פולין ביטלה ביקור בנט במדינה: "בגלל שהזכרתי את פשעי אנשיה"

ממשלת פולין ביטלה את ביקורו של שר החינוך, עקב אמירתו כי "רבים מאוד מבני העם הפולני השתתפו ברצח יהודים בשואה". בנט בתגובה: "לכבוד הוא לי"

  • פורסם ב:
  • 05/02/2018 20:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/02/2018 20:41
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בווידאו: טור דעה של עיתונאי יהודי-פולני: "אני יהודי - אך חושב שאסור לראות בפולין אשמה עיקרית בשואה"

דוברת ממשלת פולין הודיעה אמש (שני) כי ביטלה את ביקורו של שר החינוך נפתלי בנט, בעקבות דבריו היום על חלקם של הפולנים בשואה, בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי היום לקראת נסיעתו למדינה האירופאית. נסיעתו של בנט לפולין תוכננה ליום רביעי הקרוב, ובמסגרתו היא אמור שר החינוך להיפגש עם סגן ראש הממשלה הפולני ולשאת נאום בפני סטודנטים.

"מטרתי בנסיעה היא לעמוד על אדמת פולין ולהציב את האמת, שאף חוק לא יוכל לשנות: רבים מאוד מבני העם הפולני השתתפו ברצח יהודים בשואה, או הסגירו יהודים לידי הגרמנים", אמר בנט. "המסר לפולנים חד וברור: העבר אינו ניתן לשכתוב, את העתיד נכתוב יחד".

 השר נפתלי בנט בביקורו בפולין
 

השר נפתלי בנט בביקורו בפולין (דוברות שר החינוך)

 

בנט הוסיף: "אכן מחנות ההשמדה היו מחנות גרמנים על אדמת פולין והגרמנים הם שיזמו, תכננו והפעילו אותם ואסור לשחרר את גרמניה מאחריותה. ואכן המדינה הפולנית נכבשה באכזריות וכ-2 מיליון פולנים נהרגו במהלך שנות המלחמה. וזה גם נכון שהיו אלפי פולנים חסידי אומות שסיכנו את חייהם על מנת להציל יהודים - אך הם היו המיעוט. רוב העם הפולני בחר להצטרף לרצח יהודים, או לסייע בכך. אני נוסע לומר את האמת במקום בו התרחשה האמת".

בנט הגיב להודעת פולין על ביטול ביקורו במדינה: "ממשלת פולין ביטלה את ביקורי מפני שהזכרתי את פשעי אנשיה.  לכבוד הוא לי". שר החינוך הוסיף: "דם יהודי פולין זועק מן האדמה ואף חוק לא ישתיק זאת. נעניתי לדיאלוג המבוסס על אמת. ממשלת פולין בחרה לחמוק מאמת זו".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס לביטול ביקור בנט בפולין: "החוק הפולני בידיים של ראש ממשלת פולין. הניסיון להאשים את ממשלת ישראל גם בחקיקה הזו, הוא עלוב ולא משכנע. הפולנים היו שותפים לרצח יהודים בשואה. שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה".

ביקורו של בנט בפולין נקבע בעקבות החוק הפולני, שעבר בשבוע שעבר בסנאט במדינה, האוסר להאשים את פולין ואזרחיה בפשעי השואה. החוק מאפשר לגזור עונש מאסר על מי שישתמש במונחים כמו "מחנות השמדה פולניים". הוא עורר סערה בישראל, ויצר קונצנזוס נדיר, כשמכל קצוות הקשת הפוליטית הביעו התנגדות אליו.

ביום שבת האחרון, התייחס לחוק שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל, כשאמר כי רק גרמניה היא האחראית לפשעי השואה. "המעשים נעשו רק על ידי מדינתנו, ולא על ידי אף אחד אחר", מסר. כמו כן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מארגן את מסע הנוער לאושוויץ ולמיידנק במשך 15 שנה כמנהיג הקבוצה. המחנות האלה היו גרמנים - אין ספק! השימוש במונח 'מחנה המוות הפולני' שגוי".

 ניצולי שואה באושוויץ
 

ניצולי שואה באושוויץ (רויטרס)