הקמת "ירושלים חדשה" ופתרון לפליטים: "עסקת המאה הוגשה לפלס'"

לפי אל-חיאת, התוכנית האמריקנית הגיעה לידי הנהגת הרשות, ובין היתר היא קובעת שאבו דיס, יחד עם שכונות מזרח י-ם, ישמשו בירה של המדינה החדשה - שתוקם על חצי משטח הגדה

ההנהגה הפלסטינית קיבלה לידיה את פרטי התוכנית האמריקנית לשלום במזרח התיכון – כך דווח בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון. לפי הדיווח, התוכנית, שמכונה "עסקת המאה", כוללת "הקמת ירושלים חדשה לפלסטינים" וכן "פתרון הומניטרי לפליטים". עוד נודע כי יו"ר הרשות הפלסטינית הציע חזון אחר, שהממשל האמריקאי דחה.

לפי העיתון, דיפלומט מערבי בכיר טען כי לפלסטינים הוצע כי העיירה אבו דיס תשמש הבירה הפלסטינית, מתוך המחשבה ש"ישראל בנתה את בירתה ירושלים באמצעות פיתוח ובנייה, והפלסטינים יכולים לעשות את אותו הדבר". עוד טען הדיפלומט כי ישראל מוכנה לוותר על שכונות ערביות כמו בית חנינא, שועפאט, מחנה הפליטים שועפאט, ראס חמיס, כפר עקב ועוד, על מנת שהן יהיו חלק מירושלים הפלסטינית.

הדיפלומט המערבי הבהיר כי התוכנית מציעה פתרון ביניים הכולל הקמת מדינה פלסטינית על כחצי משטח הגדה, על כל שטח רצועת עזה וכן כאמור על כמה שכונות וכפרים בירושלים, בעוד שהעיר העתיקה ושכונות כמו סילוואן, שייח ג'ראח והר הזיתים יישארו בירושלים הישראלית. הוא ציין כי יוקם מעבר פלסטיני למסגד אל-אקצא, יימצא פתרון הומניטרי לפליטים הפלסטינים וסוכנות אונר"א תפורק בתוך תקופת זמן קבועה.  

דיווח: בחמאס מעריכים כי מלחמה תפרוץ בימים הקרובים

החל מהיום: התחממות וטמפרטורות גבוהות מהממוצע

דיווח בקולומביה: ישראלי המבוקש על סחר בסמים נעצר והוסגר

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

"הציע חזון אחר". אבו מאזן (רויטרס)

 

עוד על פי התוכנית, שגיבושה עדיין לא הסתיים ונמצא בשלבים האחרונים, סוגיות הגבולות, ההתנחלויות וכן סוגיית הביטחון ייקבעו במסגרת מו"מ לאחר שתוקם המדינה הפלסטינית שתזכה בהכרה של ישראל, ארה"ב ומדינות העולם.

הדיפלומט הבכיר ציין כי אבו מאזן הגיש תוכנית אחרת לצד האמריקני, באמצעות צד שלישי, הכולל הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 בשלבים, וכן חילופי שטחים, כך שישראל תוכל לספח את גושי ההתנחלויות הגדולים אליה. "אבו מאזן ביקש שתהיה הסכמה קודם כל על הגבולות, במקביל להסכמה על מדינה פלסטינית בשלבים", אמר הבכיר, שהדגיש כי הצד האמריקאי סירב להצעות הפלסטיניות. "האמריקאים אמרו לפלסטינים: או שתיקחו את התוכנית כמו שהיא או שתעזבו אותה כמו שהיא", ציין.