אפקט טראמפ: אבו מאזן ינאם בפני מועצת הביטחון בעוד כשבועיים

כחודשיים לאחר הצהרת נשיא ארה"ב על ירושלים בירת ישראל, יגיע ב-20 בפברואר יו"ר הרש"פ למליאת המועצה. הוא צפוי לשוב ולבקש כי הפלסטינים יקבלו חברות מלאה באו"ם

אפקט טראמפ: יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ינאם בעוד כשבועיים בפני מועצת הביטחון של האו"ם במסגרת ישיבתה החודשית בנושא המזרח התיכון. הגעתו של הנשיא הפלסטיני למועצת הביטחון מגיעה לאחר הכרזת ירושלים של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לפני כחודשיים וההכנות להעברת השגרירות האמריקנית לעיר.

אבו מאזן צפוי לשוב ולבקש כי בארגון יקבלו את הפלסטינים כחברים מלאים באומות המאוחדות. עוד צפוי יו"ר הרשות לומר כי שיחות שלום עם ישראל יתאפשרו רק בתמיכה בין-לאומית רחבה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ערב צפיית השיא בטלוויזיה האמריקנית: בראשון - משחק הסופרבול

בכיר אמריקני: ייתכן וסוריה מפתחת סוגים חדשים של נשק כימי

יוצא מהרכב, יורה תשעה כדורים - ונמלט: תיעוד ירי במאבטח בצפון

יקוזזו כספי הטרור. יו"ר הרשות אבו מאזן
 

מגיע למועצת הביטחון. יו"ר הרשות אבו מאזן (רויטרס )

 

בתוך כך, אמש (חמישי) פורסם לראשונה בחדשות עשר כי הבית הלבן שוקל להציג את תכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ, גם אם הנתק עם הפלסטינים יימשך ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יסרב לשוב לשולחן המשא ומתן, כך מסרו פקידים בכירים בוושינגטון. לדברי הבכירים, עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא, אבל הצגת התוכנית גם במצב של המשך המשבר בהחלט באה בחשבון

לאחר הכרזת ירושלים של טראמפ בחודש דצמבר האחרון, הודיע הנשיא הפלסטיני כי החליט לנתק את כל הקשרים עם הממשל האמריקני בנושא תהליך השלום, ובמיוחד עם יועציו של הנשיא, ג'ייסון גרינבלט וג'ראד קושנר. במסגרת זו החרימו הפלסטינים את ביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בישראל, ולא נפגשו עמו.

 דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאום הכרזת ירושלים (רויטרס)

 

הפלסטינים הודיעו גם כי לא ישתפו פעולה עם תכנית השלום של טראמפ אותה כינו "הסטירה של המאה", על משקל הכינוי שנתן לה טראמפ - "עסקת המאה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מנגד כי הוא ימתין לראות את תכניתו של טראמפ, ויהיה מוכן להיכנס למו"מ.

בכירי הבית הלבן הוסיפו כי הממשל אינו מתכוון לכפות על אחד הצדדים לקבל את תכנית השלום של טראמפ, אולם התוכנית תפורסם כדי שגם הצדדים וגם הקהילה הבינלאומית יוכלו להתרשם מהרעיונות של הבית הלבן לגבי קידום תהליך השלום. "מכיוון שגיבוש התוכנית עדיין לא הסתיים אז גם לא החלטנו עדיין כיצד להציג אותה ומה נעשה אם אחד הצדדים לא מוכן לבוא לשולחן המו"מ", אמרו האמריקנים, "אנחנו עדיין לא שם".