כוחות צהל פועלים בסמוך לגנין, דובר צה"ל

המצוד בכפר ליד ג׳נין: "אשתו וחמיו של המחבל אחמד ג׳ראר נעצרו"

כוחות הביטחון פעלו במשך שעות בכפר בורקין, במטרה ללכוד את המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח בחודש שעבר. הפרות סדר התפתחו במקום, וע"פ דיווח פלסטיני אדם אחד נהרג

רצח הרב רזיאל שבח: כוחות הביטחון פעלו היום (שבת) במשך שעות ארוכות בכפר בורקין שממערב לג'נין בחיפושים אחר אחמד ג'ראר, ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בחודש שעבר. גראר, כזכור, הוא היחיד מבין חברי החוליה שוטרם נלכד בידי ישראל, והמצוד אחריו נמשך מאז הפיגוע. 

במבצע המשולב השתתפו בין השאר כוחות צה"ל, יחד עם שב"כ וימ"מ. מידע מודיעיני הצביע על מספר מוקדים שבהם שהה ג'ראר, ואחד מהם אף נהרס על ידי הכוחות. הוא עצמו לא נמצא, ועל פי דיווחים פלסטיניים, אשתו ואביה נעצרו ונלקחו לחקירה.

במהלך הפעילות התפתחו הפרות סדר ותקיפות של כוחות הביטחון מצד תושבים בכפר. בין השאר השליכו הפלסטינים בקבוקי תבערה ואבנים על הכוחות שהיו שם. לטענת הפלסטינים אדם אחד, אחמד סמיר אבו עובייד מג'נין, נהרג לאחר שנפגע מירי בראשו במהלך העימותים. בנוסף, על פי דיווחי הסהר האדום נפצעו שמונה בני אדם כתוצאה מהתקיפות. בדיווחים פלסטיניים מוקדם יותר נטען כי הכוחות כרזו לג'ראר שייצא מביתו, ואף פרסו צלפים על הגגות. 

 אחמד ג'ראר, אחד המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח
 

אחמד ג'ראר, אחד המחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח(ללא קרדיט )

 

מדובר צה"ל נמסר: "מאז פיגוע הירי בציר הסמוך לחוות גלעד פועלים כוחות צה"ל ושב"כ לחקירת הפיגוע, למעצר המחבלים שביצעו אותו ואלה שסייעו להם. בחודש האחרון נעצרו לחקירה מספר פלסטינים בחשד למעורבות וסיוע למחבלים אשר ביצעו אותו". 

עוד הוסיפו: "בסוף השבוע האחרון ובשעות האחרונות עצרו כוחות צה״ל מהחטיבה המרחבית "מנשה", שב״כ ומג״ב מספר חשודים נוספים שהועברו לחקירה. בשעות האחרונות בעת פעילות הכוחות התפתחו הפרות סדר בחלק מהמוקדים, כוחות הביטחון הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. נבדקת טענה על חמישה פלסטינים פצועים. חקירת הפיגוע והפעילות המבצעית בשעות האחרונות בכפר ברוקין ובמחנה הפליטים ג'נין נמשכת".

גם הבוקר פשטו כוחות צה"ל על בית בכפר שבו ייתכן ושהה ג'ראר. שלושה חשודים בפעילות טרור נעצרו, אך לא ג'ראר עצמו, שככל הנראה הצליח להימלט מהמקום טרם הגעת הכוחות אליו.  ג'ראר, כזכור, נמלט מפעולת ימ"מ בג'נין לאחר הפיגוע. בשבוע שעבר דווח כי כי כוחות צה"ל עצרו את אחיו צוהייב ג'ראר.

כוחות צהל פועלים בסמוך לגנין
 

הכוחות פועלים בבורקה (דובר צה"ל)

 

בסוף השבוע שעבר אישר גורם ביטחוני בכיר כי אחד המחבלים עדיין נמלט וכי כוחות הביטחון עורכים אחריו מרדף. "יש לנו שמות וזיהוי מלא של כל המעורבים כולל כל הסייענים ועכשיו יהיה מרדף", הוסיף. נוסף לכך, טען אז הגורם כי חוליית המחבלים שרצחה את שבח לא קיבלה הנחיות מעזה.

"זאת חוליה בהתארגנות מקומית", אמר, "חמאס מתקשה כרגע לתפקד בעזה והוא הרבה יותר פעלתן ביהודה ושומרון". הוא טען שפעילי חמאס בגדה מנסים להתארגן ולהוציא פיגועים, בעקבות הקריאות הפומביות של ראשי חמאס בעזה.

בתוך הרכב שממנו נורה הרב שבח היו שניים או שלושה מחבלים, אחד מהם נתפס בפשיטת הימ"מ במחנה הפליטים. בפשיטה חוסל אחד מסייעני הפיגוע, סייען נוסף חוסל לאחר שפתח באש לעבר הכוח ופצע שני לוחמים. ביתו של ג'ראר נהרס בפשיטה ועדיין לא ברור מתי נמלט מהבית, שנהרס על ידי כוחות הביטחון. ג'ראר כנראה חמוש ברובה מסוג M-16, שבו השתמש גם במהלך הפיגוע. על פי הערכות הוא עדיין בפריפריה של ג'נין.