איזנקוט: המשבר בעזה מחריף, הסבירות ללחימה בשנה הקרובה עולה

במהלך סקירה בישיבת הממשלה אמר הרמטכ"ל כי בשל המצב ההומניטרי הקשה ברצועה, ישנו סיכוי גבוה יותר לסיבוב לחימה נוסף כבר ב-2018. "מצוקת החשמל היא הקריטית ביותר"

  • פורסם ב:
  • 04/02/2018 18:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/02/2018 18:33
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידעו: ד"ר ראיד חאג' יחיא על המשבר ברצועה, מתוך "לונדון את קירשנבאום"

המשבר ההומניטרי בעזה: הרמטכ"ל גדי איזנקוט הזהיר הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה, כי הסבירות להתלקחות אלימה ברצועה במהלך 2018 עולה בשל המשבר ההומניטרי המחריף. בנוסף אמר, כי המצב מדרדר בתחום המים, החשמל והמזון, וכי סוגיית החשמל היא הקריטית ביותר בשל הצורך בחימום בחורף – כך על פי שני שרים שנכחו בישיבה. "אנו צריכים למנוע אסון הומניטארי בעזה ולממש את החלטות הקבינט בעניין", אמר אייזנקוט. "ככל שהמצב ההומניטארי יחריף כך רמת הנפיצות בעזה ב-2018 תעלה".

מאוחר יותר התייחס למצב בעזה שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. "איראן מעניקה מדי שנה 100 מיליון דולר לחמאס", צייץ בחשבון הטוויטר שלו, "דמיינו לעצמכם מה יכלו תושבי עזה לעשות ב-100 מיליון דולר שאיראן מעניקה לחמאס מדי שנה עבור נשק ומנהרות לתקיפת ישראל. איראן משקיעה כמעט מיליארד דולר בשנה במימון טרור בלבנון, בישראל, בגדה המערבית ובעזה. כספי הדמים הללו מגבירים את האלימות ולא עוזרים לעם הפלסטיני". 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

סערת מבקשי המקלט: אחרי סורוס - נתניהו מאשים גם את הקרן החדשה

מגיע עם רכב, יורה - ונמלט: תיעוד ניסיון חיסול בעמק יזרעאל

אושר פה אחד בממשלה: יוסדר מעמדו של המאחז חוות גלעד

בחודש שעבר פנה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, לתושבי רצועת עזה, והזהיר אותם מפני שיתוף פעולה עם חמאס שעלול להחמיר את מצבם. בעמוד הפייסבוק של מתפ"ש בעברית, "אלמונסק", כתב מרדכי לתושבים, כי חמאס שולח להפרות סדר צעירים עם רימוני יד, ובהמשך טוען שמדובר באירועים ספונטניים ולא אלימים. 

 פלסטינים בבית ספר בעזה
 

"סוגיית החשמל - הקריטית ביותר". פלסטינים בעזה(רויטרס )

 

"ארגון הטרור, חמאס, שולח צעירים להפרות סדר בגדר הביטחונית ברצועת עזה ומציידם ברימוני יד מתוצרת חמאס, בעוד שהארגון  מסתתר מאחור וטוען שאלו הפרות סדר ספונטניות ולא אלימות. מי משקר?", נכתב בסטטוס. "אז התמונות של הרימונים שהושלכו ונמצאו בתוך שטח ישראל אתמול מעידות על האמת. זו הסיבה שבשבועות האחרונים נהרגו 11 פלסטינים ועשרות נפצעו. תושבי עזה, זו דרכו של חמאס, להתחבא מאחור ולשלוח צעירים להפרות סדר אלימות כשהם מצויידים ברימונים. אל תאפשרו לחמאס לנצלכם. אתם משלמים את המחיר". 

בתוך כך נמשך ירי הרקטות מעזה לעבר יישובי הדרום. בליל שישי האחרון נפלה רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. בתגובה תקף צה"ל מטרות של ארגון חמאס. גם לילה קודם לכן פעל חיל האוויר ברצועה, לאחר ירי רקטה לעבר ישראל. גם אז נחתה הרקטה בשטח פתוח, ולא גרמה לנזק או נפגעים.