למרות הנתק עם הפלסטינים: טראמפ שוקל להציג את תוכנית השלום

פרסום ראשון: בכירים בבית הלבן מסרו כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית, אך המהלך נשקל גם אם אבו מאזן יסרב למו"מ - על מנת שהצדדים והקהילה הבינלאומית יכירו את התוכנית

  • פורסם ב:
  • 01/02/2018 18:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/02/2018 18:49
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

הבית הלבן שוקל להציג את תכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ, גם אם הנתק עם הפלסטינים יימשך ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יסרב לשוב לשולחן המשא ומתן, כך מסרו פקידים בכירים בוושינגטון. הדברים פורסמו הערב (חמישי) לראשונה בחדשות עשר. לדברי הבכירים, עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא, אבל הצגת התוכנית גם במצב של המשך המשבר בהחלט באה בחשבון. 

לאחר הכרזת ירושלים של טראמפ בחודש דצמבר האחרון, הודיע הנשיא הפלסטיני כי החליט לנתק את כל הקשרים עם הממשל האמריקני בנושא תהליך השלום, ובמיוחד עם יועציו של הנשיא, ג'ייסון גרינבלט וג'ראד קושנר. במסגרת זו החרימו הפלסטינים את ביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בישראל, ולא נפגשו עמו. הפלסטינים הודיעו גם כי לא ישתפו פעולה עם תכנית השלום של טראמפ אותה כינו "הסטירה של המאה", על משקל הכינוי שנתן לה טראמפ - "עסקת המאה". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מנגד כי הוא ימתין לראות את תכניתו של טראמפ, ויהיה מוכן להיכנס למו"מ.

נתניהו ואבו מאזן (ארכיון)
 

נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

 

בכירי הבית הלבן הוסיפו כי הממשל אינו מתכוון לכפות על אחד הצדדים לקבל את תכנית השלום של טראמפ, אולם התוכנית תפורסם כדי שגם הצדדים וגם הקהילה הבינלאומית יוכלו להתרשם מהרעיונות של הבית הלבן לגבי קידום תהליך השלום. "מכיוון שגיבוש התוכנית עדיין לא הסתיים אז גם לא החלטנו עדיין כיצד להציג אותה ומה נעשה אם אחד הצדדים לא מוכן לבוא לשולחן המו"מ", אמרו האמריקנים, "אנחנו עדיין לא שם".

"אנחנו אופטימיים מכך שכל המדינות הרלוונטיות, שתומכות בהסכם שלום בין הצדדים, עדיין ממתינות לתוכנית שלנו, רוצות לעבוד איתנו ומבינות שלא ניתן להחליף את ארה"ב כמתווכת", אמרו המקורות, "למרות כל הדיווחים השגויים לגבי תכני התוכנית שלנו אנחנו בטוחים שהיא תהיה מועילה לשני העמים".

בשבועיים האחרונים שהה השליח האמריקאי גרינבלט בישראל וקיים סדרת פגישות עם נתניהו ויועציו, עם כמה משרי הממשלה וכן עם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ומתאם פעולות הממשלה בשטחים יואב (פולי) מרדכי. גרינבלט גם תדרך את נציגי המדינות החברות באיחוד האירופי, בישראל וברשות הפלסטינית. 

פדריקה מוגריני ואבו מאזן
 

פדריקה מוגריני ואבו מאזן (רויטרס)

 

האירופים הבהירו בבריסל כי לאמריקאים אין מונופול על התיווך

אתמול השתתף גרינבלט בכינוס החירום של המדינות התורמות לרשות הפלסטינית בבריסל, שעסק בקיפאון בתהליך השלום ובמצב ההומניטרי ברצועת עזה. גרינבלט אף לחץ את ידו של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה, שהשתתף גם הוא בכינוס, אך השניים לא ערכו פגישה מסודרת.

בנאומו במהלך הוועידה פנה גרינבלט לחמדאללה ואמר כי הוא מקווה שהשתתפותו באירוע מראה כי הפלסטינים עדיין מחויבים לנסיונות לחדש את תהליך השלום. הוא הבהיר לרה"מ הפלסטיני בנאומו כי הכרזת ירושלים של הנשיא טראמפ היתה רק הכרה במציאות ובקשר בין העיר לבין ישראל והעם היהודי. "האם החלטת הנשיא קבעה מראש את סוגיות הסדר הקבע?", שאל גרינבלט, "לא. הנשיא הבהיר כי החלטתו לא קובעת מראש מה יהיו הגבולות של הריבונות הישראלית בירושלים. לא הבענו כל עמדה לגבי הגבולות".

גרינבלט הדגיש בנאומו כי ממשל טראמפ ממשיך בגיבוש תוכנית השלום שלו. "השלום לא יושג על ידי בריחה ממשא ומתן", אמר, "זה קל מאוד לנטוש את שולחן המו"מ אבל זה לא עוזר לאיש. זה מפחית ואולי אף מחסל את הסיכוי להשיג הסכם שלום כולל וזה יהיה נוראי עבור העם הפלסטיני".

השר צחי הנגבי ושרת החוץ של נורבגיה בכינוס בנושא הפלסטינים בבריסל
 

השר צחי הנגבי ושרת החוץ של נורבגיה בכינוס  בבריסל (רויטרס)

 

חרף דבריו של השליח האמריקני, המסר מצד חלק גדול מנציגי המדינות שהשתתפו באירוע היה כי אין לארה"ב מונופול על התיווך במשא ומתן עתידי. "כל מסגרת למו"מ חייבת להיות רב-צדדית וחייבת לערב את כל השחקנים הרלוונטיים לתהליך", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני בכינוס. "תהליך בלי שחקן כזה או אחר פשוט לא יעבוד ולא יהיה מציאותי. כולם חייבים להכיר בכך שארה"ב חיונית לכל תהליך כדי שיהיה לו סיכוי להצליח", הוסיפה, "אבל גם החברים שלנו בארה"ב צריכים להבין שאם ינסו לפעול לבדם יהיה להם קשה יותר להשיג משהו".

הנשיא הפלסטיני נוקט גם הוא בעמדה דומה. בפגישה עם שר החוץ הגרמני אתמול אמר אבו מאזן כי הוא מעוניין במעורבות פעילה של מדינות כמו גרמניה וצרפת וכן של האיחוד האירופי, האו"ם, רוסיה ומדינות ערביות, בתיווך בין ישראל לפלסטינים. יו"ר הרש"פ ציין כי במקרה כזה בהחלט אין לו התנגדות שארה"ב תהיה אחת מקבוצת המדינות הללו. ב-20 בפברואר צפוי אבו מאזן להגיע לניו יורק כדי לשאת נאום בפני חברות מועצת הביטחון של האו"ם. הנאום צפוי להיות ביקורתי מאוד כלפי מדיניות טראמפ ובמיוחד כלפי הכרזת ירושלים.