שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי , רויטרס

שת"פ יהודי-נאצי ומאבק מול גרמניה: השבוע הסוער של פולין

למרות ההבטחות לדיאלוג עם ישראל, הפרלמנט הפולני אישר את החוק שאוסר לייחס לעמו אחריות לפשעי השואה. ברקע נמצא הניסיון לתבוע פיצויים מגרמניה על הנזק ממלחה"ע השנייה

  • פורסם ב:
  • 03/02/2018 08:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/02/2018 08:11
  • |
  • כתבים:
  • דור גליק

סערת החוק הפולני: חרף ההבטחות לדיאלוג עם ישראל, הסנאט בפולין אישר השבוע את החוק האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה. החוק מאפשר לגזור עונש מאסר על מי שישתמש במונחים כמו "מחנות השמדה פולניים", במסגרת ניסיונה של פולין לייחס את האחריות, בין היתר, להשמדת היהודים בשטחי פולין, לגרמניה הנאצית בלבד ולא גם לפולנים. כעת חסר רק אישורו של נשיא פולין כדי שהחוק ייכנס לספר החוקים.

הפולנים רואים את עצמם ישו של העמים, מי שסבלו לאורך ההיסטוריה ממעשי הענקיות, גרמניה הנאצית וברית המועצות. ויותר מזה, פולין נמצאת בימים אלה במאבק מול גרמניה ומנסה לתבוע ממנה פיצויים על הנזק שנגרם לה במלחמת העולם השנייה. לתוך המאבק הזה נכנס הסיפור היהודי שמנפץ את תדמית הקורבן הפולני ושבוורשה מבקשים לטפח והופך אותה מקורבן לשותפה לפשע.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

זיכרון קצר - עד כמה עקבתם אחרי אירועי השבוע?

התחזית לשבת: מזג אוויר מצוין לטיולים ופעילות מחוץ מבית

‬בפעם השנייה בתוך יממה: רקטה שוגרה מרצועת עזה לעבר ישראל

שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי
 

שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי (רויטרס )

 

מי שעקב בשבוע האחרון אחרי התקשורת הפולנית, גם זו הממסדית, ובעיקר אחר הרשתות החברתיות בפולין, לא היה יכול להתעלם ממפלס הטינה לשגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, בעקבות נאומה באושוויץ בסוף השבוע שעבר. "בישראל, התייחסו להצעת החוק הזו כאפשרות להענשת ניצולי שואה על עדותם", אמרה אזרי. אתמול הוציאה שגרירות ישראל בפולין הודעה רשמית המתייחסת לאירועים האחרונים, ותקפה בחריפות את מה שכינתה "המתקפות האנטישמיות" נגדה ונגד השגרירה, אנה אזרי. ״עד כה נמנענו מתגובה, אך איננו יכולים להמשיך ולשתוק לאור גל המתקפות האנטישמיות נגדנו ונגד השגרירה – במיוחד באינטרנט ובתקשורת הפולנית".

הרשת הפולנית אף מלאה בהוכחות נגד לכאורה, מעוררות סלידה ממש, לכך שאם רוצים להציג את האמת ההיסטורית, לטענתם, הרי שהיהודים שיתפו פעולה עם הנאצים בהשמדתם. בטלוויזיה הממלכתית בפולין אף נערך דיון בנוגע לקשר בין היהודים ומותו של ישו. מנגד, מתן שפי, חוקר במכון היהודי ההיסטורי בוורשה, טוען: "הסקנדל פה, אני חושב, קטן בהרבה ממה שאני שומע בכלי התקשורת בארץ. אני חושב שהסערה התחילה אחרי התגובה הישראלית".

"המחנות שבהם נרצחו מיליוני יהודים לא היו פולניים. האמת הזאת חייבת להיות מוגנת מאחר שהיא חלק מהאמת על השואה. אנחנו מבינים את רגשות ישראל. אנחנו צריכים לעבוד הרבה כדי שההיסטוריה המשותפת שלנו, המסובכת לעתים, תאמר יחד", אמר ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי. אתמול ביקר מורבייצקי במוזיאון לזכר השואה בעיירה מרקובה והגן פעם נוספת על החוק. עם זאת, טען מורבייצקי כי העיתוי להעלאתו, יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה, היה "אומלל". יאצק צ'פוטוביץ', שר החוץ הפולני, הצהיר בעקבות הסערה כי לדעתו, פולין לא תיכנע ללחץ חיצוני אך הוסיף: "אם הטיעונים מוצדקים ופולין תשוכנע, גם הפרלמנט ישוכנע".

 הפרלמנט הפולני
 

הפרלמנט הפולני( חדשות עשר)

 

בתגובה, משרד החוץ הודיע כי בירושלים רואים בחומרה את הניסיון לפגוע באמת ההיסטורית וכעת שוקלים שם האם להחזיר ארצה את שגרירת ישראל בפולין לאות מחאה. "לא נקבל בשום פנים ואופן כל ניסיון לשכתב את ההיסטוריה, לא נקבל שום הגבלה על חקר האמת ההיסטורית", אמר השבוע ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בתחילת השבוע, כזכור, סגן שגריר פולין בישראל נקרא לשיחה בהולה במשרד החוץ שבירושלים. חברת הכנסת ציפי לבני התייחסה לסוגייה באירוע "שבתרבות" בתל אביב ואמרה: "פולין לא התחשבה בנו וישראל לא הגיבה כמו שצריך. אני בהחלט הייתי לפחות מחזירה את השגרירה להתייעצויות. הדיל הזה עם הימין הקיצוני באירופה, שאנחנו נתעלם משנאת הזרים והם יגבו אותנו בסוגיה הפלשתינית - לא עובד ולא צודק כי הוא מלווה תמיד באנטישמיות".

בתוך כך, משרד החוץ הודיע על ביטול ביקורו של היועץ לביטחון לאומי הפולני בישראל והליגה נגד השמצה הצטרפה אתמול גם היא לביקורת והפצירה בנשיא פולין לדחות את החוק. "עולה בבירור, מהניסיון השגוי הזה להשתיק צורות התבטאות שונות ביחס לשואה, כי עבודה רבה נותרה בכל הקשור בהתמודדות של פולין עם עברה", אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה, "כל ניסיון לבלבל את התוקף עם הקורבן צריך להידחות מכל וכל".