ירושלים הדס וכרמלה בהטה, ילדות של מבקשי מקלט, חדשות עשר

ילדי מבקשי המקלט חוששים: "אי אפשר לדעת מתי ייקחו אותך"

עם תחילתה של תוכנית הגירוש, תלמידים בביה"ס "ביאליק רוגוזין" בת"א, שגרים כבר שנים בארץ, חרדים לגורלם: "כל פעם ששכן שלי רואה אותי הוא אומר – 'לכי למדינה שלך'"

התוכנית לגירוש מבקשי המקלט יצאה אתמול (ראשון) לדרך עם התחלת חלוקת צווי הגירוש, שמותירים 60 ימים למבקשי המקלט לארוז את חפציהם ולעלות על המטוסים למדינה השלישית. בהתאם, הגיעו תחושות של חשש, חרדה ובלבול של ילדי מבקשי המקלט, שחיים בארץ כבר שנים רבות וחרדים לגורלם.

תלמידי בית הספר "ביאליק רוגוזין" בתל אביב, שהפך לסמל מצוינות של ילדי מהגרים ומבקשי המקלט, סיפרו על הקושי שמתלווה לחלוקת הצווים. "אני גרה כבר 5 שנים בעיר, יש איזה שכן חדש שכשאני יוצאת החוצה הוא אומר לי 'לכי למדינה שלך'", סיפרה ירושלים הדס, ילידת אריתריאה שחייה כבר 8 שנים בארץ.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ללא שדה ראייה או מעבר חציה: הטרגדיה בנמל הייתה יכולה להימנע?

סורוס: נתניהו משקר - אינני מממן מחאת גירוש הפליטים

הפתעה בעיראק: דב נמלט מגן החיות והסתובב במשך שעות חופשי בעיר

הבנים בכיתה י"ב, שיהיו צפויים לגירוש כבר בסוף השנה, העדיפו שלא לדבר, אבל חברותיהן לכיתה סיפרו על המצוקה: "אני מפחדת ממה שיקרה אחרי שאני אסיים ללמוד, כי אני חוששת שאני בכלל לא אסיים", כך אמרה כרמלה בהטה, ילידת אריתריאה, גם היא כבר 8 שנים בארץ.

 ירושלים הדס וכרמלה בהטה, ילדות של מבקשי מקלט
 

ירושלים הדס וכרמלה בהטה, ילדות של מבקשי מקלט( חדשות עשר)

 

ג'ישראל גונזלס, תלמיד בבית הספר, סיפר כי משפחתו הייתה מועמדת לגירוש כבר לפני כמה שנים: "בלילות אמא שלי הייתה לוקחת אותי והיינו מפחדים. לא יכולנו ללכת בבטחה ברחוב. אתה גם לא יכול לדעת מתי ייקחו אותך", אמר.

בסיור של חבר הכנסת מהמחנה הציוני עמיר פרץ ורעייתו בבית הספר, אמר ח"כ פרץ כי "ישראל היום מפסידה את אחת ההזדמנויות להוכיח לעולם כולו שאנחנו אכן מדינה שיודעת לקבוע מהו מוסר".

כאמור, רשות האוכלוסין וההגירה החלה למסור הודעות גירוש למבקשי המקלט מאריתראה וסודאן שאינם מוחזקים במתקני החולות. ההודעות יימסרו בשלב זה לגברים רווקים ללא ילדים שיבואו לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל. אזרחי מדינות אלה נדרשים לחדש את אשרותיהם אחת לחודשיים.

"נמצא כי הנך נופל בגדר האוכלוסיה המיועדת להרחקה למדינות השלישות ויהיה עליך לצאת מישראל בתוך 60 ימים בכפוף לשימוע", נכתב בהודעה. "המדינה אליה באפשרותך לצאת היא מדינה אשר בעשרות האחרון התפתחה מאוד וקולטת לתחומה אלפי תושבים חוזרים ומהגרים ממדינות אפריקה השונות. בשנים האחרונות היא מציגה נתוני צמיחה כלכלית מהגבוהות באפריקה. במדינה זו ישנה יציבות שלטונית אשר תורמת להתפתחויות בתחומים רבים ובין היתר, בתחום החינוך, הרפואה והתשתיות".

 ההתראה שניתנה למבקשי המקלט
 

ההתראה שניתנה למבקשי המקלט( ללא קרדיט)

 

עוד נכתב כי המגורשים יוכלו לעבוד במדינה הקולטת וכי מובטח שלא יורחקו למדינת מוצאם. יש לציין שיותר מ-7,000 בקשות עדיין לא נבחנו על ידי רשות ההגירה, נכון ליולי 2017. שר הפנים אריה דרעי כבר הודיע כי פליטים לא יגורשו, אך רק 11 מבקשי מקלט קיבלו מעמד רשמי של פליטים, מתוך כמעט 40 אלף שהגיעו מאריתריאה וסודאן

כאמור, לפני המגורשים כמה ברירות: לצאת מרצון עד סוף מארס ולקבל מענק של 3,500 דולר מהמדינה, או להיכלא בכלא סהרונים. ייתכן שגם יוחלט לגרש בכוח סרבנים, שיועברו לרואנדה. רשות האוכלוסין וההגירה תיגברה את כוחותיה ב-140 עובדים חדשים על מנת לזרז את ההליכים, אך את בקשות המקלט ניתן היה להגיש רק עד סוף 2017. נכון לעכשיו נשים וילדים עד גיל 18 אינם מיועדים לגירוש, אך ייתכן שבשלב הבא גם זה ישתנה.

חבילת הגירוש שתוענק למבקשי המקליט ע"פ האתר של רשות האוכלוסין וההגירה תכלול כרטיסי טיסה, סיוע בהנפקת מסמכי נסיעה בעת הצורך, מתן מענק של 3,500 דולר ל לאוכלוסיות רלוונטיות, סיוע במיצוי זכויותיהם הכספיות ע"פ חוק ממעסיקיהם בארץ, והגנה מפני מעצר עד לטיסה.