היום: דיון מסכם בתיקי נתניהו - לקראת המלצות המשטרה

המפכ"ל ייפגש עם ראש להב 433 ועם מפקד יאח"ה, שצפוי למליץ בפניו על כתב אישום בתיק 1000. ייתכן שמדובר בדיון האחרון בחקירות נתניהו – לאחריו יעברו ההמלצות ליועמ"ש

  • פורסם ב:
  • 06/02/2018 21:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/02/2018 21:41
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

חקירות ראש הממשלה: היום (רביעי) ייערך דיון של בכירים במשטרה עם המפכ"ל, רוני אלשיך, שבו ידונו על תיקי 1000 ו-2000 בהם חשוד בנימין נתניהו. ייתכן ומדובר בדיון האחרון בתיקים שבהם חשוד נתניהו, לקראת העברת המלצות המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.


בפגישה היום ישתתפו ראש יאח"ה, כורש בר נור, וכן ראש להב 433 הפורש, רוני ריטמן. בתיק 1000, העוסק במתנות שקיבל נתניהו מבעלי הון, בר נור צפוי להמליץ למפכ"ל להודיע כי התגבשה תשתית ראייתית שיכולה להוביל לכתב אישום. טרם פורסמה הערכה כלשהי לגבי עמדת המשטרה בתי 2000, הנוגע לשיחות בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס.

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו בישיבת הממשלה
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בישיבת הממשלה (חדשות עשר)

 

גורמים בפרקליטות אמרו בשבוע שעבר לחדשות עשר כי יש להאשים את נתניהו בסעיף שוחד בתיק 1000. בתיק זה העידה לאחרונה במשך מספר שעות, הדס קליין, העוזרת האישית של איש העסקים ארנון מילצ'ן, שחשוד במתן שוחד לנתניהו. קליין סיפרה בעבר על האופן השיטתי בו הועברו מתנות לבית ראש הממשלה, ולמספר הבקשות הרב שהגיעו למיליארדר לקבלת סיגרים ושמפניות. 

בנוגע לתיק 2000, לפי הערכות, המשטרה תמליץ על כתב אישום, אך היועמ"ש ככל הנראה לא יקבל את ההמלצה. ההקלטות שהובילו לחקירת נתניהו בתיק זה נמצאו אצל ארי הרו, שהיה ראש הסגל בלשכת נתניהו וחתם על הסכם עד מדינה בפרשה.

 מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בדיון בוועדת הפנים בכנסת
 

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בכנסת (דוברות הכנסת)

 

בחדשות עשר פורסמו לראשונה חלקים מעדותו, של הרו הנוגעים דווקא לתיק המתנות. הוא העיד כי בשיחה בה נכח ביקש מילצ'ן סיוע מראש הממשלה נתניהו בחידוש ויזת העבודה בארה"ב. במהלך השיחה שאל נתניהו את מילצ'ן אם הביא לו סיגרים. מדובר בתמצית העדות ולא ציטוט מדויק של הרו. עדות זו מחזקת את מרכיב האינטרסים ההדדיים, שקריטי ביותר בדרכו של היועץ המשפטי לממשלה להחליט אם יש מקום להעמיד לדין ראש הממשלה בתיק 1000. 

שני המרכיבים העיקריים בתיק הם הסיגרים לנתניהו והשמפניות לרעייתו. הערכה היא ששווי הסיגרים הוא בין 200 ל-300 אלף שקלים ושווי השמפניות הוא בין 600 ל-700 אלף שקלים. יחד עם זאת קיימים קשיים משפטיים בדברים שכן המתנות פרוסות לאורך שנים רבות. בנוסף, טוען נתניהו כי לא ידע שרעייתו מקבלת כל כך הרבה שמפניות ממילצ'ן.

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

מנדלבליט, התייחס בשבוע שעבר לחקירות נתניהו, בכנס של לשכת עורכי הדין בתל אביב. הוא התקבל על ידי מפגינים, שקראו לו להתפטר וכינו אותו "שקרן" ו"בזיון". "אנו בהחלט בישורת האחרונה של החקירות, לאחריה נעבור לקבלת החלטות", אמר והוסיף כי אין לייחס למערכת אכיפת החוק שיקולים זרים, "או חלילה שיקולים פוליטיים".

הוא טען שחקירות נתניהו מתנהלות במקצועיות ומתוך שיקול דעת אחד ויחיד – האינטרס הציבורי במיצוי החקירה ובבירור האמת. "נחקרו עשרות רבות של עדים, בוצעו חיקורי דין במדינות שונות, נחתם הסכם עד מדינה משמעותי ובוצעו פעולות חקירה רבות ומגוונות אחרות, שעל רובן כלל לא שמעתם", אמר, "וטרם בשלה העת לפרסמן", אמר.