"ישראל ביצעה כ-100 תקיפות אוויריות נגד דאע"ש בסיני בשנתיים"

על פי ה"ניו יורק טיימס", חיל האוויר ביצע מאז 2015 תקיפות בחצי האי בתדירות של כפעם בשבוע – זאת בהסכמת א-סיסי, ולאור העובדה שמצרים לא הצליחה להתגבר על הטרור בשטחה

  • פורסם ב:
  • 03/02/2018 16:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/02/2018 16:22
  • |
  • כתבים:
  • נגה הלוי

האם ישראל ביצעה תקיפות בתוך שטח סיני באישור מצרי? על פי דיווח בניו יורק טיימס היום (שבת), ישראל תקפה במהלך השנתיים האחרונות יותר מ-100 מטרות דאע"ש בתוך שטח סיני. על פי הדיווח בתקיפות השתתפו מטוסי קרב, מסוקים ומל"טים, והן לרוב בוצעו בתדירות של כפעם בשבוע, באישורו של הנשיא, עבד אל פתח א-סיסי.

"מצרים לא הצליחה להילחם בפעילי 'המדינה האסלאמית' שהרגו מאות חיילים ואזרחים מאז לשנת 2015", נכתב בפרסום, "ולכן ישראל, שהסכנה קרובה לגבולה, נכנסה לפעולה". גם ישראל  וגם מצרים הרוויחו מהעסקה הזו, ישראל – שהרחיקה את דאע"ש מהגבול, ומצרים שמצליחה לפגוע בגורמי הטרור.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מצרים: קבר בן 4,400 שנה נמצא בקהיר

המצוד אחר הרוצחים מחוות גלעד: כוחות הביטחון פועלים ליד ג׳נין

איטליה: לפחות שישה פצועים בירי; הרקע ככל הנראה גזעני

גורם אמריקני רשמי אמר ל"ניו יורק טיימס", כי שיתוף הפעולה הישראלי-מצרי "היווה גורם חשוב בהצלחת קהיר לגבור בסופו של דבר על הטרור". עוד טען כי מבחינת ישראל יש לכך השלכות בלתי צפויות, בין השאר על תהליך השלום ועל יציבות האזור כולו, לאור העובדה שמצרים תלויה בה כעת, ואינה גורם בלתי תלוי.

  נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי
 

"אישר את התקיפות". נשיא מצריים א-סיסי

 

גורמים רשמיים בישראל נמנעו מלהגיב לדיווחים, וכך גם גורמים מצריים רשמיים. עם זאת, כך לטענת ה"ניו יורק טיימס", שבעה גורמים אמריקניים ובריטיים שהיו מעורבים בסוגיה, אישרו את הטענות. יש לציין שבדאע"ש טוענים כבר זמן רב שישראל עומדת מאחורי תקיפות נגד מטרותיהם בחצי האי. ע

עוד נטען, כי על מנת להסוות את העובדה שמדובר במטוסים מצריים, המטוסים ללא טייס תקפו כשהם לא מסומנים, ואילו מטוסי הקרב והמסוקים היו מוסווים, ואף ביצעו מצג שווא לפיו המריאו משדות תעופה במצריים. "לא ברור אם היו גם חיילי חי"ר ישראלים על הקרקע", הוסיפו הגורמים האמריקניים. 

הדיווח מגיע כחודש לאחר פרסום אחר בניו יורק טיימס, ולפיו מצרים, שמעל לפני השטח התנגדה נחרצות להכרה של טראמפ בירושלים בירת ישראל, לא בהכרח פעלה באותו האופן. על פי הטענות קצין מודיעין מצרי שוחח עם מספר כלי תקשורת במדינה, וטען בפניהם ש"על הפלסטינים להסתפק בגדה המערבית וברמאללה כבירה, ולוותר על ירושלים". 

עוד נטען בדיווח, כי הקצין, אשרף חולי שמו, אמר לכלי התקשור’ המצריים כי "אין אינטרס מצרי להסתכסך עם ישראל". יש לציין כי מצרים היא שיזמה את הדיון באו"ם על ביטול דה פקטו של ההכרזה של הנשיא האמריקני, לפני כחודשיים. 128 מדינות הצביעו בעד ההצעה, רק 9 הצביעו נגד, ועוד 35 נמנעו. ההצעה נדחתה למרות מאמצים מצד ישראל וארה"ב לשכנע את המדינות החברות באו"ם לתמוך בה.