לאה גולדין: ביקשנו להגיע לכינוס בבריסל – נתניהו סירב

אמו של חלל צה"ל שגופתו מוחזקת בידי חמאס שלחה מכתב לרה"מ, שבו סיפרה כי ביקשה להשתתף בכנס שעסק במצב ההומינטרי בעזה – ולהתנות את התרומות בהחזרת הגופות

  • פורסם ב:
  • 02/02/2018 10:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/02/2018 10:25
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בווידאו: לאה גולדין בעצרת האו"ם

לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין שנהרג במהלך מבצע צוק איתן, שלחה הבוקר (שישי) מכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הכנסת. במכתב מעידה גולדין כי ביקשה להגיע לכינוס שנערך השבוע בבריסל, בנושא המצב ההומניטרי בעזה והקיפאון המדיני, אך "ראש הממשלה ושר החוץ" לא רצה בכך.

"הדרישה שלנו להפעיל לחץ על חמאס, להעמיד תנאים הומניטריים מול תנאים הומניטריים", כתבה גולדין, "הבקשה שלנו להחזיר את הבן שלנו, מקלקלת לו את המסיבה". היא הוסיפה כי ביקשה להגיע לכנס, שנערך ביום רביעי והשתתף בו גם השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי, כדי להתריע עך הבעיתיות בהענקת סיוע הומניטרי לגורם שמפר באופן קבוע את החוק הבינלאומי.

"מיליארד דולר לשיקום עזה נמצאים כעת על השולחן, במקום בו מונחים עסקיים מחליפים שפה מוסרית - יעשו גם העבירות והפשעים החמורים ביותר", כתבה לאה, "כל מי ששותק על עוולה הוא שותף לעוולה. ביבי, בנט, ליברמן, בוגי וכל הממשלה שלחו את הדר ועוד הרבה חיילים להציל את מדינת ישראל מירי הטילים וממנהרות הטרור. למה אני והמשפחה שלי צריכים להילחם במדינה כדי להשיב את הדר משדה הקרב?".

 הדר גולדין
 

סגן הדר גולדין (ללא קרדיט)

 

בעקבות פניית משפחת גולדין לבג"ץ, הורתה הממשלה לפני כשבועיים על הפסקת הכניסות ההומניטריות של אנשי חמאס ובני משפחותיהם מעזה לארץ. כך בתשובת המדינה לעתירה, שבה דרשו מבג"ץ לכפות את יישום החלטות הקבינט בנוגע להתנהלות מול חמאס.

"ב-1 בינואר 2017 החליט הקבינט על שורת צעדים שמטרתם הפעלת לחץ אפקטיבי על החמאס", אמרו אז, " אנחנו מבקשים מבג"ץ לכפות על הממשלה ליישם במלואן את החלטות הקבינט". בתשובת הממשלה נחשף שהמועצה לביטחון לאומי קבעה כי החלטות הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתקבלו לפני כשנה, לא יושמו במלואן. עוד נכתב בתשובה כי מאז הגשת העתירה על ידי משפחת גולדין חידדה הממשלה את הנהלים והורתה למתאם פעולות הממשלה בשטחים להפסיק לחלוטין את הכניסות ההומניטריות של אנשי חמאס ובני משפחותיהם מעזה לישראל.


"החלטות הקבינט בסוגיית הכניסות לישראל לצרכים הומניטריים יושמה עד לאחרונה באופן חלקי בלבד, זאת משום שנמצא כי לא היו בידי מתפ״ש, האמון על מתן היתרי כניסה מעזה לישראל, נתונים בדבר זהות כלל אנשי חמאס ובני משפחותיהם המוכרים לגורמי הביטחון, וביכולתו של מתפ״ש היה למנוע רק כניסה של קבוצה חלקית של אנשי חמאס ובני משפחותיהם שהיו מוכרים במערכותיו".


"ראש המל״ל קבע כי הפרשנות המחייבת באשר להחלטת הקבינט מעתה ואילך היא, כי החלטת הקבינט חלה ככתבה וכלשונה על גורמים אשר על פי נתוני גורמי הביטחון משויכים לארגון חמאס, וכן על כל מי שנמנה על קרוביו מדרגה ראשונה של אדם המשויך לארגון חמאס, והכל בהתאם למגבלות המשפטיות בעניין זה".

 לאה גולדין בעצרת האו"ם
 

לאה גולדין בעצרת האו"ם (ללא קרדיט)