עיירת החוף בטומי שבגיאורגיה, חדשות עשר

המרוץ לחצ'פורי: הישראלים מגלים את עיירת החוף בטומי

ברקוד • במרחק של כשעתיים טיסה ישירה מת"א, במזרח גיאורגיה למרגלות הים השחור, נמצא היעד התיירותי החדש של הישראלים. כמאה אלף תיירים מהארץ פקדו את העיר בשנת 2017

הישראלים מגלים את בטומי: על שפת הים השחור, במרחק של כשעתיים טיסה ישירה מתל אביב, נמצאת עיר החוף הגיאורגיאנית בטומי - בירתה של מחוז אג'ירה במדינה. העיר הסובייטית לשעבר הפכה בשנה האחרונה ליעד שיא עבור ישראלים רבים.

כמאה אלף תיירים מישראל פקדו את קו התעופה תל אביב-בטומי בשנת 2017. מדובר בעלייה של כ-70% מהשנה הקודמת. החל בחג הפסח הקרוב ועד סוכות המגמה תלך ותגדל: כ-20 טיסות שבועיות יצאו מת"א לבטומי.

עיירת החוף בטומי שבגיאורגיה
 

עיירת החוף בטומי שבגיאורגיה( חדשות עשר)

 

אחד מבעלי העסקים בעיר טוען כי הישראלים מהווים 75 אחוזים מלקוחותיו. חלק מהסיבה שבמדינה מבקרים בכל שנה כשישה מיליון תיירים היא ש"הגיאורגיאנים מאמינים שהאורח הוא מתנת האל", כך לפי אמילי דורף, בעלת חברת התיירות Travel to Georgia.

נופש בעיר, כולל טיסה ושלושה לילות, עולה כ-600 דולרים לאדם. חלק מבתי העסק המקומיים, שהבינו את הפוטנציאל שבתייר הישראלי, החלו להכשיר את המאכל המקומי שלהם – החצ'פורי – כך שיעמוד בדרישות הכשרות. התשתיות בעיר באזורים החדשים וכן באזורים העתיקים מפותחים אך בפרברי העיר ניתן עוד למצוא עדות לתקופה הסובייטית.

 שמורת "מטיראלה" הממוקמת כשעה נסיעה מבטומי
 

שמורת "מטיראלה" הממוקמת כשעה נסיעה מבטומי (חדשות עשר)

 

למעוניינים באווירה הרפתקנית יותר יכולים לצאת ליום טיול בשמורת "מטיראלה" שנמצאת כשעה נסיעה מהעיר. יום מאורגן, שכולל רכב בעל הנעה כפולה, מדריך וארוחת צהריים עולה כ-207 שקלים. "אנחנו מנסים לפתח תיירות הרפתקנית, מסלולי הליכה בשטח. ידוע לנו שתיירים מישראל אוהבים את סוג התיירות הזה ונהנים ממנו" אומרת תמר קייקצישווילי, מנהלת לשכת התיירות במחוז.