עומדים בתור ומחכים לרכבת: מיצג נגד תוכנית הגירוש בתחנה בת"א

בתיעוד מתחנת "השלום" נראים "פקחים" מכתיבים הוראות למבקשי מקלט, לקראת עלייה לקרון. עוברי אורח צעקו "נאצים" לאנשי הביטחון, ואחת מהם ענתה: "הם לא יהודים". צפו

  • פורסם ב:
  • 01/02/2018 16:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/02/2018 16:20
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

גירוש מבקשי המקלט. המחאה נגד גירוש מבקשי המקלט צברה היום (חמישי) תאוצה כאשר התרחש מיצג מחאה של "עוצרים את הגירוש" בתחנת רכבת השלום בתל אביב. 

במיצג ניתן לראות "פקחים" מעמידים בשורה מבקשי מקלט לעיני עוברים ושבים, שהגיבו בהלם ובקריאות מחאה. חלקם אף חשבו כי מדובר בגירוש אמיתי שמבוצע על ידי הרשויות. 

בסרטן נראים אנשי ביטחון מחלקים הוראות לקבוצה של מהגרים ממדינות אפריקה ומסדרים אותם בשורה. בין עוברי האורח היו שכינו את אנשי הביטחון "נאצים". אישה אחת פנתה ל"פקחית" ואמרה לה: "תתביישו לכם". "הפקחית" ענתה: "אני רק שומרת, הם לא יהודים".

 פליטים שהועמדו בשורה ע"י פקח הגירה בתחנת רכבת בת"א
 

מיצג שעורר סערה. מבקשי מקלט שהועמדו בשורה ע"י פקח הגירה בתחנת רכבת בת"א (יוסף ישראל)

מ"עוצרים את הגירוש" נמסר כי "אנחנו רוצים להעיר את הציבור הישראלי. בקרוב יגורשו אלפי מבקשי מקלט אל תנאים לא בטוחים. למרות כל המילים היפות שאנחנו שומעים מכל מיני אנשים על רואנדה למשל, יש עדויות בנוגע לגורלם של מי שגורשו או 'עזבו מרצון' ובאופן גורף מצאו את עצמם במסע פליטות ובסכנת כליאה, שוד וסחר בבני אדם. הגירוש לא יתבצע כמו שצולם היום. הוא יהיה שקט וערמומי. חשוב לנו להראות לעם ישראל מה הממשלה מתכוונת לעשות! אסור לתת לזה יד חייבים לקום ולהתנגד!".

שישאי, אחד ממבקשי המקלט שהשתתף במיצג, מסר כי "הרגשתי שבאמת מגרשים אותי. היו לי עצבים בכל הגוף ובכיתי באמת. אני ממש מפחד מהרגע שזה יקרה באמת. רואנדה או אוגנדה זו סכנת חיים ואף אחד לא היה רוצה להישלח לשם".

בשלב הראשון יורחקו רק גברים בגיל עבודה שבקשת המקלט שלהם נדחתה. יש לציין שיותר מ-7,000 בקשות עדיין לא נבחנו על ידי רשות ההגירה, נכון ליולי 2017. שר הפנים אריה דרעי כבר הודיע כי פליטים לא יגורשו, אך רק 11 מבקשי מקלט קיבלו מעמד רשמי של פליטים, מתוך כמעט 40 אלף שהגיעו מאריתריאה וסודאן.

לפני המגורשים כמה ברירות: לצאת מרצון עד סוף מארס ולקבל מענק של 3,500 דולר מהמדינה, או להיכלא בכלא סהרונים. ייתכן שגם יוחלט לגרש בכוח סרבנים, שיועברו לרואנדה. למרות ההתעוררות האזרחית והמחאות נגד המהלך השנוי במחלוקת, סירוב של רואנדה יכול להיות המהלך היחיד שיעצור את הגלגל.

 מיצג נגד הגירוש ברכבת השלום
 

עורר רעש. מיצג נגד הגירוש ברכבת השלום( יוסף ישראל)

 

רשות האוכלוסין וההגירה תיגברה את כוחותיה ב-140 עובדים חדשים על מנת לזרז את ההליכים, אך את בקשות המקלט ניתן היה להגיש רק עד סוף 2017. נכון לעכשיו נשים וילדים עד גיל 18 אינם מיועדים לגירוש, אך ייתכן שבשלב הבא גם זה ישתנה.

טוגוד, בן 31 מסודאן שעובד בישראל, סיפר שלשום לחדשות עשר על הסיבות שהובילו אותו להגעה לישראל וגורלו הצפוי לאחר שיגורש חזרה לארצו. "הגעתי לישראל בגלל המלחמה, הייתי סטודנט בסודאן ופעלתי נגד המלחמה ונגד העובדה שאנחנו לא יכולים לבחור ממשלה כפי שאנחנו רוצים. האוניברסיטה זה המקום היחידי שבו אתה יכול למחות באמת נגד המשטר, מחוץ לאוניברסיטה זה כמעט בלתי אפשרי. בגלל זה הממשלה מנסה כל פעם להפחיד את הסטודנטים ועשרה מהם בממוצע מוצאים להורג".

מכיוון שטוגוד הוא מתנגד למשטר הסודאני, אז מרבית הסיכויים הם שבמקרה שבו יוחזר למדינתו, הוא יוצא להורג. "כל מי שהוחזר עד עכשיו לסודאן או שנכנס לכלא או שמת. זה תלוי מה עשית. אותי אני מניח שיהרגו".

לטוגוד יש גם ביקורת רבה על ההתנהלות של רשות ההגירה בעניינו. "כבר ב-2013 הגשתי בקשה למקלט, אבל כל פעם שניסיתי לברר מה קורה עם הבקשה הזו, אז השאירו אותי באוויר ללא תשובה. לממשלה הישראלית זה לא משנה כי המטרה שלה היא לגרש את כולנו".

בהמשך טען כי "רשות ההגירה והאוכלוסין לא משתמשת בכוח האדם שלה כראוי. אני גר בדרום תל אביב והמציאות שמציירים היא לא נכונה. כל פעם מחדש אני רואה 60-70 פקחים מגיעים לבדוק אשרות עבודה, אבל לא משתמשים בכוח האדם בשביל לבדוק בקשות. הם רק מעוניינים בלהפחיד אותך".

טוגוד סיפר כי בשלב מסויים היה מוכן לטוס לאקוודור, אבל בישראל לא איפשרו לו לעלות על טיסה. "ב-2015 שוחחתי עם השגרירות באקוודור ואמרו לי שאני יכול לטוס לשלם. הלכתי לרשות האוכלוסין ואמרו לי שהאופציות היחידות שלי היא לקבל 3,500 דולר ולטוס לרואנדה או אוגנדה. ניסיתי לברר מה בדיוק ההסדר עם המדינות האלה, אבל אף אחד לא מוכן לתת לי תשובות. אני לא רוצה להגיע למדינה שאין איתה הסכם ברור".