הצנחנים לאחר שחרור הכותל, רויטרס

"תחושה שהמדינה מתאבדת": הנתק בין ישראל הישנה לנוכחית

ישראל החילונית חשה כי המדינה שהקימה איננה זו של ההווה. כעת, היא נאבקת לשמור על אופיה הציוני-חילוני • פרק שלישי בסדרת הכתבות "גנבו לנו את המדינה"

בפרק השלישי בסדרת הכתבות "גנבו לנו את המדינה" נבחן איך השתנה החזון של ישראל החילונית, וכיצד צה"ל, המלחמות השונות והסכסוך הישראלי פלסטיני גרמו לנתק בינה לבין ישראל הנוכחית.

עם השנים, הישראלים שהקימו את המדינה החלו חשים כי מדינת ישראל משתנה לנגד עיניהם. כשמתבוננים על צה"ל, ניתן לראות את התמורה שעבר. "לדעתי המשבר הגדול של ישראל החילונית היה בשנות התשעים", טוען האלוף במיל' גרשון הכהן. לטענתו, שירים כמו 'הבטחתם יונה, עלה של זית' או 'הבטחות צריך לקיים' מצביעים על תחושת האכזבה של ישראל הישנה מן המציאות.

 הצייר והסופר יאיר גרבוז
 

הצייר והסופר יאיר גרבוז(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מחר: דיון מסכם בתיקי נתניהו - לקראת המלצות המשטרה

לאחר נפילת הדאו ג'ונס: האם הירידות ישפיעו על הבורסה בישראל?

יום קטלני בדרכים: תוך מספר שעות - 3 הרוגים ב-3 תאונות שונות

הצייר והסופר יאיר גרבוז, שנאם את "נאום הקמעות" המפורסם לפני שלוש שנים, הסביר את תחושותיו. "התחושה היא שהמדינה מתאבדת", הסביר. "כשמדובר על מחנה השמאל, ישנו הצד של 'המחנה הציוני', וישנו הצד שאמר מהרגע הראשון שהכיבוש משחית בלי שום הנחות", אמר. "אני חושב שלימין יש רוב כי הוא מחזיק, מבחינות רבות בצדק, בעדות המזרח. הקיפוח הוא לב המצב שבו אנו נתונים כעת", טוען גרבוז. "מדובר בפצע מדמם, ועד שלא יירפא – לא יהיה שום שיפור במצבנו".  

תחילה חלמה ישראל הראשונה על סוציאליזם וחברת מופת. כשאלה קרסו, תפס את מקומו אידיאל השלום והמאבק בכיבוש. גם מאבק זה קרס וכעת נותר המאבק על הזהות הישראלית-ציונית-חילונית של המדינה.

"הציונות הייתה הגמוניה נדיבה מדי כלפי החרדים והמתנחלים", הסבירה ח"כ מרב מיכאלי. "המקום שבו התאפשר השימוש לרעה האמיתי הוא 67'", הסבירה מיכאלי, וטענה שהציונות החילונית הפגינה חולשה מול המשיחיות הדתית, וכי יצחק רבין ניסה לשים לזה קץ. גרשון הכהן סבור אחרת. "כשהוא איך תל אביב מתרוקנת בתקופת מלחמת המפרץ הוא הבין שאין עוד כוח עמידה כפי שהיה בתקופת קום המדינה", טען.

"הראשון מהצד שלנו שניסה לשים קץ לסכסוך – נרצח", סיכמה מיכאלי. נדמה כי רצח רבין לא היה רק רצח השלום, אלא גם הרצח של ישראל הישנה וחזונה.