"תעבור למדינה בטוחה": החל מבצע גירוש מבקשי המקלט מישראל

לאחר דחייה של 3 ימים, הבוקר החלה רשות ההגירה לחלק התראות לגברים רווקים, לפיה עליהם לעזוב תוך 60 יום - או להיכלא. "המדינה השלישית התפתחה מאוד ותאפשר לך עבודה"

  • פורסם ב:
  • 04/02/2018 05:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/02/2018 10:09
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

רשות האוכלוסין וההגירה החלה למסור היום (ראשון) הודעות גירוש למבקשי המקלט מאריתראה וסודאן שאינם מוחזקים במתקני החולות. 

ההודעות יימסרו בשלב זה לגברים רווקים ללא ילדים שיבואו לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל. אזרחי מדינות אלה נדרשים לחדש את אשרותיהם אחת לחודשיים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אבן מאזן הורה להכין תכנית לניתוק הקשרים עם ישראל

כיצד נשאבו כספי הביטוח הלאומי של אזרחי ישראל - לקופת האוצר?

למה יורם טהרלב לא כותב שירים חדשים כבר 30 שנה?

"נמצא כי הנך נופל בגדר האוכלוסיה המיועדת להרחקה למדינות השלישות ויהיה עליך לצאת מישראל בתוך 60 ימים בכפוף לשימוע", נכתב בהודעה. "המדינה אליה באפשרותך לצאת היא מדינה אשר בעשרות האחרון התפתחה מאוד וקולטת לתחומה אלפי תושבים חוזרים ומהגרים ממדינות אפריקה השונות. בשנים האחרונות היא מציגה נתוני צמיחה כלכלית מהגבוהות באפריקה. במדינה זו ישנה יציבות שלטונית אשר תורמת להתפתחויות בתחומים רבים ובין היתר, בתחום החינוך, הרפואה והתשתיות".

 ההתראה שניתנה למבקשי המקלט

ההתראה שניתנה למבקשי המקלט( ללא קרדיט)

 

עוד נכתב כי המגורשים יוכלו לעבוד במדינה הקולטת וכי מובטח שלא יורחקו למדינת מוצאם. יש לציין שיותר מ-7,000 בקשות עדיין לא נבחנו על ידי רשות ההגירה, נכון ליולי 2017. שר הפנים אריה דרעי כבר הודיע כי פליטים לא יגורשו, אך רק 11 מבקשי מקלט קיבלו מעמד רשמי של פליטים, מתוך כמעט 40 אלף שהגיעו מאריתריאה וסודאן

כאמור, לפני המגורשים כמה ברירות: לצאת מרצון עד סוף מארס ולקבל מענק של 3,500 דולר מהמדינה, או להיכלא בכלא סהרונים. ייתכן שגם יוחלט לגרש בכוח סרבנים, שיועברו לרואנדה. רשות האוכלוסין וההגירה תיגברה את כוחותיה ב-140 עובדים חדשים על מנת לזרז את ההליכים, אך את בקשות המקלט ניתן היה להגיש רק עד סוף 2017. נכון לעכשיו נשים וילדים עד גיל 18 אינם מיועדים לגירוש, אך ייתכן שבשלב הבא גם זה ישתנה.

חבילת הגירוש שתוענק למבקשי המקליט ע"פ האתר של רשות האוכלוסין וההגירה תכלול כרטיסי טיסה, סיוע בהנפקת מסמכי נסיעה בעת הצורך, מתן מענק של 3,500 דולר ל לאוכלוסיות רלוונטיות, סיוע במיצוי זכויותיהם הכספיות ע"פ חוק ממעסיקיהם בארץ, והגנה מפני מעצר עד לטיסה.

בשבוע שעבר נשיא אריתריאה, איסיאס אפוורקי, השמיע ביקורת על מבצע גירוש מבקשי המקלט שמנהיגה ישראל, ואמר כי המגורשים זכאים לפיצוי גבוהה בהרבה ממה שמציעה המדינה. בריאיון נדיר לאתר אינטרנט ממשלתי ביקר הרודן האפריקני את מדיניות ישראל להתמודדות עם מבקשי המקלט, שרבים מהם נמלטו ממדינתו בשל התנאים הקשים שהוא אחראי להם. ". "המהגרים מאריתריאה וסודאן שילמו מחיר גבוה למבריחים על מנת להגיע לישראל, מגיע להם 50 אלף דולר", אמר.

המכתב שקיבלו מבקשי המקלט, היום: 

 מכתב התראה שהועבר במסגרת גירוש המסתננים מישראל

מכתב התראה שהועבר במסגרת גירוש המסתננים מישראל( ללא קרדיט)

 
 מכתב התראה שקיבל מהגרים במסגרת תכנית הגריוש

מכתב התראה שקיבל מהגרים במסגרת תכנית הגריוש( ללא קרדיט)