אבו מאזן הורה להכין תכנית לניתוק הקשרים עם ישראל

הוועד הפועל של אש"ף התכנס הערב ברמאללה, לקראת נאומו הצפוי של יו"ר הרשות באו"ם. בין השאר הוחלט לפנות למועצת הביטחון על מנת להיאבק בהכרת טראמפ בירושלים

הכרזת ירושלים: הוועד הפועל של אש"ף, בראשות יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, התכנס הערב (שבת) על מנת לדון בצעדים לאור ההכרה של טראמפ בירושלים בירת ישראל וההתפתחויות האחרונות. בין השאר הורה אבו מאזן להכין תכנית עבודה להתנתק מישראל בכל התחומים.

בנוסף הודיע יו"ר הרשות, כי יפנה למועצת הביטחון של האו"ם, לעצרת הכללית וכן לבית הדין הבינלאומי בהאג, על מנת להיאבק בהחלטת טראמפ. ההחלטות התקבלו הערב על רקע נאומו הצפוי של אבו מאזן בפני מועצת הביטחון של האו"ם בבריסל בעוד כשבועיים וחצי, ב-20 בפברואר. 

אבו מאזן צפוי בנאומו לשוב ולבקש כי בארגון יקבלו את הפלסטינים כחברים מלאים באומות המאוחדות. עוד צפוי יו"ר הרשות לומר כי שיחות שלום עם ישראל יתאפשרו רק בתמיכה בין-לאומית רחבה. הנאום יתקיים במסגרת ישיבתה החודשית של המועצה, בנושא המזרח התיכון. 

 אבו מאזן
 

ינתק את הקשרים עם ישראל? אבו מאזן בבריסל (רויטרס )

 

ביום חמישי האחרון פורסם לראשונה בחדשות עשר כי הבית הלבן שוקל להציג את תכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ, גם אם הנתק עם הפלסטינים יימשך ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יסרב לשוב לשולחן המשא ומתן, כך מסרו פקידים בכירים בוושינגטון. לדברי הבכירים, עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא, אבל הצגת התוכנית גם במצב של המשך המשבר בהחלט באה בחשבון. 

לאחר הכרזת ירושלים של טראמפ בחודש דצמבר האחרון, הודיע הנשיא הפלסטיני כי החליט לנתק את כל הקשרים עם הממשל האמריקני בנושא תהליך השלום, ובמיוחד עם יועציו של הנשיא, ג'ייסון גרינבלט וג'ראד קושנר. במסגרת זו החרימו הפלסטינים את ביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בישראל, ולא נפגשו עמו.

הפלסטינים הודיעו גם כי לא ישתפו פעולה עם תכנית השלום של טראמפ אותה כינו "הסטירה של המאה", על משקל הכינוי שנתן לה טראמפ - "עסקת המאה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מנגד כי הוא ימתין לראות את תכניתו של טראמפ, ויהיה מוכן להיכנס למו"מ.

בכירי הבית הלבן הוסיפו כי הממשל אינו מתכוון לכפות על אחד הצדדים לקבל את תכנית השלום של טראמפ, אולם התוכנית תפורסם כדי שגם הצדדים וגם הקהילה הבינלאומית יוכלו להתרשם מהרעיונות של הבית הלבן לגבי קידום תהליך השלום. "מכיוון שגיבוש התוכנית עדיין לא הסתיים אז גם לא החלטנו עדיין כיצד להציג אותה ומה נעשה אם אחד הצדדים לא מוכן לבוא לשולחן המו"מ", אמרו האמריקנים, "אנחנו עדיין לא שם".