הכניסה למודיעין עילית, מיכאל יעקובסון, ויקיפדיה העברית

התקנון המחמיר שמגביל נשים במודיעין עילית: "מזעזע ובלתי חוקי"

העירייה שלחה לעובדיה "תקנון צניעות", שבו חל איסור על עובדים ועובדות להתבדח ביניהם, וכי על נשים לשבת מאחור בנסיעה משותפת. "העירייה חושבת שהיא יכולה לעשות כרצונה"

  • פורסם ב:
  • 06/02/2018 12:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/02/2018 12:17
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

עיריית מודיעין עילית שלחה לאחרונה לעובדיה "תקנון צניעות" מחמיר, המטיל שורה של הגבלות על נשים ועל עבודתן במקום ציבורי. דבר קיומו של התקנון, שמעורר סערה במגזר החרדי, פורסם הבוקר (שלישי) ב"הארץ".

התקנון הופץ לכל עובדי העירייה על מחלקותיה השונות, אף שלא כל העובדים מכפיפים את עצמם לדרישות צניעות מחמירות. בין השאר מצוין בו כי חל איסור על עובדים ועובדות להתבדח ביניהם או לשוחח על נושאים שאינם קשורים לתפקידם, איסור על ארוחות משותפות לשני המינים. כמו כן נכתב כי בהסעה משותפת יישבו הגברים מלפנים והנשים מאחור.

התקנון, הקרוי "כללי הנהגה במקומות עבודה", צורף למעטפה שבה קיבלו העובדים טפסי מס לשנת 2018, יחד עם הוראה כי יש לחתום עליו. מאוחר יותר שינתה העירייה את ההוראה, והודיעה לעובדים כי מטרת הטופס היא "להביא לידיעתם" את ההוראות, שחוברו לפני כמה שנים על ידי רבנים בכירים בציבור החרדי.

עוד דווח כי עצם שליחת הטופס לעובדים הינה פסולה עקרונית ומשפטית, וכי התקנון מפר לכאורה את כללי איסור האפליה שחלים על כל מקום עבודה, כולל המגזר הציבורי.

כתבות נוספות בחדשות עשר:

עקוב אחריי: לידיעת משפחת נתניהו - מתי הקלטת סתר חוקית?

אפקט וול סטריט: בעקבות נפילת הדאו ג'ונס - ירידות חדות באסיה

תם המצוד: חוסל ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח

רות קוליאן, ראשת מפלגת "ובזכותן", הפונה לציבור החרדי ופועלת לשילוב נשים ברשימתה לכנסת, התייחסה לתקנון כהמשך ישיר לדחיית תביעתה נגד העיתונים החרדיים "יתד נאמן" ו"יום ליום", בטענה שסירבו לפרסם מודעה מטעם מפלגתה. "בית המשפט קבע לפני שבוע שאפליה בעקבות השקפה מותרת. לא יבשה הדיו מפסק הדין והנה אנחנו רואים את התקנון המזעזע הזה", אמרה בתכניתה של ענת דוידוב ברדיו 103FM. "העירייה, שיודעת שהעובדים שלה הם בני ערובה, חושבת שהיא יכולה לעשות מה שהיא רוצה".

רות קוליאן, מנהיגת מפלגת ובזכותן
 

רות קוליאן, מנהיגת מפלגת "ובזכותן" (רויטרס)

 

"התקנון הזה הוא המשך לקמפיין MeToo",  טען מנגד ישראל כהן, עיתונאי "כיכר השבת". "כל הדברים הללו מונעים את היחסים הבעייתיים שאחר כך מגיעים אליהם. באים ועושים פה הסדר מסודר, שהיחס בין גברים לנשים במקום העבודה יהיה שווה אך קורקטי".

קוליאן התנגדה לטענת השוויון של כהן. "התקנון מביא ליצירת מקום עבודה שהוא שווה וכביכול יתרום לשוויון המינים. הוא לעולם לא יוכל להיות שווה, כיוון שמרבית עובדי העירייה הבכירים הם גברים, ומי שניסחו את התקנון הם גברים. ביום שתקנונים כאלה ינוסחו עם נשים, אז יהיה ניתן לומר שהוא שווה. התקנון הזה הוא מזעזע ובלתי חוקי".