השדולה החילונית בכנסת, חדשות עשר

"נגיע למלחמת אחים": החילונים שעיצבו את המדינה וחשים דחויים

האליטה הישנה מרגישה שהמציאות הנוכחית בישראל דוחקת אותה לפינה: "המילה 'שמאלני' הפכה למילת גנאי - המילה 'חילוני' בדרך" • הפרק הראשון בסדרה "גנבו לנו את המדינה"

"גנבו לנו את המדינה": האליטה החילונית שעיצבה את מדינת ישראל בעשוריה הראשונים – מדינית, פוליטית, צבאית ותרבותית, - זו שברובה היא אשכנזית, מרגישה שהמציאות החדשה במדינה דוחקת אותה החוצה.

דוגמה טובה ובולטת לכך היא תיעוד מביקור של יקי, מיכה וחבריהם הצנחנים – משחררי הכותל המערבי במלחמת ששת הימים – במקום הכל כך קדוש לעם היהודי. "עמדו הרבה דתיים שחורים מסביב וצעקו לנו קריאות בוז ואחד צועק לנו, 'מה לכם ולכותל?' לאן הגענו?" אומר יקי חץ. חברו, מיכה עשת, טוען כי "נגיע למלחמת אחים. זה קרוב. זה מתקדם".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סורוס: נתניהו משקר - אינני מממן מחאת גירוש הפליטים

הפתעה בעיראק: דב נמלט מגן החיות והסתובב במשך שעות חופשי בעיר

איזנקוט: המשבר בעזה מחריף, הסבירות ללחימה בשנה הקרובה עולה

 השדולה החילונית בכנסת
 

השדולה החילונית בכנסת (חדשות עשר)

 

הצייר והסופר יאיר גרבוז, מי שהתפרסם לאחר נאום הקמעות המפורסם, אומר כי הוא מתגעגע למדינת ישראל שרוצה להיות מדינה מתוקנת. "ההרגשה היא שאני חי כיום בחברה עבריינית" אומר גרבוז. הצייר טוען כי היה חוזר גם כיום על נאום הקמעות והוא לא חוזר בו. לטענתו, הנאום לא היה מופנה כלפי אנשים ממוצא מזרחי.

בתקופה האחרונה קמה בכנסת שדולה חדשה, "השדולה החילונית" שמה. "המילה שמאלני הפכה כמעט למילת גנאי בחברה הישראלית. המילה 'חילוני' היא בדרך" אמר ח"כ עמר בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ובנו של הרמטכ"ל חיים בר-לב ז"ל, בכינוסה של השדולה. ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ, אדם שהוא אינו יהודי, אמר כי "עצוב שאחרי 70 שנה החילונים צריכים להתכנס בשדולה בכדי לשמור על עצמם במדינה שקמה על בסיס חילוני".

ח"כ יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, אולי השריד האחרון לאליטה הישנה, שמוזכר כחלופה אפשרית לשלטון המדינה, מסביר איך גם המפלגות החילוניות הציוניות חוזרות לאמונה באלוהים. "כל יהודי ויהודי הוא היהודי האחרון. כי יהודי הוא תמיד יהודי. אנחנו ממשיכים שרשרת" כתבה אמו של לפיד, שולמית. "היא מבינה שהיהודי הזה הוא שלה גם ואני לא מוכן לחלק אותו או לתת אותו למישהו אחר - הוא שלנו גם" אומר יאיר לפיד.

יאיר לפיד בריאיון ללונדון את קירשנבאום
 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד (צילום מסך)

 

"גנבו לנו את המדינה" פותחת את סדרת הפרויקטים המיוחדים של חדשות עשר לרגל חגיגות ה-70 לישראל, מהערב ועד ליום העצמאות.