוכנות קפצו על המציאה, וכך נחתם ביניהם חוזה המאפשר לחברה להשתמש ברישיון שלה, זאת מבלי שצוינו בו שעות העסקה כלשהן, אם ישנן כאלה, ומבלי שלמעשה היא נמצאת במשרד. כולם מרוויחים מהעסקה, חוץ מהלקוחות, שקונים פוליסת ביטוח לא מפוקחת, שייתכן ואינה מתאימה לצרכיהם.

אולם, גם כשהמנהלים המקצועיים מגיעים לעבודה, חלקם טוענים שהם מתפקדים כמו בובה על חוט ומרוקנים מסמכויות פיקוח, כשבעל הסוכנות עושה מה שהוא רוצה. סוכן שהתריע בפני משרד האוצר על העבירות שמבצע מנהל החברה שלו – פוטר.

תגובת חברת אידיאל: "סמדר הודיעה לחברה באוקטובר 2017 שהיא מפסיקה את עבודתה כמנהלת עסקים ללא כל הודעה מוקדמת. בסוף אותו חודש נחתם הסכם בין "אידיאל" לסמדר, ולפיו היא תמשיך בתפקיד עד למציאת מחליף. חודש לאחר מכן כבר איתרה מרשתי מנהל עסקים חדש והגישה בקשה מתאימה למשרד האוצר".

תגובת עו"ד ג'ון גבע: "על כל מנהל עסקים בתחום הביטוח לדעת כי בהיעדר נפח לפעילותו, אין שום בסיס לתפקידו. אנו מוקיעים שימוש מכוער ומגמתי במוניטין שלנו, או קריאה מסולפת של שאלות ותשובות הניתנות במתכונת מצומצמת. לפיכך, ראינו לנכון לפנות בעניין ישירות למנהלת שוק ההון, הגב' דורית סלינגר".