19 הכרכים של ערפאת: הקשר ההדוק עם ברלוסקוני ומו"מ עם רבין

יומניו הסודיים של יו"ר הרשות לשעבר נחשפים בעיתון איטלקי, ומהם עולה בין היתר שעראפת הבטיח לא לבצע פיגועים באיטליה בתמורה להברחת מחבל. על פרס אמר: "אדם גדול"

יומני עראפת הסודיים נחשפים: מדובר ב-19 כרכים שאותם כתב יושב ראש הרשות הפלסטינית לשעבר בין השנים 1985 ועד לשנת מותו ב-2004. המסמכים התפרסמו הבוקר (ראשון) בעיתון האיטלקי "ל'אספרסו".

המסמכים אוכסנו בשתי כספות בלוקסמבורג ואחרי משא ומתן ארוך הוסכם לאפשר את פרסומם - בתנאי שיהיה זה בעבור תיעוד לימודי.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אבן מאזן הורה להכין תכנית לניתוק הקשרים עם ישראל

כיצד נשאבו כספי הביטוח הלאומי של אזרחי ישראל - לקופת האוצר?

למה יורם טהרלב לא כותב שירים חדשים כבר 30 שנה?

מהיומנים ניתן להבין כי ליאסר ערפאת היה קשר ארוך טווח עם ברלוסקוני - אז יושב ראש האופוזיציה באיטליה ולעתיד נשיאה. על פי היומנים לאחר פגישה ביניהם ב-1998 העביר ברלוסקוני 10 מיליארד לירטות לחשבון סודי של אש"ף.

 ברלוסקוני
 

ברלוסקוני( רויטרס)

 

עוד עולה כי בעקבות חטיפת האונייה "אקילה לאורו" בשנת 1985 הבטיח ערפאת שלא לבצע יותר פיגועים על אדמת איטליה בתמורה לסיוע של המדינה בהברחת המחבל שאחראי על החטיפה לבולגריה. ערפאת גילה שהיה זה ראש הממשלה דאז ג'וליו אנדראוטי, שאפשר למחבל אבו עבאס לברוח לבולגריה, ואז לצאת משם לחפש מקלט תוניס. אנדראוטי, לפי מה שעולה מכתבי העת של המנהיג הפלסטיני, מילא תפקיד חשוב בגישור הבינלאומי, ולעתים קרובות היה מעין מתווך נסתר בין אש"ף לבין האמריקנים.

 העיתון האיטלקי שפרסם את יומני ערפאת
 

העיתון האיטלקי שפרסם את יומני ערפאת( לספרסו)

 

היומנים מכילים גם פרטים על מספרי החשבונות ועוד מידע על העברות הכספים. עוד מספר ערפאת ביומניו שמתפרסמים הבוקר על המשא ומתן הסודי שלו עם יצחק רבין, על שמעון פרס אותו כינה "אדם גדול" ועל יחסיו עם פידל קסטרו.