הנגבי: "הקלטות שרה נתניהו היו חוקיות ולא האזנת סתר"

השר התייחס ב"שבתרבות" לכוונה לחוקק חוק נגד הקלטות ויצא נגדו. לדבריו, הקלטות הן כלי חשוב למאבק בשחיתות. ח"כ לבני: רה"מ ביקש ממני לקדם חוק כזה בעבר והתנגדתי

  • פורסם ב:
  • 03/02/2018 13:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/02/2018 13:55
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, התייחס היום (שבת) במהלך אירוע "שבתרבות" במודיעין לכוונה לחוקק חוק נגד הקלטות ואמר כי הוא מתנגד לקידום החוק: "הקלטות הן כלי חשוב למאבק בשחיתות ואין מקום לשנות את החוק הקיים. הקלטות שרה נתניהו היו חוקיות ולא האזנת סתר". עמדת הנגבי מנוגדת לזו של ראש הממשלה שכינה את הקלטות רעייתו "הקלטת סתר", בתגובה שהועלתה לעמוד הפייסבוק שלו.

השר הנגבי התייחס גם לחוק המרכולים שנחקק לפני מספר שבועות ואמר כי ״חוק המרכולים הוא חוק מטומטם. אני מצביע בעד הרבה חוקים מטומטמים. ראש הממשלה התחייב כי החוק לא ישנה את המציאות בשטח".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

השר לשעבר איתן לימין הקיצוני בגרמניה: מעריכים גישתכם ליהדות

התחזית לשבת: מזג אוויר מצוין לטיולים ופעילות מחוץ מבית

עובדי פיצרייה עצרו שודד - וגילו כי מדובר במנהל שפוטר

במקביל, ציפי לבני, יו״ר התנועה, התייחסה באירוע "שבתרבות" בתל אביב לנושא ההקלטות וטענה: "כשהייתי שרת משפטים נתניהו ביקש ממני לחוקק חוק שיאסור על הקלטות ואני התנגדתי. מדובר בכלי עיתונאי חשוב ובדיעבד אני מבינה למה הוא רצה את זה כבר אז. גם היועמ"ש וינשטיין סירב לפנייתו של נתניהו".

בחודש שעבר התייחס ראש הממשלה לחקיקת חוקים נגד הקלטות סתר. זאת לאחר שהופצה הקלטה שבה נשמע בנו יאיר בזמן שהוא יוצא ממועדון חשפנות. שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בישיבת ממשלה שנערכה לאחר מכן כי תשקול קידום חקיקה בנושא. בחודש אוגוסט 2016 פורסם בחדשות עשר כי נתניהו יוזם חוק חדש שבמסגרתו תיאסר הקלטת שיחה בין שני אנשים, אלא אם המוקלט נותן לכך אישור.

 ציפי לבני באירוע שבתרבות בתל אביב
 

ציפי לבני באירוע שבתרבות בתל אביב(ללא קרדיט )

 

בד בבד, ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד וחבר ועדת החוץ והביטחון, אמר באירוע שבת תרבות במודיעין כי תיאום טקטי עם רוסיה ותגובות לירי רקטות מעזה אינן מספיקות לנוכח פוטנציאל ההידרדרות בשתי החזיתות. "נחוץ מעשה מדיני, שיחזיר את ארה"ב למזרח התיכון ויהפוך את ישראל לשותפה לעיצוב האיזור, כולל בסוריה שאחרי מלחמת האזרחים", אמר ח"כ שלח. "בלעדיו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בחיכוך עם איראן מגבול ירדן ועד הים. נתניהו יודע שזה נדרש, אבל נמנע מכך מטעמים פוליטיים".

"מצב דומה קיים בעזה: אנחנו מגיבים לפרובוקציות מהרצועה, אבל לא עושים מהלכים שירחיקו את הסיבוב הבא, ובראש וראשונה מעשה של ממש להקלת המצב ההומניטרי הקורס ברצועה. שרים בממשלה, השר כץ למשל, קוראים לנתניהו לעשות מעשה; צמרת צה"ל מזהירה מכך בגלוי. אבל הוא חושש ולא פועל - והתוצאה עלולה להיות מלחמה שאיש אינו רוצה בה". חברת הכנסת לבני התייחסה גם כן למצב הביטחוני ואמרה בנושא: "בעבר כבר היו מקרים של מיסקלקולקציה ואני מקווה שלא נגיע לשם. בשונה מבמלחמת לבנון השניה, שם הייתה ממשלה לגיטימית בלבנון - היום חיזבאללה שותף בממשלה ולכן זו תהיה אחריות מדינתית של לבנון".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התארח באירוע "שבתרבות" בנס ציונה והתייחס אף הוא למצב המדיני: "אחרי הפגישות והצילומים עם טראמפ, פנס ופוטין בסוף אנחנו נשארים כאן עם 4.5 מיליון פלסטינים. ואנחנו צריכים לפתור את הבעיה שלנו. זו האחריות של הדור שלנו להגיע לפתרון, לא של טראמפ, ואנחנו מאמינים  שהפתרון הוא 2 מדינות ל- 2 עמים כדי שנחיה כאן במדינה עם רוב יהודי. במזרח התיכון נוצרה הזדמנות אמיתית לדחיפה כלל ערבית להסכם שגם מדינות ערב המתונות רוצות בו. מדינת ישראל צריכה מנהיג שמזהה הזדמנות ויודע לממש אותה".

בתוך כך, דפני ליף, מובילת המחאה החברתית ב-2011, הכריזה ב"שבתרבות" במבשרת ציון על הקמת תנועה פוליטית חדשה. "התנועה הפוליטית שנקים תחבר אנשים צעירים. יש ימין ויש שמאל אבל יש בעיית זהות והמסרים שלנו יותר מורכבים ויכולים לחתוך  בין הזרמים". ליף סיפרה שהתנועה רק בשלבי התחלה ושבתהליכי ההקמה שותפים שלושה צעירים שטרם החליטו אם התנועה אכן תתמודד בבחירות לכנסת הבאה או בכלל. בהמשך ליף כתבה בחשבון טוויטר שלה: "לא הודעתי היום על הקמת מפלגה חדשה. השתתפתי בשבתרבות ועניתי מה בעיני חסר רעיונית בישראל. חבל שהמארגנים מתנהגים כך ויוצרים כותרות שווא".